Talán belátták a kormányzó szövetség vezetői, hogy a koalíciós feszültségekről, az elkerülhetetlennek látszó szakadásról szóló hírek nem tesznek jót sem a szocialisták, sem a liberálisok megítélésének, talán tudatosították, hogy Traian Băsescuval csak együtt lehet esélyük felvenni a versenyt – bármiként történt is, Victor Ponta és Crin Antonescu hosszú idő után tegnap ismét egymás oldalán tűnt fel, és közösen sorolták a kétharmados parlamenti támogatottsággal rendelkező hatalom idei célkitűzéseit.
Melyek között sok új nincs, majdnem ugyanezekkel a tervekkel vágtak neki a tavalyi esztendőnek is: a Băsescu-rendszer megszüntetése, az alkotmány és a választási törvény módosítása. Igaz, a taktikán valamelyest változtattak. Az alkotmánymódosítást például összekötnék a májusban esedékes EP-választásokkal, s minthogy utóbbiban az ellenzék is érdekelt, a bojkott lehetőségét eleve kizárják. Abban bíznak, hogy a kétnaposra tervezett referendumon a részvételi arány talán csak eléri az 50 százalékot – keresztbe tehetnek tehát Traian Băsescunak, aki azért is húzta az időt az utolsó pillanatig a népszavazásról szóló jogszabály kihirdetésével, hogy az alaptörvény változtatását akadályozza. Eltökéltnek mutatkoznak az iránt is, hogy Crin Antonescut teljes mellszélességgel támogassák az államfői tisztségre, esélyei növelése végett pedig készek az elnökválasztást a lehető legkorábbi célpontra, november elejére kitűzni.
A szövetségük megerősítését zászlajukra tűző kormánypárti vezetők nyilatkozatain túl legalább ennyire fontos lehet mindaz, amiről tegnap nem beszéltek: igencsak baljósnak tűnik ama homályos megfogalmazás, mely szerint a jövőben tanácskoznak a fontos törvényekről szóló szavazás előtt. A hirtelen megújult barátság lendületében nyilatkozó Ponta–Antonescu páros ugyanis egy szót nem ejtett azokról a kezdeményezésekről, amelyek az elmúlt évben a legtöbb vitát váltották ki a koalícióban: a verespataki beruházásról, az amnesztiatörvényről, a büntető törvénykönyv módosításáról. E gyanús csend pedig azt sejteti, az új alku során a szociáldemokratáknak sikerült rávenniük e sokat bírált törvények támogatására a tovatűnt népszerűségüket kereső liberálisokat.
És akkor még nem is szóltunk arról, hogy egy esetlegesen sikeres alkotmánymódosítási népszavazás megnyitja az utat régi álmuk, a Székelyföld beolvasztásával vagy feldarabolásával járó régiósítás előtt. Úgy tűnik hát, nekünk akkor kell igazán aggódnunk, ha kitör a béke a kormánykoalíció berkeiben...