Őszi látogatás a Gyurgyalagok csoportnál

2013. szeptember 23., hétfő, Életmód

Az ősszel gazdagon termő galagonya, hamvas szeder, hóbogyó, kökény, csipkebogyó gyönyörű fotójával köszönti a látogatókat a négy éve működő sepsiszentgyörgyi Gyurgyalagok csoport internetes naplójának címlapján, és mert 2013 a gyurgyalag éve, időszerű szólni említett műhely tevékenységéről.
 

A természet megfigyelése, a jelenségek fényképes rögzítése és leírása időigényes feladat, de aki szereti, annak öröm és feltöltődés ez a tevékenység. Gaál Zsu­zsanna és Majos Andrea biológia szakos tanár, Dombi Helga Szilvia könyvtáros, valamint Mihály József fotós életéhez mind­ez hozzátartozik, és négy éve indított internetes naplójuk révén (Gyurgyalagok.blogspot.com) tapasztalataikat, élményei­ket bárki megismerheti.
Gaál Zsuzsanna: Megpróbáljuk a közeli környezet változásait bemutatni a blo­gun­kon, és azt írjuk, amit éppen látunk. Amikor elindítottuk a blogot, az volt a célunk, hogy a gyermekekhez eljusson az információ, mert tudjuk, hogy nagyon sok időt töltenek számítógép előtt, és ritkán mennek ki a természetbe. Többször előfordult, hogy ami­kor a blogon megjelent egy madár vagy egy növény, a gyermekek jelezték, hogy ők is láttak, találtak hasonlót. Időnként különlegességeket is sikerül bemutatnunk, idén például egy pásztormadárköltésről szereztünk tudomást, ami nagyon ritka. Ez egy gyönyörű vonuló madár, amely időnként meg­jelenik Háromszéken is, de most van elő­ször költési adat róla. Páké központjában költött egy elhagyatott gazdasági épü­letben. Árkoson és Kőröspatakon tanítok, ahol tanítványaim nagyon szívesen vesznek részt a megfigyelésekben, például gólya- és fecskeváráskor percre pontosan leírják, hogy mikor érkezett az első madár. Ha így szeretik meg a természetet, akkor már nem kell környezetvédelemről, természetvéde­lemről beszélnünk ezeknek a gyermekeknek, mert ők figyelni fognak rá.
– 2013 a gyurgyalag éve, a csoport is foglalkozik a témával, decemberben pedig Sepsiszentgyörgyön fotóműhely-kiállításon mutatja be ennek a madárnak a szépségét. Háromszéken hol fészkelnek gyurgyalagok, mekkora az állomány?
– A Magyar Madártani és Ter­mészetvédel­mi Egyesület választja az év madarát szavazás alapján. A gyurgyalag egyik legszebb madarunk, és az állomány egyre csökken. Lösz­falakban fészkelnek hosszú járatokban, a bá­nyák miatt egyre kevesebb a területük. Telepet fedeztünk fel a Sugásfürdő felé vezető úton, az Olt partján Kilyén felé, Oltszemnél, Szent­királyban, de Kézdivásárhely, Torja, Barót környékéről is vannak adatok.
A gyurgyalag vándormadár, csak költeni jön vidékünkre. Népies nevén méhészmadárnak is nevezik, mert méheket is eszik. Emiatt nem igazán szeretik a méhészek, pedig nagyon kevés méhet fogyaszt el. Ezt fontos hangsúlyozni. Mint minden élő­lénynek, neki is megvan a helye a teljes ökoszisztémában, és nagyon szép.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 496
szavazógép
2013-09-21: Közélet - :

Ferenc pápa: olyan egyház legyünk, amely új utakat talál (Külföldi hírek)

Törekedni kell arra, hogy olyan egyház legyünk, amely új utakat talál, amely képes elindulni azok felé, akik nem járnak templomba, elhagyták az egyházat, vagy közömbösek iránta – mondta Ferenc pápa abban az interjúban, amelyet Antonio Spadarónak, a La Civilta Cattolica olasz jezsuita folyóirat főszerkesztőjének adott.
 
2013-09-23: Életmód - :

Mit hordunk a zsebünkben? (Okostelefonok világa)

Az okostelefonok terjedésével az érintőképernyős kütyük a mobilkommunikáció egyre használtabb eszközei. A készülékek, na meg az alkalmazások sokasága már-már zavarba ejtő, s miközben a fiatalabb generáció szinte ösztönszerűen veszi kézbe azokat, már a mobiltelefonhoz szokott középnemzedéknek is nehézséget okoz használatuk. Az okostelefon széles körű elterjedését ezenkívül a még mindig borsos áron elérhető mobilinternet-hozzáférés is akadályozza.