FelvidékAz igaz embert nem lehet megtörni

2013. október 24., csütörtök, Világfigyelő

A szabadság szeretete volt ’56 üzenete, mert 1956 után újra jó volt magyarnak lenni Európában, újra büszke lehetett minden magyar az akkori Csehszlovákiában is, és a kitelepítések nemzedékének ez nagy elégtétel volt – mondta Berényi József, a Magyar Közösség Pártjának (MKP) elnöke tegnap az 1956-os forradalom évfordulója alkalmából Dunaszerdahelyen rendezett megemlékezést követően.
 

A Csallóköz központjának számító Duna­szerdahelyen tartott megemlékezésen Bár­dos Gyula, a Csemadok, a legnagyobb felvidéki magyar kulturális szervezet elnöke mondott beszédet, amelyet követően a diktatúrák áldozatainak emlékművénél több tucat felvidéki magyar szervezet és magánszemély helyezte el kegyeleti koszorúit. A Csemadok elnöke ünnepi beszédében hangsúlyozta: 1956 velünk élő történelem, amelynek az a hagyatéka, hogy az igazáért küzdő embert ugyan megalázhatják, meghurcolhatják, de nem törhetik meg, mert a szabadságvágy nem póz, hanem a lélek állapota. Bárdos Gyula beszédében felidézte 1956 őszének eseményeit, majd emlékeztetett az Európai Parlament által 2006-ban, az 1956-os forradalom 50. évfordulóján elfogadott állásfoglalásra. Idézte azt a gondolatot, amely szerint a magyar forradalom a megosztott Európa történelmi egyesítésére tett kísérlet volt, és mint ilyen, közös európai örökségünk sarokköve marad.
A Csemadok elnöke az 1956-os forradalmat követő üldöztetéseket a felvidéki magyarok kitelepítésével párhuzamba állítva mérhetetlen igazságtalanságnak nevezte, és leszögezte: a megemlékezés résztvevői nem ünnepelnek és nem is bánkódnak, hanem emlékeznek és üzennek. „Azt üzenjük mindenkinek, hogy megtanultuk, nem lehet megtörni az embert, ha él benne a szabadságvágy. Nekünk pedig szabad a lelkünk, és soha nem adjuk fel szabadságvágyunkat” – fűzte hozzá.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 919
szavazógép
2013-10-24: Világfigyelő - :

Orbán: közeledünk a valós felszabadulás felé (Ötvenhatos megemlékezések a Kárpát-medencében)

Több százezren vettek részt tegnap a budapesti Hősök terén tartott, A szabadság napja nevű ’56-os ünnepi rendezvényen, ahol Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke tartott beszédet. Ide érkezett a Bem-szobortól a Civil Összefogás Fórum által kezdeményezett Békemenet is (fotó), amelyhez minden eddiginél többen csatlakoztak. Számos, Magyarországon kívüli, erdélyi résztvevője is volt a menetnek, a hatalmas tömegben a piros-fehér-zöld lobogók mellett sok székely zászlót is észre lehetett venni, a résztvevők a székely himnuszt is elénekelték. Közben a baloldali pártok – a Lehet Más a Politika kivételével – a Műegyetem előtt tartottak demonstrációt. Az ’56-os ünnepi megemlékezések, demonstrációk incidensek nélkül értek véget.
 
2013-10-24: Világfigyelő - :

A szabadságvágy összeköt (Vajdaság)

A szabadság összeköt jelmondat egyik értelmezése szerint egy közösség összetartása attól függ, hogy mennyire képes újra és újra megfogalmazni a szabadság kiteljesedésével kapcsolatos szándékát, vagyis a szabadság hiánya, a szabadság kivívásának óhaja köt össze – hangoztatta tegnap Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke az 1956-os forradalom évfordulója alkalmából Szabadkán rendezett megemlékezésen.