Örömszínház vándorúton

2013. szeptember 21., szombat, Kultúra

A jó verseknek és a jó előadóknak mindig van hallgatóságuk Sepsiszentgyörgyön, így nem meglepő, hogy a száz éve született Weöres Sándornak szentelt estén is megtelt a Gábor Áron Terem.

  • Albert Levente felvétele
    Albert Levente felvétele

A Fűzfa Balázs Innováció-díjas szombathelyi irodalomtörténész, Jordán Tamás Kossuth-díjas színművész és Sebő Ferenc Kossuth-díjas zenész által bemutatott műsor másfél órán keresztül tartotta lebilincselve a közönséget. A turnéról Jordán Tamás színművészt kérdeztük, aki a keddi három fellépés után – Kovásznán, Csernátonban és Sepsiszentgyörgyön – készségesen számolt be terveikről, tapasztalataikról.
– Az idei körút is része annak a Fűzfa Balázs által indított rendezvénysorozatnak, amely A tizenkét legszebb magyar vers újraértékelésé­re tesz kísérletet. Az előadások helyszíneit tavasszal rögzítették: Székelyudvarhelyen kezdtük, Csíkszeredában folytattuk – ott há­romszáznál többen jöttek el, meg kellett is­mételnünk az előadást –, Háromszék után Brassóban és Marosvásárhelyen várnak minket. Nagy versmondást négy településen szer­veztek, és mivel Weöres-centenárium van, az ő Valse triste alkotását mondtuk el a diákokkal. Mindenütt szeretettel fogadtak, élvezet volt együtt kiállni. Tavaly Sepsiszentgyörgyön is volt egy jó hangulatú Nagy versmondás, akkor a József Attila-összeállításunkat hoztuk el, emlékszem, olyan hideg volt, hogy a gyertyákat mind kifújta a szél. Az idén Weöresre építkeztünk, tőle vettük A teljesség felé címet is, de nemcsak az ő verseit és gondolatait közvetítettük, hanem más nagy magyar költők olyan műveit is, amelyek szerintünk a teljességet próbálják megközelíteni. Amikor Sebő Ferenccel lépek fel, már szertartássá vált, hogy József Attila is műsorra kerül, de Babits Mihály Esti kérdése és Kosz­tolányi Dezső Hajnali részegsége is beillik ebbe a sorba.
– Adott pillanatban megérezték, hogy elég sok pedagógus ül a te­remben, és rögtön került is hozzájuk szóló gondolat, vers és tréfa...
– Hát azt érezni lehet, ha veszik a lapot, és ez a kötetlenebb műfaj – örömszínháznak nevezem – lehetőséget ad arra, hogy jobban összejátsszunk a nézőkkel. Az itteniekkel nagyon egy hullámhosszra kerültünk, remek visszajelzéseket kaptunk. Tavalyról is nagyon jó emlékekkel maradtunk, ezért is szeretném, ha hagyománnyá válna, hogy ősszel jövünk. Nagyon nagy dolog nekünk a határon túli ma­gyarokkal találkozni, és érezni, hogy ilyen távolságra is beszélik, értik, értékelik és megbecsülik a magyar nyelvet és költészetet. Mindig boldogan jövök Erdélybe, mert úgy tapasztaltam, hogy itt odaadóbb, befogadóbb, érzékenyebb a közönség, mint Magyarorszá­gon. Olyan ez, mintha egy pezsgőfürdőben ülnék, amelyikből nem akarok kiszállni. Két nap alatt hat előadást tartottunk, de nem érzem fáradtnak magam, ellenkezőleg: valóságos wellness-kúra számunkra ez a körút, feltöltődés, és ezt mindannyiunk nevében köszönöm.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 185
szavazógép
2013-09-21: História - :

Bálint Gábor újraértékelése

Száz éve halt meg Székelyföld egyik kiváló keletkutatója, nyelvésze, Szentkatolnai Bálint Gábor (1844–1913), munkásságának teljes feldolgozásával még adós a ma­gyar tudomány, sajnos, eddig főleg külföldi egyetemek és kutatóintézetek figyeltek fel a magyar szakember páratlan munkájára.
2013-09-21: Kultúra - Váry O. Péter:

Karácsonyi Zsolt: Az irodalom túléli a világvégét

Főszerkesztőként, költőként és írótársak faggatójaként is bemutatkozott Karácsonyi Zsolt Sepsiszentgyörgyön, a pulzArt fesztiválon. Beszélt a január óta általa irányított Helikon irodalmi folyóirat szerkesztéséről, elárult ezt-azt saját alkotói műhelytitkairól, és mindebből az derült ki, nem borúlátó az irodalom jövőjét illetően. Erről faggattuk, arra is rákérdezve, milyennek látszik Sepsiszentgyörgy Kolozsvárról.