Günter Grass nem ír több regényt

2014. január 14., kedd, Magazin

Günter Grass lezárta regényírói munkásságát. Ezt az irodalmi életművéért 1999-ben Nobel-díjjal kitüntetett német író, festő, grafikus jelentette be egy tegnap megjelent interjúban.
 

86 éves vagyok. Nem hiszem, hogy sikerülne még összehozni egy regényt – idézett a Spiegel Online hírportál a Passauer Neue Presse lap hétfői szá­mában megjelent interjúból. Grass elmondta, hogy a kutatómunka egy regény meg­írása előtt öt-hat évig tart, és egészségi állapota miatt nem tud ilyen hosszú időre előre tervezni.
Az írással nem hagy fel teljesen. Az utóbbi időszak­ban egy kórházi kezelés után visszatért az alkotó tevékeny­séghez, először a grafiká­hoz és a festészethez. „A rajzolás és az akvarellfestés révén már elkészültek az első szövegek. Most ezen dolgozom. Még nem tudom, hogy mi alakul ki belőle” –mondta Günter Grass.
Legutóbbi prózai munkája, az A doboz című önélet­rajzi regény 2008-ban jelent meg, legutóbbi könyve, a Tiszavirágok (Eintags­flie­gen) című verseskötet pedig 2012-ben.
Günter Grass 1927-ben született a lengyelországi Gdanskban. A második há­borúban szolgált az SS-ben, a náci párt fegyveres alakulatában. Erről először 2006-ban beszélt nyilvánosan, és ezt az időszakot dolgozza fel a Hagymahántás közben című 2006-os kötete. A há­ború után, 1948-tól 1952-ig rajzot és szobrászatot tanult a düsseldorfi művészeti akadémián. Szobrai és grafikái már kiállításokon jelentek meg, amikor elkezdett írni. Első regénye, az 1959-es Bádogdob rögtön elnyerte a Gruppe 47 nevű tekintélyes német irodalmi társaság díját, és világhírűvé tette.
Eddig több tucat könyve jelent meg, és a művészi tevékenység mellett a politikában is aktív. Ba­l­oldali értelmiségi­ként a Német Szo­ciálde­mokrata Pártot (SPD) támogatja, a párt országos választási kam­pányában is többször részt vett. Az utóbbi években elsősorban politikai nézetei révén volt jelen a német köz­életben. 2012-ben az Amit el kell mondani című prózaversében kifej­tette, hogy az egyre nagyobb és ellenőri­zet­lenül gya­rapodó nuk­leáris fegy­verzettel rendel­kező Izrael meg­előző csapást fontolgat Irán ellen, amivel az egész világ békéjét fenyegeti. Az izraeli vezetést bíráló vers nemzetközi vitát gerjesztett.
Tavaly a parlamenti vá­lasztások előtt közeledésre szólította fel az SPD-t és a szociáldemokratáktól balra álló baloldalt, az egy­kori keletnémet állampárt utód­szervezetéből kifejlő­dött parlamenti pártot, és óvott attól, hogy az SPD koalí-cióra lépjen a konzervatív CDU/CSU-val. Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügy­nök­ség (NSA) adatgyűjtési prog­ramjaival kapcsolatban szá­mos értelmiségivel együtt követelte, hogy Németor­szág adjon politikai menedékjogot Edward Snowden­nek, aki kiszivárogtatta az NSA tevékenységét lelep­lező titkosügynökségi do­kumentumokat.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 106
szavazógép
2014-01-14: Magazin - :

Színészlegendák képkeretben

Inkey Alice Balázs Béla-díjas fotóművész kiállítása ma nyílik meg a budapesti Örkény István Könyvesbolt Cultiris Galériájában, tárlatnyitót mond Szalay Zoltán fotóriporter.
 
2014-01-14: Nemzet-nemzetiség - Fekete Réka:

Történelemhamisítás helyi segédlettel (Kármentő)

A II. Magyar Királyi Hadsereg ellen 1943. január 12-én indított tragikus kimenetelű doni orosz támadás 71. évfordulóján, vasárnap a sepsiszentgyörgyi Hősök temetőjében, a Vitézi Rend erdélyi főkapitánysága emlékművénél tartott megemléke­zésről szóló, tegnap közzétett beszámolónkban írtuk, hogy Incze Sándor nyugalmazott református esperes a Zsoltárok könyvéből vett idézettel indította a hősi halottak emlékére mondott imát, miszerint: „Nem vagyunk a meghátrálás emberei, hogy elvesszünk.” Szép gondolat, ellenben, sajnos, nem fedi teljes egészében a valóságot.