Röviden

2008. február 9., szombat, Világfigyelő
Államfőt választanak

Lapzártáig nem ért véget az államfőválasztás Csehországban. Az elnököt a parlament két háza választja meg együttes ülésen, amelyet a Hradzsinban tartanak. A két jelölt: Václav Klaus jelenlegi elnök, akit a legerősebb kormánypárt, a Polgári Demokratikus Párt támogat, és Jan Svejnar közgazdász, a koalíciós zöldek és az ellenzéki szociáldemokraták jelöltje.

Merkel ellenkezik

A leghatározottabban elutasította az afganisztáni katonai szerepvállalás kiterjesztésével kapcsolatos amerikai követelést Angela Merkel német kancellár. Merkel először szólalt meg a hozzájárulásokról kibontakozott vitában. Hangsúlyozta: nem ért egyet azzal, hogy Afganisztán egyes régióit illetően ,,különböző veszélyeztetettségi kategóriákról" beszéljenek. Ugyanaznap francia és kanadai tisztségviselők Vilniusban a NATO védelmi miniszteri tanácskozásán közölték: Franciaország fontolgatja, hogy katonákat küld Afganisztán déli részébe, hogy segítse az ott állomásozó kanadai erőket.

Enyhül az orosz—lengyel viszony

Vlagyimir Putyin orosz elnök és Donald Tusk lengyel kormányfő a lehető leggyorsabban véget akar vetni a két ország között évek óta fennálló fagyos viszonynak. Nem szabad dramatizálni a Lengyelország és Oroszország kapcsolatát terhelő problémákat — mondta Putyin, miután Moszkvában fogadta Tuskot. Lengyel miniszterelnök utoljára 2001-ben járt Oroszországban, de Tusk tavaly őszi választási győzelme után számottevően javultak a lengyel—orosz kapcsolatok. A nézetkülönbségek fő forrása a tervezett balti-tengeri német—orosz földgázvezeték és az Egyesült Államoknak az az elképzelése, hogy rakétaelhárító rakétákat telepít Lengyelországba.

Elítélték Le Pent

Három hónap felfüggesztett börtönbüntetésre és tízezer euró pénzbírságra ítélték Jean-Marie Le Pen francia szélsőjobboldali politikust, mert 2005-ben azt állította, hogy a német megszállás ,,nem volt különösebben embertelen" Franciaországban.

A világ sajtófotói

Tim Hetherington brit fotós nyerte el a World Press Photo (a világ sajtófotói) idei fődíját. A győztes kép Afganisztánban készült, egy tűzharc után egy bunker falának támaszkodó, kimerült amerikai katonát ábrázol. A versenynek magyar díjazottjai is vannak. Gárdi Balázs, a VII Network képügynökség munkatársa két első díjat nyert általános hír kategóriában, Szigetváry Zsolt MTI-fotós második díjat mindennapi élet kategóriában, Berekai Judit egy lengyel fotóssal párban harmadik díjat sportfotó kategóriában. Az 51. alkalommal kiírt versenyen 125 ország több mint ötezer fotósa vett részt összesen több mint nyolcvanezer képpel.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 708
szavazógép
2008-02-09: Világfigyelő - Bogdán László:

Az iráni rakéta (Magasles)

Napokon belül két fiaskót is elkönyvelhetett a nagyralátó birodalmi álmairól soha le nem mondó orosz külpolitika. A belgrádi elnökválasztás hírét sem túl lelkesen fogadták, Boris Tadic európai elkötelezettsége közismert, ráadásul a Kreml mostanában hiú ábrándokat huzigált mézesmadzagon a belgrádi honffyak orra előtt, azt sugallva, hogy képesek meggátolni a már régen elpuskázott tartomány, Koszovó küszöbön álló függetlenedését.
2008-02-11: Máról holnapra - Magyari Lajos:

Az alkotmány rózsái

Nagyon rövid időn belül két furcsa döntést hozott Románia legfelsőbb taláros testülete, az alkotmánybíróság. Az első a SZIVOT működésének mikéntjéről és jogkörének körülírásáról szólt, s az alkotmánybírák megállapították, hogy a szekusdoszsziékat vizsgáló tanács és egész apparátusa felállítása óta alkotmányellenesen dolgozik, tekintve, hogy az ország alaptörvényét sértő a tevékenységüket körülíró jogszabály.