Támogatást kértek a gazdák

2014. március 4., kedd, Gazdakör

Közel százötven erdővidé­ki mezőgazdász és állattartó részvételével tartottak gazda­találkozót pénteken Ba­róton. Az eseményen felszólaltak, és felhívták a figyelmet az újdonságokra a megyei szakintézmények vezetői, a gazdák pedig a politikum segítségét kérték az országos és EU-s támogatások megszerzéséhez. Többen fog­lalkoztak a szarvasmarha kínai exportjának kérdésével is.

Barót polgármesterének, Lázár-Kiss Barna Andrásnak üdvözlőbeszédét követően Ötvös Mózes, a Kovászna Me­gyei Szarvas­marhatartók Egyesü­letének el­nöke a gazdatalálkozók szükségességét hangsúlyozta, mondván, az összefogásuk, sikeres fellépésük záloga a közös gondolkodás és problémafelvetés: „Friss tej, kenyér és hústermék nélkülünk nem készül, ezért elvárhatjuk, hogy adjanak szavunkra, álláspontunkra odafigyeljenek.” Ötvös később is hallatta hangját, többször is hangsúlyozta, hogy a közelgő EP-választásokon az RMDSZ számíthat a gazdaegyesület támogatására, de cserébe elvárják, hogy segítséget kapjanak érdekérvényesítésükben. Ahhoz, hogy versenyképességük ne csökkenjen, növelni kell az EU-s támogatások mértékét, és lehetővé tenni, hogy termékeik minél nagyobb piacot találhassanak maguknak – hangoztatta.
Tamás Sándor megyeitanács-elnök örömét fejezte ki, hogy a gazdák szervezkednek, s egyre erősebb a képviseletük. Mint mondotta, a politika nem szól bele a gazdaélet belső ügyeibe, de mindent elkövetnek, hogy hatékonyabbá tegyék őket. Elmondta, hogy a területalapú és az állattenyésztést támogató programok révén jelentős pénzösszeg érkezett az elmúlt években: 2007-ben még csak húszmillió, de tavaly már harmincnégymillió euróval gazdagodott a megye, ez az elkövetkezendőkben – amint egyre több terület jogi státusa rendeződik – még tovább nőhet. Tamás Sándor szerint még hatékonyabbá válhatnak, ha a szakmai és a politikai képviselet együtt lép fel Bukarestben. A mezőgazdasági igazgatóság megyei vezetője, Könczei Csaba a legeltetési és a tejfelvásárlási törvény előírásairól tájékoztatott, de kitért a 2014–2020 közötti vidékfejlesztési tervre és az úgynevezett zöldesítési programra is. Ennek értelmében a szántóföldek egy részét évente pihentetniük kell, vagy zöld kultúrákat – pl. pillangósok, energiafűz – kell létesíteniük. A Kovászna Megyei Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség igazgatója, Marius Popică jó hírt hozott: mivel az elmúlt évben országos szinten felénk tapasztalták a legkisebb rendellenességeket, idén nem kétezer, hanem csak ötszáz ellenőrzést tartanak nálunk. Arra kérte a gazdákat, idejében, az előjegyzés betartásával és a szükséges okiratokat beszerezve keressék fel irodáikat, így várhatóan jövő esztendőben is kevesebb bürokráciával kell szembenézniük. A Kovászna Megyei Halászati és Vidékfejlesztési Kifizetési Ügynökség vezetője, Szakál András a pályázatok összeállításának pontosságára figyelmeztetett: tavaly 250 millió euró értékben készült Háromszéken pályázat, ám abból alig negyedét kapták meg. Ha azt akarják, hogy ez a fajta jövedelem nagyobb legyen, javítsanak a projektek megírásán, és felkészültebb szakembereket bízzanak meg levezetésükkel. Sikó-Barabási Sándor megyei főállatorvos állat-egészségügyi szempontból fontosnak nevezte, hogy a gazdák velük is tartsák a kapcsolatot. A Kovászna Megyei Szarvasmarhatartók Egyesü­le­tének szaktanácsadója, Ştefan Codleanu állatorvos a Kína által felkínált szarvasmarhaexport feltételeiről beszélve kijelentette: mindennél fontosabb, hogy az állatok előélete és felmenőik több nemzedékre visszamenőleg ismertek legyenek, de számít a laktációs időszakban elért tejhozam és a súlyuk is. Az agrárkamara igazgatója, Kozma Béla a szakvégzettség megszerzését emelte ki, mondván, ahhoz hogy pályázataikat figyelembe vegyék, legalább szaktanfolyamokat kell végezni. A találkozó végén Erdővidék legeredményesebb gazdáit oklevéllel jutalmazták, az ese­ményt pedig közös fényképeken örökítették meg.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 720
szavazógép
2014-03-04: Riport - Kisgyörgy Zoltán:

Farsang farkán, ünnep előtt Gidófalván

Jókedv, bosszúság és aggodalom, pénzhiány és vesződés – virít a farsangfarka Gidófalván is. Ottjártunkkor épp az Erdős Gábor Művelődési Ház homlokfalán az intézmény nevét takaró fekete keretbe helyezett fehér leplet  nézegetve tekergették fejüket az arra járók, de közben szorgos kezek dolgoztak éppen az épület külső tatarozásán, mely a helyi önkormányzat hivatalos programjának része.
Kisgyörgy Zoltán riportja az 5.oldalon
2014-03-04: Gazdakör - Bokor Gábor:

Négyes iker bárányok Zágonban

Nem ritka az ikerbárány születése, sok esetben tudunk hármas ikrekről is. A négyes iker viszont szinte csodaszámba megy. Zá­gon­ban megtörtént ez a csoda, Csoma György juha négy egészséges bárányt hozott a világra.