Az Egyesült Államok mélyen érdekelt a román jogállamiság, igazságszolgáltatás és átláthatóság megerősítésében – jelentette ki Victoria Nuland, az amerikai külügyminisztérium európai és eurázsiai ügyekért felelős államtitkár-helyettese Bukarestben szombaton, miután megbeszélést folytatott Titus Corlăţean külügyminiszterrel.
Nuland rámutatott: az Egyesült Államok szabad kereskedelmi megállapodást tervez az Európai Unióval, ebben a vonatkozásban fontosak számára az amerikai–román gazdasági kapcsolatok, épp ezért Amerika mélyen érdekelt a romániai reformok folytatásában és Románia demokratikus fejlődésében. „Az Egyesült Államok számára erős, gyarapodó és demokratikus Románia a legjobb partner” – szögezte le Nuland.
Közös sajtónyilatkozataik alkalmával Titus Corlăţean azt hangsúlyozta: örül Nuland látogatásának, amelyet úgy értelmez, hogy az Egyesült Államok számára is fontos a Romániával megkötött stratégiai partnerség.
A román külügyminiszter szerint megbeszélésükön sok más téma mellett arról is szó esett, hogy mindkét ország támogatja a Moldovai Köztársaság európai közeledését. Corlăţean úgy fogalmazott: az erős alapokon nyugvó amerikai–román stratégiai partnerség lehetővé teszi érzékenyebb témák megbeszélését is, így a szombati találkozón a felek megállapították, hogy közös érdek a jogállamiság megerősítése és az igazságszolgáltatás függetlenségének biztosítása Romániában. Az igazságszolgáltatás függetlenségére irányuló politikusi támadásokat egyébként aggasztónak nevezte az amerikai diplomata – ezt Victor Ponta kormányfő azon nyilatkozata kapcsán jegyezte meg, amely szerint Adrian Năstase volt román szociáldemokrata miniszterelnök börtönre ítélése hasonló Julia Timosenko volt ukrán kormányfő meghurcolásához. Sajtótájékoztatóján az amnesztiatörvényről is kérdezték az amerikai politikust. Úgy fogalmazott: nem világos számára, hogy mi lesz a jogszabály sorsa. Hozzáfűzte: bukaresti tárgyalópartnerei arról biztosították, hogy megértették a nemzetközi reakciókat a képviselőházban történt tavalyi „eseményekre”. Nuland ezzel a múlt év végi btk.-módosításokra utalt. Az amerikai külügyminisztérium képviselőjének váratlan látogatását egyébként a román média a korrupt tisztségviselők felelősségre vonását megnehezí-tő decemberi bukaresti intézkedéseknek tulajdonította, amelyekkel kapcsolatban több nyugati állam nagykövetsége aggodalmát fejezte ki. Nuland Traian Băsescu államfővel is találkozott, aki kifejezte reményét, hogy a felmerült „apró félreértések” nem befolyásolják az amerikai–román kapcsolatok alapjait. Az amerikai vendég azt mondta: azért jött Bukarestbe, hogy megünnepelje Románia NATO-tagságának tizedik évfordulóját, és átadja Barack Obama amerikai elnök, valamint John Kerry külügyminiszter jókívánságait. Nuland ugyanakkor megköszönte Romániának az afganisztáni, iraki és balkáni békemissziókban, illetve a most épülő rakétaelhárító rendszerben való részvételt, és a gazdasági kapcsolatok fejlesztésének jelentőségét hangsúlyozta.