Jobb lenne a tárgyalásokra készülni

2013. augusztus 2., péntek, Nyílttér

A védhatalmi státus és a Tőkés László felvetette javaslat körüli hajcihő terminológiailag jogi félreértésen alapul. Magyar­ország már lépett fel védőha­talomként a közelmúltban, az amerikai nagykövetség Líbiában ugyanis egy ideig mű­ködés­képtelen volt, s akkor folyamodott a washingtoni dip­lomáciája e magyar segítség­hez.

A genfi egyezményben meghatározott védhatalom ugyanis azt az államot jelöli, amely „a diplo­máciai viszony megszakítása, különösen há­ború, ill. fegyveres konfliktus esetén valamely más állam ér­dekeit egy harmadik állammal való vi­szonyban főként humanitárius célból képviseli”.
A „védhatalom” viszont a javaslatban szereplő osztrák pél­dára visszavezetve merő­ben mást jelent. A kisebbségi jogi és történelmi irodalomban Ausztri­át azért nevezik így, mert sikerült elismertetnie nem­zetközi téren, hogy a saját nemzetéből kiszakított dél-ti­roli osztrákok jogcsorbítása dolgában annak képvise­letében mint tárgyaló­partner léphessen fel, azaz hogy illetékes annak védelmében szót emelni. Meg kell jegyezni, hogy az oszt­rákok – noha a megvont határt, mely elszakította őket dél-tiroli testvé­reiktől, mindig igaz­ságtalannak tartották, azt mégsem kérdőjelez­ték meg – a határmódosításról mint lehető­ség­ről lemondtak. Ennek millió oka lehetett, viszont mindenképp szerepet játszott abban, hogy elismerték az osztrák állam illetékességét arra, hogy befolyással legyen a dél-tiroli kérdés megoldására. Az oszt­rák védhatalmi státus tehát „arra utal, hogy az olasz–oszt­rák viszonyban Ausztria a fentebb tárgyalt jognyilatkozatok: pá­rizsi szerződés, ENSZ-határozatok, kormány­nyilatko­za­tok alapján e népcsoport ér­dekeit jogosult kép­viselni” – írja egy műhely­tanul­mány­ban a kérdés­ről Mézes Zsolt László (A dél-ti­roli autonómia egyes elemeinek adaptációs lehetősé­gei a határon túli magyar ki­sebb­ségek vonatkozásában).
A hivatkozott dokumentumok magyar–román vonatkozásban is léteznek, az erdélyi magyarság, ezen belül a székelység vitatott létkérdéseinek tárgyalásos úton való rendezésére tehát nem rosszak a kilátások, különösen hogy szaporodnak a precedensek, mert mára nem csupán a dél-tiroli példára hivatkozhatunk. A szerző összegezésében kiemel pár fontos körülményt, melynek szerepe volt a dél-tiroliak sorsának a belső önrendelkezés alapján való rendezésében. Kettőre hívnók fel a figyelmet. Az egyik: „kiemel­kedő jelentőségű tény, hogy a két államhatalom le tudott mondani arról, hogy saját vég­rehajtó hatalma felügyelje a kialakított önkormányzatisá­got. Ehelyett egy olyan hatalmi megosztó és újraelosztó rendszert alkotott, amely mind­ezek gyakorlását a helyi szin­tekre vitte le.” A másik pe­dig: fontosnak tartja, hogy a két állam ugyanazon nyugati demokratikus államközösség tagja volt, értékközösség is fennállt hát köztük.
Akik ma Bukarestben a nacionalista kórus szólamainak hangoztatásával egymásra li­citálnak, sőt, megtorlással fe­nye­getnek, nyilván, nem tudatosították még kellőképpen, mit jelentenek az utóbbi húsz év változásai. Ha tudnák – és biztosan ráébrednek egyszer –, már a tárgyalásokra kellene készülniük.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 184
szavazógép
2013-08-02: Nyílttér - :

Az utca hangja

J. Á., Felsőrákos. Van, amin gondolkozni mos­tanában: a sok piszkos politikai nyilatkozatból az már kiderült, hogy a fő cél a nemzetállam marad, hiába tesznek kisebb engedményeket a kisebbségeknek. Készakarva tudatlannak tettetik magukat, akik azt állítják, hogy Székelyföld nem létezik, nem is létezett soha.
2013-08-02: Nyílttér - Kuti János:

Megszenteltetem a talicskámat (Glossza)

Most már hivatalosan is meg lehet szenteltetni az autót, mert a szentelési szöveget belefoglalták a több mint nyolcszáz oldalas liturgikus könyvbe. A legtöbb, amibe egy komplett autószentelés kerül, ötszáz lej.
Én utánaszámoltam, és rájöttem: megéri.