Adócsalásra buzdító elképzelés
Călin Popescu Tăriceanu bírálja, hogy a kormány növelni szándékszik az ingatlanok bérbeadása utáni adót a kenyér áfacsökkentésének ellensúlyozására. A volt miniszterelnök súlyos adópolitikai hibának tartja a tulajdonok felüladóztatását. „Ez a fajta politika éppen arra a mentalitásra vall, mely a javakkal vagy valamilyen tulajdonnal rendelkezőket szándékszik büntetni.
Más szóval: mi elriasztjuk az embereket a vagyonszerzéstől, a segélyezettek államát akarjuk kialakítani” – fogalmazott a volt miniszterelnök, hozzátéve: „Arra szólítom fel összes kollégámat, helyezkedjenek elvi álláspontra ebben a kérdésben. Különben fennáll a veszély, hogy visszatérünk egy olyan rendszerhez, amelyben létezik egy bizonyos százaléknyi adófizető, a többiek pedig kihúzzák magukat az adózás alól, mert az adóhatóság képtelen betartatni velük a törvény szigorát.” Tăriceanu szerint az áfacsökkentés nem fogja mérsékelni az adócsalást a malomiparban.
Az orvosok szerint diszkriminatív
„Az orvosok fizetéskiegészítésének törvénytervezete hiábavaló diszkriminációhoz vezet a kórházak alkalmazottjai között, mivel a magánpénzek csak bizonyos orvoskategóriákhoz jutnak el, a csapat más tagjai majdnem semmit sem kapnak” – nyilatkozta Gheorghe Borcean, a Román Orvosi Kamara alelnöke. Bírálta a kezdeményezést a Romániai Egészségügyi Szolidaritás Szövetség is, mely szerint a tervezet inkább a többletadózás szándékát „rejti”, és nem az a célja, hogy növelje a betegek és az alkalmazottak elégedettségét. A szakszervezet szerint a páciensek által kifizetett összeg 49,5 százaléka jut csak az alkalmazottaknak, a többi az államkasszát gyarapítja. Az orvosok fizetéskiegészítésének törvénytervezete szeptember elsejéig van közvitán.
Elégetett olajfestmények nyomai
Legalább három olajfestményt égetett el az a nő, aki az egyik gyanúsítottja a tavalyi rotterdami festménylopási ügynek – áll abban a közleményben, mely a Nemzeti Történelmi Múzeum szakértői vizsgálatának eredményét ismerteti. A bukaresti múzeum szakemberei megvizsgálták azokat a hamumaradványokat, amelyeket a rendőrség az egyik gyanúsított édesanyjának kályhájában találtak. A szakértői vizsgálat azonban nem tudta megállapítani, hogy milyen festmények váltak a tűz martalékává. Tavaly három férfi a rotterdami műcsarnokból hét nagy értékű – 18 millió euróra bebiztosított – festményt lopott el, egyebek között Picasso-, Matisse-, Monet- és Gauguin-műveket. A festményeket azóta sem sikerült megtalálniuk a hatóságoknak. A három gyanúsított, valamint a festmények eladásában később segédkezni próbáló férfi és a nő ellen július közepén emelt vádat a szervezett bűnözés elleni ügyészség. A vádhatóság januárban vette őrizetbe őket, az ellenük indított per augusztus közepén kezdődik.