Eldőlt: osztrák cég készíti el az új, 2014 és 2020 közötti időszakban érvényes vidékfejlesztési tervet.
A mezőgazdasági minisztérium vezetőinek tavalyi számítása szerint idén nyárig el kellett volna készülnie a következő hétéves időszakra érvényes új vidékfejlesztési tervnek.
A dolgok kissé megcsúsztak, de múlt pénteken az osztrák GBI Consulting szaktanácsadó céggel megkötötték a szerződést. A hírt Achim Irimescu államtitkár jelentette be, kiemelve, hogy nehézségekbe ütköztek a szakcég kiválasztásánál, öt cég vett részt a versenytárgyaláson, ezért a késés. A nyertes osztrák szaktanácsadó cég munkáját nyolc romániai intézmény és mezőgazdasági egyetem segíti. Természetesen a terv kidolgozásánál a szakminisztérium adja meg az irányokat és dönti el, hogy mely pályázati területeket kezelik elsődlegesen az említett időszakban. Az osztrák cég a terv elkészítését 3,5 millió euróért vállalta, amit uniós alapokból fizetnek. A cég erre a területre szakosodott, más uniós országoknak is készített és készít vidékfejlesztési terveket, a szakemberei közt található Franz Fischler volt uniós mezőgazdasági biztos, Dacian Cioloş elődje. A szerződés értelmében október elejéig el kell készülnie a vidékfejlesztési terv első változatának, majd – a minisztérium vezetősége úgy véli – a szakmai egyesületekkel és partnerekkel való megbeszélés és átdolgozás után jövő év januárjában el tudják küldeni az unió szakbizottságához jóváhagyásra.
A szaktárca felelősei állítják, hogy az új programba csak a legfontosabb, a beruházások megvalósítását célzó pályázható fejezeteket foglalják bele. „Nem szándékszunk pályázható, uniós és nemzeti költségvetésből származó pénzeket biztosítani az összes 25 pályázható fejezetre, mint eddig, de mindenképp megmaradnak a beruházásokat célzó pályázható területek, amelyek a vidéki infrastruktúra és a farmok, a fiatalok vidéki megtelepedésének támogatását, valamint a mezőgazdasági élelmiszeripar korszerűsítési beruházásait valósítják meg. Elsősorban a 322-es (falufejlesztés, a vidéki szolgáltatások bővítése és korszerűsítése, a vidéki örökség megőrzése), a 121-es (a gazdaságok korszerűsítése), 112-es (fiatal gazdák vidéki megtelepedésének támogatása) és 123-as (mezőgazdasági és erdészeti termékek hozzáadott értékének növelése) fejezetekre gondolunk” – mondták. Az államtitkár bejelentése szerint az új tervben csak 11 pályázható fejezet lesz. Románia a 2014 és 2020 közötti időszakban 7,1 milliárd eurót kap az uniótól vidékfejlesztésre és a gazdaságok korszerűsítésére. Ebből a szakminisztérium elgondolása szerint egymilliárdot a vidéki infrastruktúra javítására és kiépítésére fordítanak, 30 százalékot pedig a környezetjavításra, hegyvidéki hátrányos övezetek támogatására és olyan farmszintű beruházásokra, amelyek célul tűzik ki a környezetjavítást.
Az már biztosra vehető, hogy a 141-es, félig önfenntartó gazdaságok támogatása című fejezetre nem lehet majd pályázni, az államtitkár szerint nem ösztönzi a kisgazdaságok fejlesztését, csak a túlélésüket segítette. Viszont a nemrég jóváhagyott új Közös Agrárpolitika irányelvei szerint Romániának lehetősége lesz a kisgazdaságokat támogatni. Dacian Cioloş mezőgazdasági uniós biztos azt nyilatkozta, hogy az új romániai vidékfejlesztési tervben szigorúan helyet kell kapnia e támogatási formának. „Nem lesz a prémiumként kapott évi 1500 euró (öt éven keresztül – szerk. megj.) a félig önfenntartó gazdaságok esetében, de lehetőség lesz arra, hogy önrész nélküli pénzbeli támogatást kapjanak legtöbb 15 000 euró értékben a kisgazdaságok. Ehhez egyszerű beruházási és korszerűsítési terv szükséges, amelynek megvalósítását a pályázónak bizonyítania kell.”