Az önkéntesség nem ingyenmunka, hanem tanulási folyamat, önépítés – hangsúlyozta Kiss Endre szegedi ifjúsági képző tegnap azon a sepsiszentgyörgyi tájékoztatón, amelyen bemutatták a Romániai Magyar Cserkészszövetség (RMCSSZ) egyhetes nemzetközi programját. Ezen helyi fiatalok mellett magyarországi, litván, olasz, portugál, török és osztrák önkéntesek vesznek részt.
Az Európai Bizottság által több mint tizenötezer euróval támogatott képzés a Voluntarism for Youth projekt Fiatalok lendületben programjában valósul meg, a nyolc nap alatt a résztvevők elméleti és gyakorlati ismereteket is szereznek az önkéntességről. Megtanulják, hogyan szervezzék meg az önkéntes munkát, és mi kell ahhoz, hogy biztonságosan vállaljanak több hónapos, éves önkéntességet külföldön.
Kiss Endre elmondta, az önkéntes csereprogramot egy nemzetközi szervezet felügyeli, ettől biztonságos, de a hálózatban csak azok a civil szervezetek küldhetnek fiatalokat más országba önkénteskedni, amelyeket e szervezet akkreditál. Sepsiszentgyörgyön öt egyesületnek van meg ehhez a jóváhagyása, de a román vidékekhez képest Székelyföldön gyermekcipőben jár az önkéntescsere, aminek oka lehet a tájékozatlanság és a nyelvi akadály.
Grüman Éva, a cserkészszövetség sepsiszentgyörgyi elnökségi tagja elmondta, az elméleti oktatás mellett a képzés huszonegy résztvevője ezen a héten munkát is vállalt, egyik csoport a cserkészmúzeum udvarán takarít és festi a kerítést, a másik a kisbaconi fürdőépítő kalákában tevékenykedik.
Kerekes István, az országos szervezet nevelési felelőse hangsúlyozta, sok évig befelé építkeztek, a csapatvezetőket képezték, most eljött az ideje, hogy más országok szervezeteinek munkáját is megismerjék, és azért választották a képzés helyszínéül Sepsiszentgyörgyöt, mert Gaál Sándor, az RMCSSZ egykori elnöke, jelenlegi tiszteletbeli elnöke vezetése alatt az elmúlt huszonhárom évben itt voltak a legaktívabbak a csapatok, a szövetség közel kétezer-ötszáz tagjából hétszáz Háromszéken fejti ki tevékenységét, és az egyetlen erdélyi cserkészmúzeumot is itt létesítették, amelynek kiállított tárgyai révén a külföldi önkéntesek betekintést nyerhetnek az 1989 előtti és utáni ifjúsági civil munkába.