Félmegoldások az orvosinOdázzák a magyar kéréseket

2013. szeptember 21., szombat, Közélet

Ismét az oktatási tárcához fordul a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) magyar tagozata, mi­után az egyetem román vezetése nem intézkedett a magyar tagozat önállósodása érdekében – közölte Szilágyi Tibor rektor­helyettes, aki szerint kollektív meghallgatást kérnek a minisztertől, és az eredménye függvényében döntik el, hogy a szeptember 30-i tanévnyitáskor elkezdik-e a júniusban kilátásba helyezett tiltakozásokat. Megemlítette, az egyetem ve­zetésével folytatott tárgyalásoknak vannak pozitív fejleményei is, de ezek nem rendezik alapjában a magyar tagozat gondjait.
 

A rektorhelyettes a pozitív fejlemények között említette, hogy immár valamennyi egye­temi állásnál feltüntetik: a román vagy a magyar tagozathoz tartozik az illető állás. „A gyakorlati oktatás átszervezésében azonban semmi változás nem történt. Attól tartunk,  hogy ha ez a tanévkezdésig nem oldódik meg, újabb éves csúszást eredményez” – ma­gyarázta Szilágyi. A leg­sürgetőbb kérdésnek azt tartotta, hogy az egyetem ossza a román és a magyar tagozathoz tartozó csoportokba a diákokat. Ezt a kérésüket az intézmény román vezetése mindeddig elutasította. A rektor­helyettes szerint „úgy tűnik, formai megoldásokkal próbálják a lényegieket helyettesíteni, és időhúzásra ját­sza­nak”. Ha az egyetem vezetése tovább­ra is elzárkózik kéréseik telje­sítésétől, Szilágyi Tibor lehetségesnek tartja, hogy októbertől a polgári engedetlenség eszközeihez folyamodnak. A MOGYE-n jelenleg 1700 diák tanul magyarul, ez az összlétszám 40 százaléka, de a magyar oktatók aránya csak 31 százalék. Az önálló magyar tagozatért indított aláírásgyűjtést tavaly 1200 egyetemi hallgató támogatta. * A MOGYE-n 2011-ben alakult ki éles konfliktus az egyetem román vezetése és magyar tagozata között amiatt, hogy az egyetem vezetése az intézményi autonómiára hivatkozva nem léptette életbe az új oktatási törvény magyar szempontból fontos előírásait. A konf­liktus kezelési kísérlete 2012 májusában az Ungureanu-kormány bukásához vezetett. 2012 szeptemberében szü­letett egy hétpontos megállapodás az egyetem magyar gondjainak megol­dásáról, amelyet a Ponta-kormány akkori tanügyminisztere is aláírt, de a megállapodás pontjai csak részben teljesültek.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 52
szavazógép
2013-09-21: Közélet - Demeter J. Ildikó:

A jó cél szárnyakat ad (Maraton Székelyföldért)

Három-négy perccel tíz óra után a kanyarban feltűnt két futó. Elöl – kék-arany sállal a nyakában – Juhos Gábor (felvételünkön balról) lépett be Háromszékre Csíkország felől, lépéssel mögötte egyik kísérője, majd két kerékpáros és egy autó.
2013-09-21: Közélet - Bokor Gábor:

Pert vesztett az uzoni községháza (Székelyzászló-ügy)

Visszautasította a brassói táblabíróság Uzon község fellebbezését, mellyel a sepsiszentgyörgyi bíróság székelyzászló-ügyben hozott ítéletét támadták meg.