MagaslesAz iráni rakéta

2008. február 9., szombat, Világfigyelő

Napokon belül két fiaskót is elkönyvelhetett a nagyralátó birodalmi álmairól soha le nem mondó orosz külpolitika. A belgrádi elnökválasztás hírét sem túl lelkesen fogadták, Boris Tadic európai elkötelezettsége közismert, ráadásul a Kreml mostanában hiú ábrándokat huzigált mézesmadzagon a belgrádi honffyak orra előtt, azt sugallva, hogy képesek meggátolni a már régen elpuskázott tartomány, Koszovó küszöbön álló függetlenedését.

Ami, úgy véljük, lehetetlen. Noha a belgrádi politikában erős az orosz segítségbe vetett hit — a kormány is lekötelezettje Moszkvának, ráadásul nemrég passzolták fillérekért az oroszoknak a szerb energetikai ipart —, kérdéses, hogy a neuralgikus seb, Koszovó elvesztése merre mozdítja el a szerb külpolitikát. Ráadásul újabb, kellemetlen arculcsapás is érte Moszkvát az iráni rakéta fellövése után. Eddig is kerengtek hírek az állandóan bírált perzsa atomprogram mellett Teherán rakétafejlesztési programjairól, s NATO-szakértők szerint már eddig is elérhették rakétáikkal Dél-Európát, de ez az újabb iráni rakéta — amely akár atombomba célba juttatására is alkalmas lehet — megdöbbentette a világot. Ráadásul Oroszország nem hitt ilyen iráni csodafegyverekben, ezért is gátolták meg az elmúlt években sorozatosan a Teherán elleni ENSZ-szankciókat, amelyek az atomprogram leállítására vonatkoztak... Kérdés, hogy az orosz hírszerzést is megvezette Teherán, Oroszország tényleg nem tudott ilyen rakéták létezéséről? A kérdés merőben szónoki, hiszen azzal, hogy Irán kísérleti célokból fellőtte ezt a rakétát, sejthető, hogy még vannak titkos fegyverek a birtokukban. Arról már szinte felesleges beszélni, hogy ezek a perzsa rakéták a szó konkrét értelmében a közeli, szövetséges Oroszországot is fenyegethetik. A dilemma az, hogyan mászik ki a gödörből a becsapott Kreml, s hogyan fognak szavazni delegátusai az ENSZ-ben egy esetleges újabb iráni szankció kihirdetésekor. Mert ezek után elhinni a perzsa állításokat, miszerint orosz segítséggel fejlesztett atomprogramjuk kizárólag békés célokat szolgál, erős naivitásra vallana. S ha valami, hát akkor ez a naivitás nem jellemzi a Putyin megkezdte harcias orosz külpolitikát.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 709
szavazógép
2008-02-09: Világfigyelő - x:

A visegrádi bölcs

Magyarország kezdeményezi, hogy a visegrádi négyek közös jelöltet állítsanak az EU jövőjével foglalkozó Bölcsek Tanácsába, s támogatja a lengyel miniszterelnök, Donald Tusk felvetését, hogy Lech Walesa, a Szolidaritás mozgalom egykori vezetője, Lengyelország volt elnöke legyen a közös jelölt.
2008-02-09: Világfigyelő - Szekeres Attila:

Röviden

Államfőt választanak
Lapzártáig nem ért véget az államfőválasztás Csehországban. Az elnököt a parlament két háza választja meg együttes ülésen, amelyet a Hradzsinban tartanak. A két jelölt: Václav Klaus jelenlegi elnök, akit a legerősebb kormánypárt, a Polgári Demokratikus Párt támogat, és Jan Svejnar közgazdász, a koalíciós zöldek és az ellenzéki szociáldemokraták jelöltje.