A közlegelők rendben tartása

2014. január 14., kedd, Gazdakör

A közösségi legelők karbantartása régebb is komoly kihívásnak bizonyult. A kér­déssel komolyan foglalkoztak, annyira, hogy a magyar agrártárca 1920-ban megfogalmazta a közlegelők rendben tartásának fő irány­vonalait. A kérdés ma is égető, ezért tartottuk fontosnak felidézni ezeket az irányvonalakat:

„1. Meg kell tisztogatnunk legelőinket az értéktelen és káros gyomnö­vé­nyektől, amelyek nem csu­pán a talaj tápanyagainak haszontalan fogyasztói, nem csupán az értékesebb fűfélék helyének bitorlói, hanem a legelést is gátolják, mert igen sok ezek közül szúrós, tüskés levélzetével vagy szá­rával elriasztja a jószágot.
2. Művelés alá kell venni a legelő talaját, éspedig gondot kell fordítanunk a legelő talajának szellőzte­tésére, a kisebb felületi egyenetlenségek eltüntetésére és az elmohásodásnak meggátlására egyaránt. A huzamosan nem gondozott legelőn hovatovább nagyobb számmal lelhetők fel a vakondtúrások, hangya­bolyok, melyek az idő folytán begyepesednek, s gátlói a legelő rendes kihasználásának. Végül ká­ros eredményként jelentkezik a legelőművelés hiá­nyában a moha, mely kiöli a legelő fűállagából a legnemesebb és legértékesebb füveket.
3. Az évtizedeken át legelő jószág annyira meg­töri a talajrészeket, hogy az kőkemény felső réteget kap. Az ilyen letaposott legelő talaja az esőt és hóvizet nem veszi be, hanem levezeti a legelő alantas fekvésű, laposabb részére, ahol a meggyülemlő víz feláztatva és megpuhítva a talajt, a savanyú, vadvizes növényzetet teremti meg.
4. Gondoskodni kell a talaj termőerejének állandó fenntartásáról. A legelésző jószág mindig hullat trágyát; az ún. delelőkön – rendesen a kút mellett – szintén trágyáz a marha, amely a leg­több esetben évtizedeken át felgyülemlik, és idővel a földdel elkeveredve kom­posztszerű tömeggé lesz. Ezt, ha fel is használják, több­nyire nem a legelő trágyázására, az onnét kivont talajerő visszapótlására for­dítják. Hogy ezt a sokszor kárba vesző értéket a lege­lőn széthordanák, és ezáltal igyekeznének a talajnak valamit vissza is adni, arról alig lehet szó. Pedig a legelő rendszeres trágyázása nél-kül igazán jó legelőink sohasem lesznek.”

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 138
szavazógép
2014-01-14: Gazdakör - Incze Péter:

Tanácsi rétek csak a helyi gazdáknak

Hosszas várakozás után a szakminisztérium múlt év végén jelentette meg az alkalmazási rendelkezéseket a májusban kiadott, legeltetést szabályozó kormányhatározatra. Újdonságnak számít, hogy az új, decemberi rendelkezés szerint a helyi tanácsok tulajdonában levő legelőkön csak a helyi közösségben élő és gazdálkodó állattenyésztők (magán vagy jogi személyiségű állattartók) legeltethetik állatai­kat, és csak az  állat-egészségügyi hatóság országos nyilvántartásában szerepelő jó­szágot.
 
2014-01-14: Gazdakör - :

Ahol a jószág jóllakik

A legelőnek több neme van. Tartamuk szerint állandó és ideiglenes legelőket különböztetünk meg. Elsőkhöz ama, rendszerint természetes lege­lőterületek tartoznak, melyek egyéb használatra nem alkalmasak, s ezért feltétlen leg­e­lőknek is nevezik. Az állandó legelők fekvésük szerint hegyi vagy lapályi legelők, használhatóságuk szerint pedig marha-, juh- és sertéslegelőket szokás megkülönböztetni.