Kovászna megye az ország egyik legbiztosabb térsége, mégis az a kép alakult ki róla, hogy itt feszültségben, bizonytalanságban élnek az emberek, és ez senkinek sem jó, többek között beruházásokat is nehezebb idehozni.
Nem vagyok hajlandó ezt az árat megfizetni, mert ez nem helyes és nem természetes – szögezte le tegnapi, bemutatkozó sajtótájékoztatóján Marius Popică prefektus, többször is hangsúlyozva: a maga részéről a normalitást, az egyenlőséget próbálja előmozdítani, és kiegyensúlyozottságra törekszik.
A már elkezdődött pereket nem tudja leállítani, a bírósági ítéleteket pedig alkalmaznia kell, de a maga részéről jobbnak tartja ezek megelőzését tárgyalásokkal, közvetítésekkel. „Tisztelnünk kell egymást és Isten akaratát, aki engem románnak, a szomszédomat magyarnak teremtette. Én pedig szeretném, hogy a gyermekeim is ebben a megyében maradjanak, büszkén vállalva önazonosságukat és tetteiket. Békére és együttműködésre van szükségünk, és azon leszek, hogy a megye minden lakója itthon és a törvények által védve érezze magát” – fejtette ki Marius Popică.
Az új prefektus azt is elmondta: a mezőgazdasági kifizetési ügynökség vezetőjeként kitüntetést kapott, a megyében ugyanis ez lett a kétnyelvűséget legjobban megvalósító hivatal – sok időt, energiát azonban nem akar erre a kérdésre vesztegetni, van egyéb feladat is. Konkrétan a gazdaságfejlesztést nevezte meg, ahol igen sok támogatásra és tájékoztatásra van szükség, mert bőségesen léteznek európai alapok, de az állami intézmények tevékenysége túlságosan elszigetelt, a gazdának pedig elég, ha a mezőgazdasághoz ért. A le nem hívott pénzek elvesznek, ezért az új prefektus olyan tanácsadó keret létrehozását tervezi, amely mozgósítaná és összehangolná a hivatalokat, önkormányzatokat, szakmai irányítókat a pályázati lehetőségek azonosítására és kihasználására.
Jó lenne egy világos zászlótörvény is, és azt is pontosan tudnunk kellene, mennyit termelünk és mennyit költünk, mert csak a valós helyzetből kiindulva lehet életképes terveket kovácsolni – válaszolta az újságírói kérdésekre. Azt nem tartja hihetőnek, hogy a bérek a munkaadók közötti egyezség miatt alacsonyak Háromszéken: maga is vállalkozó volt, nincs ilyen. A munkavállalók érdekei mások, de a prefektúra próbál közvetíteni, már találkozott is a Társadalmi Párbeszéd Csoporttal a Montana Szálloda ügyében.