Tavaly március 15-én nagy feltűnést keltett a kézdivásárhelyi Gábor Áron téren felvonuló, nagyméretű zászlókat lobogtató tíz lovas, akiknek élén a Kézdiszentléleken lakó, kilenc éve lovas íjászattal foglalkozó Török Albert haladt. A székelyek nagy menetelésén székely és magyar zászlókkal szintén jelen voltak.
Török Albert 1967-ben született Kézdivásárhelyen. Tizenöt éve Kézdiszentléleken él, jelenleg egy kézdivásárhelyi építkezési cég eladási ügynöke. Kilenc esztendővel ezelőtt járt először a Somogy megyei Kaposmérőn, a Kassai-völgyben, ahol Kassai Lajos íjkészítő a 20. század végén létrehozta a modern kori lovas íjászatot, s ahonnan ez az egyedülálló magyar harcművészet és sportág elindult világhódító útjára. A Kassai-iskoláról a zágoni Török Attilától értesült, akivel a ’89-es rendszerváltás előtt csapattárs volt a Szabó Ottó által irányított karatecsapatban. Ő adott először Kassai-íjat a kezébe, nála ült először lóra, és akkor jegyezte el magát egy életre a lovasíjászattal. Többször járt a Kassai-völgyben, ahol sikeresen felvételizett és vizsgázott.
Az első lovas íjászokat barátai és ismerősei közül verbuválta, azonos érdeklődésű személyeket Kézdiszászfaluból, Kézdiszentlélekről, Kézdivásárhelyről és Ozsdoláról. A Kézdiszentléleken tevékenykedő csapat hat lóval és egy pónilóval rendelkezik, két lóval Ozsdoláról járnak át edzésekre. Ruházatuk egyszerű, meleg időben fekete nadrágot, fehér, rövid ujjú felsőt viselnek, amikor hidegebb van, felül sötétkék felsőt.
Amikor a csapattag elérte azt a szintet, hogy jelentkezhet vizsgákra, megy a Kassai-völgybe. Ahhoz, hogy valaki részt vehessen az edzéseken, át kell esnie egy felvételi vizsgán. Elmondása szerint a Kassai-völgyben minden felső-háromszékinek sikerült a vizsgája, hiszen úgy mentek oda, hogy itthon letették a próbát. Jelenleg hat-hét állandó csapattagjuk van, közülük kettő lány. Ahhoz, hogy valaki taggá váljon, tíz kilométert kell leszaladnia, lányoknak ennek a felét; lóháton a fiúknak két, a lányoknak egy órát kell ügetniük; a fiúknak ötszáz nyílvesszőt kell kilőniük húsz méterről hatvancentis táblára, a lányoknak kétszázötvenet. Fele találattal lehet csak sikeres a vizsga. Ahhoz, hogy valaki teljes jogú tag lehessen, a meglévő törzsekből, kánságokból fel kell kérnie három ajánlót, akik kezeskednek érte. Ezután adja meg a kagán (Kassai Lajos) a teljes jogú tagságot. Török Albert akkor lesz törzsfő, ha meglesz a kilenctagú csapata, addig csak lófő címet viselhet, és csak törzsfőjelölt.
Az edzéseket a falu végén, a Kézdiszentkereszt felé vezető út és a templom közelében tartják a Török Albert – Berci, ahogy a faluban mindenki ismeri – tulajdonában levő 1,3 hektáros területen, ahol a pálya is található. A háza közelében levő telken a lovakat tartja, itt zajlanak az egyszerűbb edzések és célba lövések. Télen-nyáron vasárnap délelőtt edzenek. Arra a kérdésünkre, hogy voltak-e kitéve rendőrségi zaklatásnak, nemleges választ kaptunk, rendelkeznek a szükséges engedélyekkel. Egyesületet csak akkor jegyeztetnek be, ha meglesz a legalább kilenc tagból álló csapatuk. Elmondása szerint Isten segedelmével idén ismét felvonulnak Kézdivásárhely főterén.