MagánvállalkozásAz alpolgármesteri széktől a szifontöltödéig

2013. december 4., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

Kocsis Géza a rendszerváltás után több mint húsz évig volt Gelence alpolgármestere. A tavalyi helyhatósági választásokon a RMDSZ csúnya vereséget szenvedett, nemcsak a polgármesteri és alpolgármesteri széket veszítették el, hanem a helyi tanácsban is kisebbségben maradtak. Kocsis Géza bekerült ugyan a tanácsba, de az új, többségében MPP-s tanács mást választott alpolgármesternek, ezért neki más megélhetés, munkahely után kellett néznie. Idén október elején indította be egyéni vállalkozását, és fogott neki kétliteres palackokba szódásszifont tölteni és forgalmazni.
 

Elmondása szerint a frissen indult vállalkozásba Levente fia és Kinga lánya is besegít. A szifonpalackozáshoz szükséges felszerelést már három esztendővel ezelőtt megvásárolta, de fia portáján még nem volt elkészítve a helyiség, és háromfázisos árammal sem rendelkezett. Erre azért van szükség – magyarázza –, mert a szénsavat a vízzel összekeverő szerkentyű három fázissal üzemel. Levente udvarán egy olyan melléképületet húzott fel, amely az Európai Unió szigorú követelményeinek is eleget tesz.
 Sokat töprengett azon, hogy munka­nélküliként mihez is kezdjen, gondolta, ha már megvan a felszerelése, megpróbálja a szifonpalackozást. Induláskor nem számított arra, hogy a palackozáshoz szükséges kellékek, az üveg, a fólia, a láda milyen sokba kerül. A fóliacímke magyarországi nyomdában készült, és majdnem egy lejbe került darabja. Az üvegek sem olcsók, darabjuk közel öt lej.
Kezdetben, nem rendelkezvén kellő tapasztalattal, üres üvegre húzta rá a zsu­gorfóliát, így a saját kárán tanult, közel ötven fóliát dobott el. Ezernégyszáz üveggel rendelkezik, vagyis száznegyven láda csomagolóanyaggal, ez egyébként a mini­mális, amivel el lehet indulni – fejtette ki. A forgalom folyamatos lebonyolítása érdekében ugyanis – a harminc forgalmazó üzletet figyelembe véve – szükség van erre a mennyiségre: a ládák fele a töltőben, másik fele pedig a forgalmazó üzletekben,  az üvegek pedig a fogyasztóknál vannak, hiszen a rendszer a becserélés elvén működik.
Kocsis Géza szerint a szifonpiac telített, nagy a konkurencia, ő a negyedik Ge­lencén, ezért nagyon olcsón kell kínálnia az általa palackozott szifont. De a minőség, sőt, a kivitelezés, az üvegek külalakja, na meg a pontosság és a megbízhatóság is sokat nyom a latban. Ami a minőséget illeti: csakis kiváló alapanyagból, jó minőségű vízből lehet megfelelő, piacos terméket előállítani. Ő a palackozáshoz hetven méter mély kútból származó, kezelt vizet használ, és a töltödében a vizet még egy­szer átszűrik.
A piac „meghódításában” egyelőre a kezdeteknél tart, százötven üveget értékesített, valójában ez a biztos vevőkör. De a termék sajátos, szezonfüggő jellege – a téli időszakban kisebb a fogyasztás, mint nyáron – a termelés mennyiségét nagymértékben befolyásolja. A piac egyelőre a közvetlen környékre korlátozódik, Ge­lencén kívül Haralyban és Kézdi­sárfalván forgalmazza a szódásszifont.
Arra a kérdésre, hogy mi a legfon­to­sabb a vállalkozásban, Kocsis Géza egyszerűen válaszol: minden vállal­ko­záshoz kitartás és kemény munka szük­séges.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2013-12-04: Nemzet-nemzetiség - Borcsa János:

Ár vagy érték?

Adódnak helyzetek és esetek, amikor a nyilvánvaló dolgokat muszáj hangsúlyozni. Úgy vélem, ilyenben találjuk magunkat jelenleg is. Ezért nem lehet nem hangsúlyozni, hogy természetes körülmények között az ember valódi szükségleteihez igazítja a fogyasztást, következésképp a fogyasztó igényeit figyelembe véve folytatja tevékenységét a termelő, az iparos, a kereskedő.
2013-12-04: Pénz, piac, vállalkozás - Ferencz Csaba:

Választható lesz az elektronikus ebédjegy (Kafetériarendszer)

A bankkártyához hasonló fizetési eszköz bevezetésével bővül az ebédjegyek rendszere. Az alternatív megoldást a szükséges jogszabály-módosítás után – a törvénymódosítás már megjelent a Hivatalos Közlönyben, de az alkalmazási szabályozók még nem –, várhatóan jövő áprilisától lehet választani. Az egyik vezető ebédjegy-forgalmazó hazai cég szerint az elektronikus ebédjegyek bevezetése előnyökkel és hátrányokkal is jár mind a munkaadó, mind a munkavállaló számára.