KisbaconMegmutatkozott a kaláka teremtő ereje

2013. augusztus 16., péntek, Közélet

Erdővidéki fiatalok és meglett emberek, illetve anyaországi diákok segítségével feredő épül Kisbacon határában. Rusztikus, az egyszerű kikapcsolódást szolgáló létesítmény születik: a medence a maga nemében nagynak számít, mintegy negyven négyzetméteres, mellette öltözők, a pihenni és a falatozni vágyók számára pedig fedett részt alakítanak ki. A valamikori kenderáztatót a medencéből kifolyó vízzel töltik fel, köréje padokat helyeznek el – még nincs ugyan kész teljesen, de már az összefogást, a kaláka erejét dicséri a hely.
 

  • A szerző felvétele
    A szerző felvétele

A forrástól kőhajításnyira kavicshegyek tornyosulnak, mellettük baconi cserepek sorjáznak, fiatal, vékony lányok hatalmas hasított gerendákat háncsolnak, kicsit tovább meglett férfiak épületet ácsolnak, a pallóúton pedig legények talicskázzák az építőanyagot. A hely egyelőre még inkább csak nagy építőtelepnek tűnik, nehéz elhinni, hogy alig másfél nap múlva már használatba adják a létesítményt. Igaz, a munka intenzíven folyik – a kalákába érkező fiatalok nem könnyed táborozásnak tekintik a Kisbaconban töltött tíz napot, hatalmas erőbedobással dolgoznak –, így valószínűleg nem lesz szükség csodára, hogy időre elkészüljön a feredő.
A mesteriskolába járó Juhász Attila Sátoraljaújhelyről érkezett, s az öltöző építését irányítja. Három éve tud a kaláka­programról, de most először jutott el. Örül, hogy itt lehet: az ácsolást értő kisbaconiaktól sokat tanult – otthon inkább családi házakon, középületeken dolgozik, fát keve­sebbet is használnak, ezért kihívást jelent a mostani feladat –, s jó érzéssel tölti el, hogy közösségi ügyet segíthet. Tetszik neki, ami épül, s szívesen magyarázza, mutatja az egyik deszkarakásról előkerülő terveket. Az épület maga nem lesz nagy, de formája szemnek tetszetős, s különös hangulatot ad neki a közepén álló tölgyfa. A Lakatos Elemér által felajánlott, Nagy Están-dűlőből származó tölgyfa nem dísz, hanem jelkép: a feredő hasznosságát hirdeti.
Bedő Csaba, Benedek János, Komporály Béla és Nagy Zsolt a pallóúton dolgozik. Faragják, szegecselik, erősítik és összekötik a lápos talaj fölött húzódó, cölöpökből és deszkákból álló faösvényt. Kérdésünkre elmondják: otthon is lenne, mit tenniük, de itt most kell cselekedni, nem amikor éppen ráérnének, ezért a kalákát most mindennél fontosabbnak tartják. A Debrecenből ér­ke­zett tájépítész-hallgató Böőr Bernadettnek a kisbaconi kalákázás egyrészt tanulmányi kirándulás – hiszen gyakorlatban sajátíthat el a jövőben hasznosítható fogást –, ám egyúttal régi vágyát is teljesítette Erdélybe látogatásával. Azt mondja, a táj szépsége, az emberek kedvessége, összetartása és szorgalma lenyűgözte, s reméli, a közeljö­vőben visszatérhet, és kipróbálhatja a most készülő feredőt.
A Bodvaj Egyesületet képviselő Benedek Márta is dicséri a messzi földről érkezőket s a példásan teljesítő falustársait is. A feladatok elvégzésébe a környékbeli közbirtokosságok és vállalatok is besegítenek, adnak fát, szer­számot, szakembert, terméket és nem kevés pénzt. A falu népe is kitesz magáért: a reggeli és a vacsora szinte teljes egészében felajánlásaiknak köszönhető. Az asszonyok kenyeret és fánkot sütnek, túrós puliszkát készítenek, rengeteg pityókát, sajtot, tojást, lekvárt és tejet hoznak, de akad, aki báránnyal, oldal szalonnákkal kedveskedik, vagy éppen vadpörköltet kínál. A Székely kaláka programot életre hívó Ars Topia Egyesület vezetője, Herczeg Ágnes is a kisbaconiak igyekezetét, teremtő erejét emeli ki mondván, meggyő­ződése, Benedek Elek szellemisége munkál­kodik még mindig a táj lakóiban. Abban bí­zik, az ő csoportjának tagjait hosszú időre megfertőzi ez a szellemiség, s nemcsak szakmailag lesznek többek, hanem emberként is.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1231
szavazógép
2013-08-16: Közélet - :

Ezerszáz kilós lett Jani, a falu bikája

A Kézdialmási Szarvasmarhatartók Egyesületének Jani névre hallgató hároméves charolais törzskönyvezett faj­bikája túllépte az 1100 kilogrammot – tudtuk meg Máthé István Olivértől, az egyesület elnökétől, a bika gondo­zójától.
2013-08-16: Közélet - Kuti János:

Harcra fel! (Kármentő)

Elnökünk most jött rá arra, hogy már senki nincs, aki megvédje a hazát. És nemsokára ott áll majd egyedül, elnöki szék és párt nélkül, mint az ujjam, mert nincs egy igazán hazafi párt, amelyik megvédené az országát és őt.