Újjávarázsolták az emlékművet Barátoson

2013. szeptember 2., hétfő, Közélet

Régi pompájában díszeleg a barátosi Erzsébet-kertben az országzászló talapzata. Legnagyobb ékessége, a magyar zászló ott lobogott tegnap az árbocon, a nemzeti címer is visszakerült. Közel hetvenévnyi enyészet után tegnap avatták újra a restaurált emlékművet. Az ünnepségen a barátosiak mellett ott volt testvértelepülésük, Pálmonostora küldöttsége, Csige Sándor csíkszeredai magyar vezető konzul, Tamás Sándor megyeitanács-elnök. A zászlót a magyar küldöttség vezetője, Rádiné Gémes Ildikó polgármester adta át a barátosiaknak, Pálmonostora ajándéka a kőbe faragott címer is.
 

  • A szerző felvétele
    A szerző felvétele

Az emlékmű történetét Kerestély Csaba polgármester elevenítette fel ünnepi beszédében. 1942. október 4-én avatták, Kispest ajándékaként épülhetett meg a háborús hősök emlékműve. Most három emléktábla hirdeti a világégésekben és az 1848–49-es szabadságharcban hősi halált halt 62 barátosi nevét. Az emlékmű felújítását a megyei tanács és a Székely Nemzeti Múzeum támogatta helybeliek közreműködésével – mondta a polgármester. Tamás Sándor köszöntőjében elismerését fejezte ki Kerestély Csabának, Vargha Mihály múzeumigazgató és munkatársai munkáját külön kiemelte, mint mondta: „újravarázsolták az emlékművet”. A leleplezés és zászlófelvonás után Bóné Sándor Barna lelkész mondott áldást, rövid beszé­dében – akárcsak az azt megelőző igehirdetésen – a nemzeti összefogás szükségességét hangsúlyozta. Ne csak régi hőstettekre emlékeztessen, az eljövendő küzdelmekre is erősítsen az emlékmű – mondta. Rádiné Gémes Ildikó a barátosi kapcsolat kialakulásáról beszélt. Tavaly ismerték meg egymást, azóta a testvértelepülési szerződést mindkét helység tanácsa elfogadta. Pálmonostora 1800 lelkes település, lakossága több mint negyede tanyákon lakik. Az ottaniak üdvözletének tolmácsolása mellett a polgármester nyilvánosan hívta meg a barátosiakat a jövő heti faluünnepükre. Az ünnepségen a pákéi Kádár Izabella népdalokat énekelt, Nagy Antónia szavalt – oktatójuk Bagoly Antónia tanítónő.
Az emlékmű leleplezése a hagyományos barátosi fúvóstalálkozó részeként zajlott. A Kelemen Szilárd vezette Ferenc Ernő Refor­mátus Fúvósegyelet idén 42. alkalommal szervezte meg a találkozót. A vendégek között volt az uzoni Atlantisz fúvószenekar és mazsorettcsoport, az étfalvi, borszéki, székelykeresztúri fúvószenekar.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 863
szavazógép
2013-09-02: Belföld - :

Hírsaláta

ÍGÉRETES JÖVENDŐ. „Amikor Románia százéves lesz, 2018-ban nyugodtan kijelenthetitek, hogy ez a ti hazátok – okosította szombaton Konstancán Crin An­tonescu a szocialista és liberális fiatalokat. – Öt év múlva komplexusok nélkül mondhatjátok, hogy Románia a tiétek, és akkor hazátok igazi polgári nemzetté válhat, jobb politikai osztálya lesz, s bátran kimondhatjátok: Igen, én hiszek Romániában, az én Romániámban.” Antonescu kijelentette: elnök akar lenni, s az is lesz. (Ziare.com)
2013-09-02: Közélet - Fekete Réka:

Olasztelek élő emlékezete

Ami igazán értékes, az idő múlásával nem változik – hangsúlyozta Tüzes-Bölöni Ferenc olaszteleki református lelkész a tegnap délelőtti istentisztelet utáni köszöntőjében az ötvenévesek kortárstalálkozója alkalmából. Abban a faluban, amelyet sokan Erdővidék legkulturáltabb településének tartanak, bőven van, akitől példát venni: többek között itt született Hermányi Dienes József lelkész, az emlékirodalom kiváló egyénisége, Cserey Jánosné Zathureczky Emília, a Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményének alapítója, valamint Kósa Bálint grafikus, fametsző (született 1932-ben), aki a találkozóra hazalátogatott szülőfalujába.