A több mint három évtizedre visszanyúló hagyományainkhoz hűen idén is megválasztottuk megyénk legjobb sportolóit. S ha már választottunk, nem hagytuk ki Románia legjobb magyar ajkú sportolóját, valamint az egyetemes magyar sport legjobbját sem. Valamennyien rászolgáltak szerény elismerésünkre, még szerényebb díjainkra. Hatalmas munka áll teljesítményük hátterében, sok-sok lemondás egy nemes cél érdekében, ez a nemes cél pedig: a lehető legjobb teljesítménnyel képviselni megyénket, nemzettársainkat s a nagyvilág magyarságát. Teljesítették célkitűzésüket! Ezért ezer köszönet és hála nekik.
És akkor nézzük a korrekt, sportszerű szavazatok alapján kialakult végeredményt:
Kovászna megye legjobb sportolója 2013-ban: INCZE KRISZTA, a Sepsiszentgyörgyi ISK-MSC birkózója, Európa-bajnoki ezüstérmes (ifjúsági II-es korosztályban), világbajnoki bronzérmes (kadett korosztályban), Európa-bajnoki 5. helyezett (ifjúsági I-es korosztályban), háromszoros országos bajnok (ifi I., ifi II., ISK-bajnokság), egyszeres ezüstérmes (felnőtt kategóriában).
Szavazatokat kapott még: Blázer Imola (atléta), Lukács Arnold (cselgáncsozó), Mădălina Linguraru (birkózó), Jakab Benke Hajnalka (triatlonista), Tódor Balázs (karateversenyző), Florin Purcea (atléta), Cosmin Trofin (atléta), Madaras Dániel (triatlonista), Dániel Attila (triatlonista), Kisgyörgy Magor (karateversenyző)...
Incze Kriszta
Sepsiszentgyörgyön született 1996. május 15-én. Tíz éve birkózik, első edzője Kertész Dávid volt, majd őt követte Mátéfi Árpád, aztán a Kertész Dávid–Hatos Péter–Mátéfi Árpád edzőhármas. Két klub – az Iskolás Sportklub és a Municípiumi Sport Club – tekinti sportolójának. Ebben az ókori olimpiákig visszanyúló, rendkívül népszerű – az Antarktiszt leszámítva minden földrészen űzik – s ezért erős sportágban igencsak rá kell dolgozni, ha érvényesülni akarsz, ha bajnoki álmaid vannak. Kriszta tudta ezt, s vállalta a dobogóig vezető, megpróbáltatásokkal teli, göröngyös utat. A kemény, kitartó munka kezdett beérni, 2008-ban ezüstérmet szerzett a Kós Károly ISK színeiben az ifjúsági III-asok országos bajnokságán, egy évvel később bronzérmes lett ugyanebben a korosztályban, aztán mintha megtorpant volna, de az is lehet, hogy a felpörgetett „birkózóbehozatal” okozott pillanatnyi megingást. Hogy valahol itt van az igazság, azt bizonyította a 2011-es sportév, melyet Kriszta két bajnoki aranyéremmel (sportiskolák és ifi III-asok bajnoksága) tett emlékezetessé. 2012-ben megismételte egy évvel korábbi teljesítményét, újabb két érmet hozott haza a sportiskolák és az ifi II-esek országos bajnokságáról. Nem vitás, Kriszta határozott, magabiztos lépésekkel elindult a csúcs felé. 2013-ban megnyerte az ifjúsági I-es, ifjúsági II-es és a sportiskolák országos bajnokságát, súlycsoportjának legjobbja volt a Román Kupa országos döntőjén, ezüstérmet nyert a felnőtt korosztályúak bajnokságán. Mindez itthon, a hazai szőnyegen. A világversenyeken aztán nyert egy világbajnoki bronzérmet az ifjúsági II-es korosztályban, egy Európa-bajnoki ezüstérmet a szintén ifjúsági II-esek vetélkedőjén, majd elindult az ifjúsági I-es korosztály Európa-bajnokságán is, ahol 5. helyen végzett.
Incze Kriszta lapunk díjának átvételekor szerénységből is jelesre vizsgázott. Terveiről, álmairól röviden ennyit mondott: „A 2016-os olimpián éremesélyesként akarok részt venni. Tudom, sokat, nagyon sokat kell dolgoznom ezért. Vállalom a munkát.”
Kovászna megye sportjának legtehetségesebb ígérete: TÉGLÁS KRISZTINA, a Sepsiszentgyörgyi Sport-All karateversenyzője, a megye egyetlen Európa-bajnoka, világkupa-ezüstérmese és természetesen országos bajnok is a 10–11 évesek korosztályában.
Szavazatokat kaptak még: Téglás Heléna (karateversenyző), Lukács Kinga (cselgáncsozó), Ruzsa Balázs (karateversenyző), Szakács Emőke (birkózó)...
Téglás Krisztina
2003. január 22-én született Sepsiszentgyörgyön. Ötévesen lépett először az edzőterembe, első edzője Pakocs Ferenc, a Master Karate Klub mestere volt. Alighogy megbarátkozott a sportág ábécéjének kezdőbetűivel, klubot és edzőt váltott. Ma a Sport-All karatékája és Vass László Hunor tanítványa. Jól lépett, hiszen 2013-ban megszerezte megyénknek, városunknak az év egyetlen Európa-bajnoki aranyérmét (a 10–11 évesek kontinensviadalán), a világkupa vetélkedőjén pedig ezüstérmet szerzett, hogy szebbé, fényesebbé varázsolja országos bajnoki aranyát. Sportszerető szülei jó hátteret biztosítanak gyerekeiknek, Krisztának és ikertestvérének, Helénának, aki hasonló sikersorozattal zárta az évet: aranyérmet nyert a világkupa versenyén, ezüstöt az Európa-bajnokságon és az országoson.
Krisztina szorgalma, igyekezete, sportszeretete figyelemre méltó, példaként áll klubtársai előtt. Minden kétséget kizáróan nagy ígéret. Siker kísérje útját!
Kovászna megye legjobb edzője 2013-ban: VASS LÁSZLÓ HUNOR, a Sepsiszentgyörgyi Sport-All megalapítója és mestere.
Szavazatokat kapott még: Préda Csaba (karate, Shoto Team), Kertész Dávid (birkózás, ISK), Mátéfi Árpád (birkózás, MSC), Révész Katalin (atlétika, MSC), Petru Oltean (dzsiudzsicu, MSC), Veres László (cselgáncs, Nagy Mózes Sportklub), Dobolyi Aladár (asztalitenisz, Nagy Mózes Sportklub)...
Vass László Hunor
Sepsiszentgyörgyön született 1984. november 1-jén sportcsaládban, hiszen édesapja bokszolt, édesanyja atletizált és kézilabdázott. Sportpályafutását szertornával kezdte, majd birkózással folytatta (edzője Miklós Károly volt), s amikor Miklós mester munkahelyet változtatott, László is követte példáját, és áttért a jégkorongra, Bogyán János edző tanítványa lett. Ekkor állt elő a sógor bácsi, Nagy László, és egy fogadást ajánlott az édesapjának: „Ha Hunor fiad a soron következő sportágban kibír egy esztendőt, akkor fizetek egy láda sört.” Aztán fogta Hunort, és elvitte a Pakocs Ferenc vezette Master Karate Clubba karatézni. A gyerek ott ragadt. Edzői: Pakocs Ferenc és Préda Csaba.
Hunor tehetségét igazolták eredményei, egyelőre a sok országos bajnoki cím és érem, aztán 2001 szeptemberében behívták a válogatottba. Több mint tíz év telt el azóta, e tíz év alatt részt vett egy világbajnokságon (Marseille-ben), a másodikra (Athén) sajnos nem mehetett el, mert közbejött a New York-i merénylet, s nem mehetett a görög fővárosba. Öt Európa-bajnoksági részvétel következett – 2002: Koblenz, 2003: Wroclav, 2004: Rijeka, 2005: Velence, 2006: Noale –, a legeredményesebbnek a 2005-ös bizonyult, amikor csapatban ezüstérmet szerzett, egyéniben pedig az ötödik helyen zárt.
Közben érettségizett a Puskás Tivadar Iskolaközpont számítástechnikai és automatizálási szakán, ezt követően beiratkozott a nyíregyházi főiskola földrajz és testnevelés karára, abszolválása után a budapesti Testnevelési Főiskolán folytatta tanulmányait. Természetesen, Budapesten is karatézott az Arashi SE színeiben, Szinák Attila edző irányításával. 2006-ban magyar bajnoki címet szerzett a csapatbajnokságon. Itthon is megküzdött a román bajnokság érmeiért. A Brassóban megrendezett országos bajnokságon aranyérmes lett szabadharcban. 2008-ban a wado kay stílus Európa-bajnokságán csapatban aranyérmet, egyéniben ezüstérmet szerzett, majd a shotokan karate Európa-bajnokságán mind egyéniben, mind csapatban aranyéremért léphetett a dobogóra. 2009-ben az országos bajnokságra és a diplomavizsgára összpontosított – sikeresen, hiszen két bajnoki címmel és egy testnevelő tanári oklevéllel lett gazdagabb. A budapesti Testnevelési Egyetem elvégzése után hazatért Sepsiszentgyörgyre. Klubot alakított Sport-All néven. E klub szerezte meg Sepsiszentgyörgynek, Kovászna megyének 2013 egyetlen Európa-bajnoki aranyérmét, világkupa-győzelmét. És akkor még nem szóltunk a sok-sok bajnoki címről, bajnoki érmekről. Csak így tovább, Vass László Hunor!
Románia legjobb magyar ajkú sportolója 2013-ban: NOVÁK KÁROLY EDUÁRD (Csíkszereda) kerékpározó, világbajnok és világbajnoki ezüstérmes parasportoló.
Szavazatot kapott még: Tófalvi Éva (sílövő), Szőcs Bernadett (asztaliteniszező), Imre Emil (rövid pályás gyorskocsolyázó)...
Az egyetemes magyar sport legjobbja 2013-ban: HOSSZÚ KATINKA (Magyarország) úszó. Katinka idei sikereit nem kell elismételnünk. Idén mindent megnyert, amit megnyerhetett. Szavazatot kapott még: Gyurta Dániel (úszó), Sastin Marianna (birkózó), Kozák Danuta (kajakozó)...
A szavazók különdíját – London, 2012, Gáll László: Montevideótól Johannesburgig és Horváth Ferenc: Szilas, a gyűrűkirály című köny alkotta csomagot – a Kovászna megyében dolgozó brassói Csíki Lajos kapta.
Valamennyi díjazottunknak, szavazatot kapott sportolónknak, edzőnknek eredményekben gazdag, boldog új évet kívánunk!