Az okostelefonok terjedésével az érintőképernyős kütyük a mobilkommunikáció egyre használtabb eszközei. A készülékek, na meg az alkalmazások sokasága már-már zavarba ejtő, s miközben a fiatalabb generáció szinte ösztönszerűen veszi kézbe azokat, már a mobiltelefonhoz szokott középnemzedéknek is nehézséget okoz használatuk. Az okostelefon széles körű elterjedését ezenkívül a még mindig borsos áron elérhető mobilinternet-hozzáférés is akadályozza.
Az okostelefon az internetes lexikon szerint egy olyan csúcsminőségű mobiltelefon, amely összekapcsolja a mobiltelefont és az úgynevezett PDA funkciókat (vagyis személyi információkezelő, például naptár időzíthető figyelmeztetésekkel, címjegyzék részletes adatokkal, jegyzetkészítési lehetőség, e-mail, internet, játékok stb.). Bár az okostelefon születését némelyek az iPhone 2007-es piacra dobásától számítják, szakemberek szerint az első olyan készüléket, amely megfelel ennek a definíciónak, még 1992-ben mutatta be az IBM és a BellSouth a COMDEX kiállításon, Las Vegasban. A készülék neve IBM Simon, és már érintőképernyője volt. Az első Apple iPhone abban hozott igazi újdonságot, hogy multi-touch képernyője van, és hozza az Apple legendás dizájnját. No meg a marketing révén a hisztériába hajló divatot is, amely sokakkal megismertette az akkor már tizenöt éve létező okostelefon-koncepciót. A kifejezetten okostelefonokhoz készített nyílt forráskódú Android operációs rendszer első változatát pedig 2008-ban adták ki.
Ma már mind műszaki, mind kereskedelmi szempontból az okostelefonok elérhetőek bárki számára, alkalmazások (vagyis különböző funkciókat ellátó programok) egész sora tölthető fel rájuk a térképektől a játékokig. Gyakorlatilag egy kis számítógépet hordunk a zsebünkben. Persze, funkcióinak kihasználásához elengedhetetlen a mobilinternet-hozzáférés. Ezért – talán meglepő módon – nem a készülékek ára, hanem a drága mobilnet miatt Európában lassan bővül az okostelefon-használók tábora – derül ki az EU legfrissebb jelentéséből. Miközben a mobiltelefon-ellátottság uniós szinten már lényegében elérte a száz százalékot, okostelefonja csak az előfizetők felének van. Ez utóbbi téren főleg a fejlett nyugat-európai országok járnak az élen. Svédországban, Dániában, az Egyesült Királyságban, Finnországban, Franciaországban és Hollandiában az internet-hozzáférést is tartalmazó telefon-előfizetések aránya átlagosan eléri az 55 százalékot. Belgiumban, Görögországban, Magyarországon, Cipruson, Romániában, Bulgáriában és Portugáliában viszont a netcsomagok mutatójának átlaga jóval alacsonyabb (30 százalék körüli).
De a viszonylag magas költségek miatt nem sokkal jobb a helyzet a hanghívások piacán sem: az uniós polgárok több mint fele a korábbiaknál kevesebb hazai és nemzetközi hívást kezdeményez mobiltelefonjáról. A kevesebbet telefonálók aránya különösen magas Görögországban, Portugáliában, Írországban és Romániában.
Jelenség az is, hogy egyre inkább eltűnik a telefon és az internet közötti választóvonal. Az európaiak egyharmada használja az internetet telefonálásra is, ez a tavalyihoz képest 7 százalékos javulást jelent. A felhasználók 28 százaléka VoIP-hálózaton belüli ingyenes telefonálási lehetőségeket használ, négy százalékuk pedig ezzel a megoldással a nemzetközi hívások díján spórol. Az okostelefonok szórakoztató funkciói is egyre bővülnek. A letölthető játékalkalmazások mellett ma már például kizárólag okostelefonon elérhető interaktív vígjátéksorozatokat ajánlanak, a Chili vagy Mango című romantikus vígjátéksorozatot a FilmDrops internetes oldalról letölthető ingyenes alkalmazásokkal lehet nyomon követni. A sorozat epizódjait a néző is alakíthatja: az érintőképernyőn megjelenő ikonok segítségével a cselekmény bizonyos pontjain eldöntheti, hogyan alakuljon a történet. Az összes döntési pontot figyelembe véve az első évad kilenc epizódjában összesen 72-féle történet rejlik, vagyis ennyiféleképpen nézhető végig az első évad. A produkciós iroda terve szerint a későbbiekben több hasonló, interaktív sorozatot mutatnak be „az okostelefon-generáció tévécsatornájává” fejlesztendő médiaplatformon. (BitPort–MTI–Fer-)