Meghatározatlan ideig japánsztrájkba lépett tegnaptól a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Elméleti Líceum vezetősége, tanári kara és diáksága, tiltakozva az ellen, hogy a költségvetési törvény értelmében a tanintézmények igazgatóinak a korábbi heti négy óra helyett tizennégy tanórát is kell tartaniuk a vezetési feladatok mellett. A tiltakozás nem tartotta fenn a próbaérettségi menetét, tizenegy teremben zavartalanul zajlott a vizsga.
Bejan András történelemtanár, a kantai iskola igazgatója érdeklődésünkre elmondta, eddig az igazgatók heti órakötelezettsége 4–6 óra volt, az aligazgatóké pedig 6 és 9 óra között váltakozott tanulólétszámtól függően. Az igazgatók tanítási normájának a költségvetési törvényben előírt megemelése Kovászna megyében nagyon sok tanintézményt érint, mivel a fejkvótaalapú bérezés sok óvodában és iskolában nem elegendő. A Nagy Mózes-iskolában huszonegy első fokozatú és huszonnégy érdemfokozatú fizetéssel rendelkező tanár dolgozik – emiatt az ilyen besorolású béreket nem követő alapfinanszírozás nem fedezi a bérszükségletet. A kantai iskolát 830 iskolás látogatja 32 csoportban, az utóbbi években minden beiskolázási tervet teljesítettek. A március elsején életbe lépett intézkedés nagyon hátrányos helyzetbe hozta az iskolát – mondotta az igazgató. Hangsúlyozta: nem arról van szó, hogy nem akarják megtartani a heti tizennégy órát, hanem az merült fel, hogy hiába megy vissza az igazgató és aligazgató a katedrára, ez az anyagi helyzeten mit sem változtat. Ezek az intézkedések a minőségi oktatás rovására mennek, és az iskolai élet ellehetetlenítéséhez vezethetnek. Az igazgató leszögezte, tudják, hogy ebben a megyei tanfelügyelőség nem hibás, de kollégáival együtt vasárnap úgy döntöttek, valamilyen formában a közvélemény tudomására kell hozni, és be kell mutatni azt a tényt, hogy így mennek tönkre az iskolák. Március elsejétől át kellett szervezniük az oktatást, hogy eleget tegyenek a törvénynek, ezek után gyakorlatilag egy nap, a kedd marad az igazgatásra, a többi napon tanítaniuk kell.
Az iskolai szülői bizottsággal tegnap ismertették a kialakult helyzetet. Ha a tanárkollégák és a szülők nem állnak melléjük, és a minisztérium nem módosítja a törvényt, ezt a munkát csak a tanév végéig vállalják az aligazgatóval együtt – hangsúlyozta Bejan –, és készek lemondani. A japánsztrájkot ők kezdeményezték, várják, hogy a többi iskola is csatlakozzon hozzájuk, és a kantai tanárok véleménye szerint valószínűleg utcai felvonulásra is sor kerül. Ma a kantai iskola tanári kara kérésére Keresztély Irma megyei főtanfelügyelő találkozik a pedagógusokkal.