Augusztus első hete a Nyugdíjasok Sugás Érdekvédelmi Szervezetének 34 tagja számára élményekben nagyon gazdag volt. Másodikán keltünk útra Nyíregyháza felé. Mielőtt átléptük a határt, megálltunk Zilahon.
A Nemzeti (volt Wesselényi) Kollégium tanára a város múltjáról és jelenéről beszélt, megtekintettük a Wesselényi-szoborcsoportot és a turulmadaras emlékművet (mindkettő Fadrusz János alkotása), valamint a református templomot. Utunkat Sződemeteren, Kölcsey Ferenc szülőfaluján keresztül folytattuk, ahol a református lelkész igen barátságosan fogadott, beszélt a templomról és a költőről is, akit itt kereszteltek, és akinek szobra a templom előtt áll.
Következő megállónk Adyfalva (Érmindszent) volt, amely 1957-től viseli Ady Endre nevét. A kúria udvarán levő szülői ház és a költő szobra előtt Ady-versek felolvasásával idéztük meg emlékét, szülőföldjéhez fűződő érzéseit. Innen a nagykárolyi Károlyi-kastélyhoz mentünk, amelynek belsejét, családi emlékeit azonban csak visszatértünkkor láthattuk.
A hosszú utazás után kényelmes szállás fogadott Nyíregyházán, a Széchenyi István Közgazdasági és Informatikai Szakközépiskola kollégiumában. A város is nagyon szép, rendezett, sok fával és virággal. Központjában csodálatos régi épületek, templomok, szobrok. Másnap a várostól hat kilométerre levő Sóstón erdős környezetben pihenhettünk, fürdőzhettünk a Júlia-termálfürdőben. Különösen gazdag a nyíregyházi állatpark is, amelyen végigsétálva Afrika, Amerika, Európa és az óceánok állatvilágát láthattuk.
Tokaj-Hegyalján, a tolcsvai Oremus szőlőbirtok központjában 1993-ban felépült borházban megismerhettük a bor hagyományos és korszerű készítési módját, majd meg is kóstolhattuk négy elismert szőlőfajta levét.
Kirándulásunk hatodik napján Sárospatakot tekintettük meg. A vár – amely fénykorát a XVII. században élte – Magyarország legértékesebb késő reneszánsz kori vármúzeuma. Itt volt a Rákóczi család birtokainak központja, de országos jelentőségű politikai és kulturális eseményeké is. A II. Rákóczi Ferenc vezette szabadságharc egyik kiemelkedő emlékhelye, ahol Bocskai István, Bethlen Gábor, Comenius is megfordult. Történelmünk nevezetes eseményei kötődnek ide: a Wesselényi-féle összeesküvés, a hegyaljai kuruc felkelés és a Rákóczi-szabadságharc 1708-as országgyűlése. A várban Magyarország legteljesebb Rákóczi-kiállítása látható, így jelentősen gazdagíthattuk ismereteinket a családról, történetéről, legendáiról és természetesen a szabadságharcról.
A búcsúvacsora is kitűnően sikerült, jó hangulatban köszöntünk el vendéglátóinktól és a várostól. Útban hazafelé megálltunk Máriapócson, a híres zarándokhelyen. Megnéztük a nevezetes görög katolikus templomot, majd Nyírbátorban a Báthoryak által épített református istenházát.
Nagykárolyban megtudtuk, hogy a Károlyi-kastély építése a XIV. században kezdődött, később persze bővítették. A várnak jelentős szerepe volt a XVII. századi védekező harcokban, valamint a II. Rákóczi Ferenc vezette magyar szabadságharc idején. 1711-ben falait lerombolták, a védősáncot betömték. Az újbarokk stílusú építkezést 1794-ben fejezték be.
Visszatekintve az eltelt napokra megállapíthatjuk, hogy a kirándulás nemcsak élményeket, szórakozást, pihenést nyújtott, hanem sok új ismerettel is gazdagított.
B. J., Sepsiszentgyörgy