Nemzetközi Kürtőskalács Szaktestület alakult az előállítók összefogása érdekében, továbbá, hogy a kürtőskalácsot hagyományos magyar termékként jegyezzék be az Európai Unióban. A szaktestület munkáját elismert mérnökökből, tudósokból és jogászokból álló tanácsadó bizottság segíti – tájékoztatott Kovászna Megye Tanácsának sajtóirodája.
A Hantz Péter egyetemi oktató kezdeményezésére tavaly alakult, és immár hat világrészen élő tagokat felölelő szaktestület elnöke Kiss István balavásári kürtőskalácssütő, alelnökei Egri Csaba (Ausztrália), Süle Ervin (Magyarország) és Fábián Melinda (Marosvásárhely). A tanácsadó bizottság ügyvivője Hantz Péter, tagja többek között Pozsony Ferenc akadémikus, egyetemi tanár, Albert Zoltán, a Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület képviselője, Gazda Zoltán, a Székely Nemzeti Tanács alelnöke.
A szaktestület tavaly decemberben nyújtotta be a minőségi besorolás elnyeréséhez szükséges iratcsomót a magyar Vidékfejlesztési Minisztériumhoz. A leírás rögzíti azokat a minimális minőségi követelményeket, amelyek teljesítése szükséges ahhoz, hogy a terméket kürtőskalácsnak lehessen nevezni. Meghatározza a kürtőskalács fajtáit, elkülönítve három típust: a klasszikus, a vásári és az újszerű változatot. A követelmények betartását vállalóknak minőségi bizonylatot és regisztrációs számot állít ki a testület. A szervezet célja, hogy minél több nyugat-európai rendezvényen jelen legyen a minőségi székely-magyar kürtőskalács, amelyet – az ebben illetékes magyar hivatal kivételével – az egész világ hungarikumként tart számon – közölte Albert Zoltán. Hozzátette, a kürtőskalács receptjének oltalom alá helyezése csak egy része a munkának, a nagy kihívás ezután kezdődik, mert a szabályozást be kell tartatni és jó hírt kell kovácsolni a márkának. A termék levédése nem azt jelenti, hogy ezzel valaki kizárólagosságot akar szerezni a piacon, hanem inkább a fogyasztóvédelmet szolgáló keretek lefektetéséről van szó.
A Nemzetközi Kürtőskalács Szaktestület honlapja – kurtos.eu – számos hasznos információt tartalmaz. Leírja többek között a kürtőskalács történetét – Pozsony Ferenc, Hantz Péter és Füreder Balázs kutatásai alapján – és receptjét is. Megtudhatjuk, hogy még a távoli Új-Zélandon, Ausztráliában, Tajvanon vagy Peruban is vannak kürtőskalácssütők.