Amikor Erdély megelőzte korát

2014. január 14., kedd, Nemzet-nemzetiség

Az önállósulás folyamatát élő Erdély négy és fél évszázaddal ezelőtt messze felülmúlta Európát. A világon elsőként itt fogalmazták meg a vallásszabadság tételét, s azt törvénybe foglalták. Épp évfordulót ünneplünk, hiszen 1568-ban a vízkereszt napjára Tordára összehívott országgyűlésen kimondták a vallások egyenlőségét.

A január 13-ig tartó országgyűlés határozatai között utolsóként szerepel a vallásszabadság „elfogadása, jóváhagyása, becikkelyezése és kegyelmes megerősítése”, a jegyzőkönyvet utolsó napon keltezték. Ezt a napot tekintik az unitárius vallás születésnapjának is, a Magyar Unitárius Egyház Zsinata 2002-ben ünnepnappá nyilvánította. A 2010 óta egyesült, egységes Magyar Unitárius Egyház idén is megünnepli születésnapját Tordán, majd a püspöki székhelyen, Kolozsváron.
Az 1517-ben Wittembergben indult reformáció hatására Erdélyben a katolikus mellett 1557-ben bevett vallássá nyilvánították az evangélikust, majd 1564-ben, miután Kálvin János tanai mind a lakosság, mind az uralkodó körében felülkerekedtek, ugyancsak Tordán tartott országgyűlésen a reformátust is. 1568 januárjában az országgyűlés kimondta: ,,...midőn helyökön a prédikátorok az evangéliumot prédikálják, hirdessék, kiki az ő értelme szerint, és az község ha venni akarja, jó, ha nem penig senki kény­szerítéssel ne kényszerítse az ü lelke azon meg nem nyugodván, de oly prédikátort tarthasson, az kinek tanítása ő néki tetszik. Ezért penig senki (...) az prédikátorokat meg ne bánthassa, ne szidalmaztassék senki az religióért senkitől (...) és nem engedtetik senkinek, hogy senkit fogsággal, avagy helyéből való priválással fenyögessön az tanításért, mert az hit Istennek ajándéka.” Ezt mondták ki a rendek, azaz, amint a jegyzőkönyvben olvasható, az „Erdélyországbeli három nemzet, magyarországi atyafiainkkal egyetemben”. A jegyzőkönyvet vörös viaszba nyomott pecsétjével hitelesítette II. János, Isten kegyelméből Magyarország, Dalmácia, Horvátország stb. választott királya, akit főként János Zsigmond néven ismer a közvélemény, s aki 1571-ben élete utolsó négy napján viselte az Erdély fejedelme címet.
A nyugatról bejött eszmék termékeny talajra találtak Erdélyben. Egymás után alakultak meg a protestáns egyházak, s közel négy és fél évszázaddal ezelőtt a legfiatalabb, az erdélyi alapítású unitárius egyház is első püspöke, Dávid Ferenc hatására. Erdély akkor – vallási szempontból – megelőzte korát, fölülmúlta Európát, a művelt Nyugatot.
Jó lenne a négy és fél évszázados példának napjainkban is tapasztalni hatásait. Immár nem csak vallás vonatkozásában, hanem politikai és nemzetiségi kérdésekben. Egyrészt közösségünkön belül kellene legalább türelemmel lennünk egymás nézetei iránt, de még inkább összefogni, egységesen fellépni érdekünkben – másrészt az egész országban is jó lenne nemcsak megtűrni, hanem egyenrangúként elismerni a nemzetiségeket. Erre már évezredes példával is szolgálhatunk, hiszen Szent István kirá­lyunk a másság tiszteletében, értékeinek felkarolásában is látta országa nagyságának megtartását.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 127
szavazógép
2014-01-14: Nemzet-nemzetiség - Fekete Réka:

Történelemhamisítás helyi segédlettel (Kármentő)

A II. Magyar Királyi Hadsereg ellen 1943. január 12-én indított tragikus kimenetelű doni orosz támadás 71. évfordulóján, vasárnap a sepsiszentgyörgyi Hősök temetőjében, a Vitézi Rend erdélyi főkapitánysága emlékművénél tartott megemléke­zésről szóló, tegnap közzétett beszámolónkban írtuk, hogy Incze Sándor nyugalmazott református esperes a Zsoltárok könyvéből vett idézettel indította a hősi halottak emlékére mondott imát, miszerint: „Nem vagyunk a meghátrálás emberei, hogy elvesszünk.” Szép gondolat, ellenben, sajnos, nem fedi teljes egészében a valóságot.
2014-01-14: Gazdakör - Incze Péter:

Tanácsi rétek csak a helyi gazdáknak

Hosszas várakozás után a szakminisztérium múlt év végén jelentette meg az alkalmazási rendelkezéseket a májusban kiadott, legeltetést szabályozó kormányhatározatra. Újdonságnak számít, hogy az új, decemberi rendelkezés szerint a helyi tanácsok tulajdonában levő legelőkön csak a helyi közösségben élő és gazdálkodó állattenyésztők (magán vagy jogi személyiségű állattartók) legeltethetik állatai­kat, és csak az  állat-egészségügyi hatóság országos nyilvántartásában szerepelő jó­szágot.