A szlovák kormány is belépne a Székely Nemzeti Tanácsnak (SZNT) a luxembourgi bíróságon az Európai Bizottság (EB) ellen indított perébe – erről értesítette az európai jogi testület Izsák Balázs elnököt. Az EB tavaly visszautasította az SZNT nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezését, a közképviselet ezt az EU luxembourgi székhelyű bíróságán megtámadta.
Izsák Balázs a Háromszéknek elmondta, múlt héten kapta meg az értesítést a bíróságtól, melyben tájékoztatták, hogy a szlovák kormány az SZNT-vel szemben, az alperes EB mellett lépne be a perbe. Véleménye szerint előzmény nélküli, hogy egy EU-s tagállam egy nem bejegyzett polgári kezdeményezéssel szemben foglal állást. Kifejtette, a szlovák kormány helyesen értelmezte az SZNT kezdeményezésének súlyát, de félreértelmezte azt, minden bizonnyal ezért akar bekapcsolódni a perbe.
Az SZNT elnöke elmondta, az európai bíróság rendkívül operatívan, átláthatóan jár el, a keresetükre 81 pontos választ fogalmazott meg az EB, melyre az SZNT 61 pontban foglalta össze feleletét. Most várják, hogy a bizottság erre is reagáljon. Ugyanakkor az SZNT azt is kérte a bíróságtól, hogy élőszóban is hallgassák meg majd érveiket.
Izsák Balázs szerint egyébként az a legfőbb gond, hogy az EB félreértelmezte és „kisebbségvédelmi kaptafára próbálja felhúzni” az SZNT nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezését. A bizottságnak csak olyan kezdeményezések bejegyzését lenne joga megtagadni, amelyek „nyilvánvalóan” nem tartoznak uniós hatáskörbe, de éppen a terjedelmes (81 pontos) indoklásuk bizonyította: távolról sem egyértelmű, hogy az SZNT kezdeményezése nem illeszthető az uniós jogba.
Izsák Balázs rámutatott: az SZNT által kidolgozott tervezet nem a kisebbségvédelem, hanem a kohéziós politika témakörében javasolt uniós jogalkotást. Szerinte ebben a szakaszban az Európai Bizottságnak nem kellett volna bonyolult jogértelmezési vitába bocsátkoznia a kezdeményezőkkel, hanem szabad utat kellett volna adnia arra, hogy összegyűjtsék a több mint egymillió támogató aláírást az unió legalább hét tagországából.
A luxembourgi Európai Bíróság ítélethirdetési folyamata egyébként elég hosszas, a hivatalos iktatás után (az SZNT keresete esetében ez már megtörtént) legalább egy évnek kell eltelnie a döntés meghozataláig.