A zabolai Csángó Néprajzi Múzeum és Székely Tájház adott otthont tegnap a fiatal néprajzkutatók X. szemináriumának, a Háromszéki Néprajzi Konferenciának. A rendezvényen főként egyetemi hallgatók, néprajzban érdekelt fiatalok vettek részt, de az ugyancsak tegnap kezdődött II. zabolai népdal- és néptánctáborra érkezettek közül is sokan meghallgattak egy-egy előadást.
Elsőként Nagy Botond, a sepsiszentgyörgyi állami levéltár munkatársa lépett az összegyűltek elé. Előadása – Két csempész halálesete a magyar–román határon – hozzá nem értők számára is érdekes volt, egy letűnt világ elevenedett meg benne, amikor még Sósmező irányából Bereck, Kézdivásárhely felé a vám megkerülésével hordtak árut. Főként kukoricát, zöldséget, marhát, de az embercsempészet is divatos volt, főleg fiatal lányokat juttattak át illegálisan a határon, Romániából Magyarország területére. A név szerint említett mindkét csempész halállal fizetett „mesterségéért”. Egyikük magyar, másikuk román volt, érdekesség, hogy a korabeli román sajtó csak a román csempész halálából próbált szenzációt fabrikálni – etnikumközi erőszakként tüntetve fel az esetet – hangzott el.
Kinda István (Székely Nemzeti Múzeum, Sepsiszentgyörgy) Megszorító gazdaságpolitikák a 20. századi Székelyföldön címmel tartott előadást. Mint kiderült, a székely gazdákat a magyar világban és a szocialista éra kezdetekor egyformán sújtotta az épp hatalmon lévő rendszer.
Silviu Tăraş kökösi alpolgármester a háromszéki szocialista ünnepkultúra értelmezési felületeit boncolgatta, Szőcsné Gazda Enikő (Székely Nemzeti Múzeum, Sepsiszentgyörgy), a háziipar és népművészet székelyföldi oktatásáról beszélt. Nagy Zsolt (Babeş–Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár) A mértéktelen pálinkafogyasztás és az alkoholizmus elleni küzdelem 1875–1914 közötti magyar sajtóreprezentációjáról tartott előadást. Pozsony Ferenc (Babeş–Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár) – a rendezvény szervezője – A székely kürtőskalácsról és rokonairól beszélt. Előadást tartott a debreceni Simon Krisztián, a budapesti Korzenszky Tamás Orza Călinnel együtt a háromszéki magyar cigányok tánckultúrájáról értekezett.
A rendezvényt a zabolai Csángó Néprajzi Múzeum és Székely Tájház, valamint a kolozsvári BBTE Magyar Néprajz és Antropológia Intézete szervezte.