Bodzavidéki gazdatalálkozó
Január 26-án tartják a bodzavidéki gazdák találkozóját. A Szitabodzára tervezett eseményt a Kovászna Megyei Szarvasmarha-tenyésztők Egyesülete szervezi az érintett polgármesteri hivatalokkal együttműködve.
A finanszírozásban, lebonyolításban a megyei tanács is részt vállal az AgroSic közösségfejlesztési egyesületen keresztül. A találkozón a 250 gazdán kívül várhatóan jelen lesz Daniel Constantin mezőgazdasági miniszter, az agrárhivatalok, a megyevezetés képviselői.
Csökken a tejtermelés
A tejkvótarendszer 2015-re tervezett elszámolásával jelentősen csökkenhet Románia tejtermelése, akár az ágazat felszámolása is szóba kerülhet – vélik uniós agrárszakemberek. A kvóták eltörlésével az uniós államok 25 százalékban (főként az északi országokban) jelentősen emelkedik a tejtermelés, a tagállamok felében pedig erőteljes csökkenés várható. Romániában, Bulgáriában és a balti országokban lesz leginkább érezhető a tejtermelés csökkenése – állítják.
Mérsékelt fellendülés várható
Az EU mezőgazdaságát 2014-től mérsékelt fellendülés jellemzi, a tej-, sertés- és szárnyaságazat felfutása várható, a gabonapiacon pedig a bioüzemanyagok iránti kereslet hozhat pozitív változást − állapítja meg az Európai Bizottság középtávú (2013−2020) előrejelzése. A következő évtizedben a bioüzemanyag iránti kereslet lesz a szántóföldi növények uniós termesztésének fő tényezője. Ugyanis az EU célja, hogy 2020-ra a közlekedésben felhasznált üzemanyagok 10 százaléka megújuló energia legyen, amelynek 8,5 százalékát tenné ki a bioüzemanyag. A gabonatermés tíz év múlva 316 millió tonna lehet, évi 0,6 százalékos átlagos növekedéssel. A kukorica, repce és napraforgó termése évi egy százalékkal bővülhet, míg búzában csekély, 0,3 százalékos gyarapodást várnak. A szárnyasok termelése évi 0,8 százalékkal növekszik, 2023-ra 13,6 millió tonnát ér el. A Kínába és Szaúd-Arábiába irányuló export 15 százalékkal ugrik meg. Az új állatjóléti előírások hatására 2011-ben és 2012-ben visszaesett a sertéstenyésztés, de idén növekedésre számítanak, 2023-ra pedig 23,4 millió tonnát várnak. A szarvasmarha-előállítás 2023-ra 7 százalékkal, 7,6 millió tonnára csökken. Környezetvédelmi okokból az uniós tej- és tejtermékek előállítása csak kissé növekszik, bár a kvótarendszer megszűnik 2015-ben. Az agrárbérek 2012-hez képest a régi tagállamokban 2023-ban 17,5 százalékkal lesznek magasabbak, az új tagállamokban a 35 százalékot is meghaladhatja a reálbér emelkedése.