Olasztelek élő emlékezete

2013. szeptember 2., hétfő, Közélet

Ami igazán értékes, az idő múlásával nem változik – hangsúlyozta Tüzes-Bölöni Ferenc olaszteleki református lelkész a tegnap délelőtti istentisztelet utáni köszöntőjében az ötvenévesek kortárstalálkozója alkalmából. Abban a faluban, amelyet sokan Erdővidék legkulturáltabb településének tartanak, bőven van, akitől példát venni: többek között itt született Hermányi Dienes József lelkész, az emlékirodalom kiváló egyénisége, Cserey Jánosné Zathureczky Emília, a Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményének alapítója, valamint Kósa Bálint grafikus, fametsző (született 1932-ben), aki a találkozóra hazalátogatott szülőfalujába.
 

  • Fotó: Rancz Loránd
    Fotó: Rancz Loránd

A jelenleg nyolcvanegy éves baróti Tomsa Jolán tanítónő a hatvanas-hetvenes években tizenegy esztendeig oktatta az olaszteleki gyermekeket. A Háromszék érdeklődésére azt mondta, nagyon szeretett itt tanítani, és szerette a falut, mert „Olasztelek Erdővidék egyik legkulturáltabb faluja. Családlátogatások alkalmával is láttam, hogy könyveket őriznek, tartanak otthon az emberek, és tanítványaim között nagyon sok volt a tehetséges diák.” Örömmel tölti el ellenben, hogy míg az ő fiatal korában sok volt az egyke a tanítványai között, a találkozó ötvenéveseinek két-három gyermekük van. A bibarcfalvi Tordai Judit, aki 1966–1975 között tanított Olaszteleken, lapunknak azt mondta: a mai ötvenesek leginkább arra panaszkodtak, nem kapnak munkát az egyetemet végzett gyermekeik, unokáik ellenben sok mindenért kárpótolják őket. Kolumbán Béla Attila ünnepelt érdeklődésünkre azt emelte ki, fontos számára, hogy a falu odafigyel az otthon maradottakra, Bartha Ferenc pedig azt hangsúlyozta, ezt a hagyományt mindenképpen folytatni kell.
Igehirdetésében Tüzes-Bölöni tiszteletes azokra az időkre emlékeztette a református templomot megtöltő gyülekezetet, amikor az embereket nem a vagyonuk miatt tisztelték, hanem egyenességük, gerincességük, becsületességük miatt. Az igazi értékek azok, amelyek becsesek számunkra, amelyek megadják a hitelképességünket, és akkor, amikor számba vesszük életünket, közösségünknek, népünknek javait, talentumait, akkor nincs, amiért szégyenkeznünk – hangsúlyozta a lelkész, aki szerint megvannak még azok a gyökereink, amelyekből lehet erőt meríteni, táplálkozni, jövőt építeni. Egyed-Kolumbán László olaszteleki származású kilyéni református lelkész az ötvenévesek nevében szólt a gyülekezethez, felemlegetve, hogy ma azzal a tudással, tartással, hovatartozás-érzéssel ülnek az 1963-ban született kortársak a padban, amit a családban szüleiktől, az iskolában a nevelőiktől, a templomban a lelkészektől kaptak, és átadta a faragott stafétabotot és az emlékalbumot az 1964-ben születettek képviselőjének azzal a kéréssel: amit az ötvenévesek köszöntése tekintetében az olasztelekiek 1999-ben elkezdtek, azt soha ne hagyják abba.
Helyi felnőttek, diákok és a Béres Mária vezette Harmónia kórus verssel, énekkel köszöntötte az ünnepelteket, Tüzes-Bölöni Ferenc tiszteletes pedig átadta az idei Messzelátó-díjat Szombati Mózes harangozónak, akinek családja fél évszázada kongatja meg az olaszteleki harangot, tartja rendben a templomot és a temetőt, egyfajta őre a falu békéjének.
A 250 éve elhunyt Hermányi Dienes József mellszobrának megkoszorúzása, a templomkert új oldalkapujának felavatása után a családi összejöveteleké volt a kora délután, majd késő estig folytatódtak a szombati szüreti felvonulással (képünk) kezdődött falunapi programok minden korosztálynak.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 874
szavazógép
2013-09-02: Közélet - Bokor Gábor:

Újjávarázsolták az emlékművet Barátoson

Régi pompájában díszeleg a barátosi Erzsébet-kertben az országzászló talapzata. Legnagyobb ékessége, a magyar zászló ott lobogott tegnap az árbocon, a nemzeti címer is visszakerült. Közel hetvenévnyi enyészet után tegnap avatták újra a restaurált emlékművet. Az ünnepségen a barátosiak mellett ott volt testvértelepülésük, Pálmonostora küldöttsége, Csige Sándor csíkszeredai magyar vezető konzul, Tamás Sándor megyeitanács-elnök. A zászlót a magyar küldöttség vezetője, Rádiné Gémes Ildikó polgármester adta át a barátosiaknak, Pálmonostora ajándéka a kőbe faragott címer is.
 
2013-09-02: Közélet - :

A Magyar Nyelvért Kiss Lázár-díj

Szombat reggel a kézdivásárhelyi városházán Bokor Tibor és Fekete Zoltán, a céhes város és Mezőkövesd polgármestere ünnepélyes keretek között látta el kézjegyével azt a megállapodást, mely a Magyar Nyelvért Kiss Lázár-díj alapításáról és odaítéléséről szól.