2014 a téli olimpiai játékok éve

2013. december 30., hétfő, Sport

Ebben a decemberi ködszitálásban jól hallani a küszöbünkön motoszkáló új esztendőt. Gazdagon érkezik. Az olimpiász (a két nyári olimpia közötti négyéves időszak) szokásos világ- és Európa-bajnokságainak sorozata mellett hozza a február 7-én kezdődő, sorrendben XXII. téli olimpiát és a Brazíliában megrendezésre kerülő, június 12-én rajtoló XX. labdarúgó-világbajnokságot. A sport barátainak nagy-nagy örömére lesz, mit nézni bőven.
 

Egy kis történelem
Zeusz, miután megvívott atyjával, Kro­nosszal a Peloponnészosz-félszigeten az Alpheiosz és Kladeosz folyó között húzódó Olümpiában a világ feletti uralomért, és legyőzte őt, győzelme emlékére versenyjátékokat rendezett – ezeken Apollón, a napfény és a szép dallamok, vagy ha így szebben hangzik, a költészet és a zene istene Hermészt, Olümposz isteneinek gyors lábú hírvivőjét futásban, Arészt, a háborúskodás istenét pedig ökölvívásban győzte le –, úgymond megalapította az olümpiai játékokat. Na persze tudjuk, nem felejtettük el, hogy a görög mitológia megőrzött számunkra még két, olümpiai játékokhoz kötődő legendát – az egyik Pelopsz, a másik Héraklész nevéhez fűződik –, de ezekben a hősök össznépi istentiszteleti jelleggel Zeusz tiszteletére rendezték meg a játékokat.
Természetesen, a napsütötte Olümpiában senki sem gondolt a játékok versenyszámainak bővítésére például sífutással, honnan teremtették volna elő a havat, a síléceket, hiszen Héphaisztosz, az olümposzi istenek kovácsa csak a fegyverek, pajzsok gyártásában jeleskedett; ezekre valamelyik északi istenségnek „kellett volna” tekintettel lennie, de hát ott, a hó, a jég birodalmában akkoriban mások voltak a szokások, s természetesen az időjáráshoz igazodva ridegebbek az ünnepségek. Végül ezzel is magyarázható, hogy a téli olimpiák eredete miért nem burkolózik a távoli múlt ködébe, csírája viszont tisztán kivehető az ókori olimpiák felelevenítését célzó törekvések végkicsengésében, melyet 1894-ben így fogalmaztak meg: „A testnevelés ápolása, fejlesztése érdekében és a népek ilyen irányú barátságos érintkezésének előmozdítása érdekében minden negyedik évben a hellén olimpia mintájára nagy játékokat rendezzenek, amelyekre az összes kultúrnépet meghívják... Minden ország sportegyesületét fel kell hívni a részvételre, mégpedig úgy, hogy minden ország csak saját állampolgáraival képviseltetheti magát. Az olimpiai játékok előtt, amelyeket különben minden négy évben ünnepelnek, az egyes országok próba-, előversenyeket rendezzenek, hogy az országot csak legjobbjai képviselhessék a nemzetközi olimpiai játékokon. A különböző sportágak  közül a nemzetközi olimpiai játékokon a következők szerepeljenek: a tulajdonképpeni atlétikai sportok (ugrás, futás, diszkoszvetés, súlyemelés stb.), a vízi sportok (vitorlázás, evezés, úszás), a KORCSOLYÁZÁS, vívás, birkózás és ökölvívás, lósport, céllövés, torna, kerékpározás.”
A beteljesülésre még várni kellett. De hogy életképes volt az „elhintett mag”, azt bizonyítja az 1908-as első londoni olimpia, amikor a játékok műsorára tűzték a műkorcsolyát, így avatva fel az angol főváros első műjégpályáját. Három évvel később, az 1911-ben Budapesten tartott NOB-kong­resszuson az olaszok javaslatára szóba került egy önálló téli olimpia megrendezésének gondolata. A javaslat nem nyerte el mindenki tetszését, elsősorban nem a skandinávokét. Hogy miért éppen az övékét nem? Egyszerű. A svédek már jó ideje négyévenként megrendezték az Északi Játékokat, a norvégok a Holmenkolleni Síversenyeket, tehát egy önálló téli olimpia életre hívásában rendezvényeik jövőjét látták veszélyeztetve. Ezek után szinte logikus, hogy az 1912-es stockholmi nyári olimpiai játékok műsorából kikerült a korcsolyázás.
A skandinávok makacs ellenállása ellenére a Nemzetközi Olim­piai Bizottság nem söpörte szőnyeg alá az olaszok korábbi ötletét, ellenkezőleg, már az első világháború előtt felvette a téli sportokat a fakultatív olimpiai sportágak közé. A világháborút követő első olimpián – 1920, Amszterdam – aztán nemcsak a korcsolyázást, hanem a jégkorongot is a játékok műsorába iktatta. A fehér olimpiák ügye végül is az 1921-es lausanne-i NOB-kongresszuson tisztázódott, ahol heves viták pergőtüzében született meg a döntés: 1924-ben Chamonix lesz a Nemzetközi Téli Sporthét helyszíne. A skandinávok viszont kitartóan ragaszkodtak ahhoz, hogy a chamonix-i eredmények ne számítsanak a hivatalos olimpiai bajnokságok sorába.
A Téli Sporthét sikere messze felülmúlta az előzetes számításokat. Ez a siker döntött abban, hogy egy évvel később a NOB végérvényesen az önálló téli olimpiai játékok megrendezése mellett határozzon. A chamonix-i Sporthetet pedig olimpiai rangra emelte, s mint az I. téli olimpiai játékokat könyvelte el.
Következzék akkor Chamonix és
az I. téli olimpia
„Útban” Chamonix felé tegyünk egy kitérőt, s mondjuk el, hogy a téli sportok bemutatkozása az ötkarikás játékokon már 1908-ban, az első londoni olimpián megtörtént. És megtörténhetett, mert az angolok felépítették fedett jégpalotájukat, s addig nem tapasztalt, csodálatos versenylehetőséget kínáltak a világbajnokságokon – az első világbajnokságot 1896-ban rendezték meg Péterváron, a nők pedig 1906-ban indították el, méghozzá magyar bronzéremmel Kronberger Lili jóvoltából, világbajnoksági sorozatukat – már „megizzadt” műkorcsolyázóknak. Em­lítettük Kronberger Lilit, sajnos, hiába tartozott a női mezőny legjobbjai, éremesélyesei közé, mert Magyarország még nem rendelkezett fedett jégpályával, műkorcsolyázói – Kronberger, Szende Andor, Urbáry Sándor... – nem tudtak kellően felkészülni a londoni nyári olimpiára, így aztán ki kellett hagyniuk a nagy éremszerzési lehetőséget. Egyébként az 1908-as világbajnokságot éppen Kron­berger Lili nyerte. Stockholm következett volna, az 1912-es olimpiai játékok rendezője, de azok a svédek, akik ellenezték a téli olimpia rendezési jogát, logikusan elutasították azt az ötletet is, hogy mint a londoniak, ők is megrendezzék a műkorcsolyaversenyeket. Tizenkét év kihagyás után aztán 1920-ban, az antwerpeni nyári olimpián a műkorcsolya mellett a jégkorongozás is felkerült az olimpiai játékok műsorára. Sajnos, a magyarok, mint az első világháború vesztesei, nem kaptak meghívást a rendezőktől, igaz, akkor már nem versenyzett a négyszeres világbajnok, Kron­berger Lili, a háromszoros világbajnoki aranyérmes Méray-Horváth Opika, a többszörös világbajnoki bronzérmes Szende Lajos... így aztán a téli sportok tekintetében nagy fájdalom nem érte a magyarokat.
Skandináv tiltakozás ide, skandináv ellenkezés oda, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság 1921-ben rábólintott az első téli olimpia megrendezésének ötletére, beleegyezését adta abba, hogy a nyári olimpiai játékoktól függetlenül ugyanabban az évben a téli sportágban is rendezzenek olimpiát azzal a megkötéssel, hogy az 1924-es rendezvény Nemzetközi Téli Sporthét címen szerepeljen, s eredményei ne számítsanak a hivatalos olimpiai bajnokságok közé. A Nemzetközi Téli Sporthét megrendezésére Franciaország vállalkozott, egészen pontosan Chamonix.
1924. január 25. és február 4. között négy sportág 14 versenyszámában (lásd a sportágak után zárójelben feltüntetett számot) – bob (1), jégkorongozás (1), korcsolyázás (8) és síelés (4) – 16 ország (köztük Magyarország) 258 versenyzője állt rajthoz. Bemutatót tartottak jégtekében (curling) és a katonai síjárőrözésben. A magyarok síelésben rajtoltak, három versenyszámban négyen – Déván István, Háberl Aladár, Németh Ferenc, Szepes Béla – indultak, ketten érkeztek célba – Déván István 31. a 18 km-es sífutásban és Németh Ferenc 20. az 50 km-es sífutásban –, Háberl és Szepes feladta a küzdelmet. Na de nem maradt érem nélkül az egyetemes magyarság, hiszen az osztrák színekben versenyző Plank-Szabó Herma magabiztosan nyerte a női műkorcsolyázók versenyét.
Szabó Herma 1902. február 22-én született Bécsben. Hét világbajnoki címet szerzett, előbb Plank-Szabó, majd Jaross-Szabó néven – ebből ötöt egyéniben (1922, 1923, 1924, 1925, 1926), kettőt párosban (Ludwig Wrede oldalán, 1925, 1927) –, egy ezüstérmet (egyéniben, 1927) és egy bronzot (párosban, 1926). Az Európa-bajnokságok beindításával (1930) „megvárták” Szabó Herma visszavonulását és Sonja Henie feltűnését a jégen. Szabó Herma 1986. május 7-én szenderült örök álomra.
A játékok hőse minden kétséget kizáróan a norvég Thorleif Haug (síző) és a finn gyorskorcsolyázó, Clas Thunberg. Mind­ketten 3–3 aranyérmet szereztek


Thorleif Haug
1894. szeptember 28-én született a norvégiai kisvárosban, Konsbergben. Ő nyerte az olimpiai játékok 18 km-es sífutásának első aranyérmét, melléje az 50 km-es sífutásét és az északi összetett versenyét. Síugrásban bronzéremért állhatott dobogóra. Túl az olimpiai érmein megkapta a versenyszámok világbajnoki aranyait is, majd az 1926-os világbajnokságon északi összetettben szerzett még egy bronzérmet. Siker­sorozatát rendkívüli figyelmességgel hálálta meg szülővárosa, Konsberg, szobrot állított még életében (!), síléceit pedig az oslói símúzeum őrzi Nansen lécei mellett. Haug 1934. február 12-én hunyt el.


Clas Thunberg
Teljes nevén Arnóld Clas Robert Thunberg. Finnországban született 1893. április 5-én. Érmei olimpiákon – arany: 1500 m (1924, olimpiai csúccsal), 5000 m (1924, olimpiai csúccsal) és négytávú össze­tett (1924), 500 m (1928), 1500 m (1928), ezüstérem: 10 000 m (1924), bronzérem: 500 m (1924), világbajnokságokon (itt csak a négytávú összetettben osztottak érmeket) – aranyérem: 1923, 1926, 1928, 1929, 1931, ezüstérem: 1927, bronzérem: 1922. Pálya­futása alatt különböző versenyeken 40 győzelmet aratott. Egyedülálló siker volt a maga idejében.
A várakozásnak megfelelően a skandinávok fölénye jellemezte a chamonix-i  versenyeket. A 3x14 érmen így osztoztak a nemzetek fiai:
1. Norvégia    4    7    6
2. Finnország    4    3    3
3. Ausztria    2    1    0
4. Egy. Államok    1    2    1
5. Svájc        1    0    1
6. Kanada    1    0    0
    Svédország    1    0    0
8. Nagy-Britannia    0    1    2
9. Belgium    0    0    1
    Franciaország    0    0    1
A férfi 500 méteres gyorskorcsolyázásban két bronzérem talált gazdára.
Románia kihagyta az első téli olimpiát.
Igen, a téli olimpiát, ugyanis a Nemzet­közi Olimpiai Bizottság értékelte a nagyszerű küzdelmek eredményeit, színvonalát, és 1925-ben a téli olimpiai játékok rendszeres négyévenkénti megrendezése mellett döntött, és utólag az 1924-es chanonix-i Nemzetközi Téli Sporthetet mint az első téli olimpiai játékokat könyvelte el.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 917
szavazógép
2013-12-30: Sport - Áros Károly:

A Háromszék legjobbjai 2013-ban

A több mint három évtizedre visszanyúló hagyományainkhoz hűen idén is megválasztottuk megyénk legjobb sportolóit. S ha már választottunk, nem hagytuk ki Románia legjobb magyar ajkú sportolóját, valamint az egyetemes magyar sport legjobbját sem. Valamennyien rászolgáltak szerény elismerésünkre, még szerényebb díjainkra. Hatalmas munka áll teljesítményük hátterében, sok-sok lemondás egy nemes cél érdekében, ez a nemes cél pedig: a lehető legjobb teljesítménnyel képviselni megyénket, nemzettársainkat s a nagyvilág magyarságát. Teljesítették célkitűzésüket! Ezért ezer köszönet és hála nekik.
2013-12-30: Gasztronómia - :

Szilveszteri és újévi szokások

Régi paraszti hagyományok szerint az újévi jókívánságoknak nagy jelentőségük van, befolyásolják a következő évi munkát, termést, az újévi cselekedetek hatással vannak az egész évre. Így a szilveszteri-újévi ételek is a jövőt meghatározó tulajdonságokkal bírnak, bár még magyar nyelvterületen is változnak. Van, ahol úgy tartják, hogy szilveszter estéjén nem szabad malacot enni, csak halat, nyulat, őzet, szárnyast, ugyanis a hal elúszik, a nyúl, az őz fürge lábaival elszalad, a szárnyas elrepül – az óesztendő minden bajával együtt.