Nagyon fontos tudatosítani a választókban, hogy szakmailag jól felkészült, megfelelő embereket kell támogatniuk az önkormányzati választásokon a tanácsi képviselői, polgármesteri, alpolgármesteri, elnöki tisztségekben — fogalmazta meg az RMDSZ Kereszténydemokrata Mozgalma nevében Tischler Ferenc alelnök.
Úgy vélik, ki kell alakítani a tanácstagok modelljét, amely a népszerűségi mutatókon kívül figyelembe veszi a szakmaiságot is, fontos lenne, hogy minél több felsőfokú végzettséggel rendelkező fiatal jusson mandátumhoz. Tischler leszögezte: a KDM a minél szélesebb körű előválasztást támogatja, s bár az állóurnás szavazás költséges és sok energiát igényel, ez a legdemokratikusabb módja az RMDSZ-listák kialakításának. Ahhoz azonban, hogy megfelelőek legyenek a majdani önkormányzati képviselő-testületek, a szavazóknak is tudniuk kell, milyen kritériumoknak kell megfelelniük a jelölteknek.
Tischler szerint az RMDSZ területi vezetőségére hárul a feladat, hogy szakembereket alkalmazzon, akik megalkotják az ideális tanácstag képét, és népszerűsítik a választók körében is. Tischler kiemelte, a KDM háromszéki szervezete nem ért egyet az RMDSZ pártosodásával, és azzal sem, hogy egy ember nevezze meg a jelölteket. Tegnapi bejelentését azért tartja időszerűnek, mert a Területi Elnökök Konzultatív Tanácsa ma tárgyal az RMDSZ-es jelöltek kritériumrendszeréről és arról, milyen módon állítják össze jelöltlistáikat. Az ügyben jövő hét végén az SZKT dönt.
Kelemen Hunor, az RMDSZ ügyvezető elnöke szerdán Sepsiszentgyörgyön leszögezte, hogy az elnökség összeállított egy általános kritériumrendszert, amelyet a területi szervezetek kiegészíthetnek saját javaslataikkal. Meglátása szerint az SZKT-nak olyan döntést kellene majd hoznia, amely értelmében teljes mértékben a területi szervezetekre bízza, hogy előválasztásokat tartanak, közvélemény-kutatás alapján vagy más módon állítják össze jelöltlistáikat. Az RMDSZ most egész más helyzetben van, mint négy évvel ezelőtt, versenyeznie kell az önkormányzati választásokon a Magyar Polgári Párttal, így ehhez kell igazítania jelölési stratégiáját is — hangsúlyozta Kelemen. Ugyanakkor felhívta a figyelmet az előválasztások megszervezésének kockázatára is, számolniuk kell azzal, hogy az ellentábor elszippantja jelöltjeiket. ,,Az előválasztásoknak akkor volt értelme, amikor a magyar választók elmentek egy hónappal korábban választani, hogy a hivatalos választásokon szavazzanak. Most viszont az önkormányzati választások napján meglesz a választás lehetősége" — fejtette ki az ügyvezető elnök.