Mai levelünkAz igazságügy állapotáról

2014. január 10., péntek, Nyílttér

Az itthoni igazságszolgáltatás és a hatalom viszonyába már többen is belegabalyodtak – még az európai uniós szakértők is –, ezért egy példával szeretném oszlatni a körülötte sűrűsödő ködöt.

A közeli nagy­város, Brassó máig legimpozánsabb épü­lete az 1902-ben (homlokzatán az évszám) egy magyar újságíró-jogász elképzelése szerint felépült Igazságügyi Palota. Meg­jelenése tiszteletet parancsolt, háta mögött a börtön félelmet keltett a tör­vényszegőkben. Rendeltetését 1964-ig töl­tötte be, amikor a lumpenproletár diktatúra urai – bocsánat, elvtársai – szemet vetettek rá, s mivel dolgozni restek, de rabolni jók voltak, pártbizottsági székházzá alakították át. 1987-ben a kiéhezett mun­kásosztály ennek falára írta fel: Le a kommunizmussal!
Az elvetélt 1989-es forradalomban, mi­után a nép legszeretettebb fiát és tudós nejét átsegítették a túlvilágra, az új hatalom – mint a régi örököse és folytatója – az épületet megtartotta magának, a törvény­széket pedig a bírósággal együtt bezsúfolták egy sokkal kisebb épületbe. Ne feledjük, a város lakossága közben tízszeresére nőtt! Lehet, abból a meggondolásból, hogy a peres ügyeket egyszerűsítették: akinek pén­ze van, nyer, a többiek meg úgyis megszokták már a szegénységet. Ez különösen illik a mi közösségünkre, miután valaki el­kottyantotta, hogy a székely a jég hátán is megél, érthető, ha sokszor jégre tesznek minket... Jó az a mondás, hogy aki üldözési mániában szenved, azt valószínűleg üldözik is: megtiltják neki, hogy anyanyelvén beszéljen a bíróság előtt, és hogy nemzeti szimbólumait használja (miközben a bras­sói Rakodó negyedben a volt izraeli miniszterelnök emlékművénél vígan leng Izrael zászlaja). A nyakunkra ültetett idegenek azért is háborognak, ha megvalljuk identitásunkat, hogy itt élt őseink után székely-magyarok vagyunk...
Igaz, a rúd másokra is rájár. Az igaz­ságügy – perek sorozata után  – jó tíz éve visszakapta jogos tulajdonát, a neki épült palotát – bár csak papíron, amit a hatalom nagy ívben... semmibe vett. Így maradt máig a prefektúra és a megyei tanács székhelye a díszes régi épület, bár a kakasülőre szemkiszúrásból felengedték a táblabíróságot. Sok háromszéki polgár koptatja lépcsőit, olykor meg is nyeri igazát. (Ilyenkor vajon a sepsiszentgyörgyi bíró kap-e fenyítést? Merthogy a fizetését nem adja vissza, abban biztos vagyok.) A 111 éves épület eredeti ajtó-ablakaival a néhai szász és székely mesterek keze munkáját dicséri, de az eresz alatt már hámlik a vakolat, mert mai birtoklói még az esőcsatornát sem képesek kitisztítani.
Mindez jó felelet arra, hogy az igazságszolgáltatás és a hatalom viszonyában a farok csóválja-e a kutyát, vagy fordítva.
Tölgyes Lajos,
Brassó – Sepsibükszád

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 863
szavazógép
2014-01-10: Nyílttér - :

Az utca hangja

CSERR ANTAL, Sepsiszentgyörgy. Fel­há­borodva olvastam, hogy az ortodox egyház és a védelmi minisztérium milyen értékes ingatlanokat kapott ajándékba Kovásznán. Az itt élő lakosságnak tiltakoznia kellene, és rábírni a kormányt arra, hogy vonja vissza ezt a rossz döntését. Ellenkező esetben megérhetjük, hogy kórházainkat és iskoláinkat is megszüntetik, helyükre pedig ortodox templomokat építenek.
2014-01-10: Nyílttér - :

Törődjünk egymással

A vargyasi, nagyajtai, ürmösi, felsőrákosi és bölöni unitárius fiatalok 2013. december 29-én második alkalommal látogattuk meg a Lókodi Kiss Rozália Ökumenikus Öregotthont. Az ünnepek idején szerettük volna ismét meglepni, megajándékozni az időseket.