Beleszólt a rossz idő a szombati Csoma-ünnepségbe. A hóesés, hideg miatt Csomakőrös kultúrotthonában zajlott a Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület által 25. alkalommal megszervezett rendezvény nagy része, a terem szűknek bizonyult a közel száz résztvevőnek.
A református templomban megtartott istentisztelettel vette kezdetét az ünnep, igét hirdetett Balogh Zoltán esperes, ezt követően megkoszorúzták a Csoma-szobrot. „A Csoma-napok szervezése áldozatot, kitartást követelt, ebben fonódik össze a Csoma-eszmékkel” – hangsúlyozta rövid beszédében Kosztándi Annamária műsorvezető. A koszorúk elhelyezése után a kultúrotthonba vonultak a résztvevők.
Elsőként Nagy József, a megyeháza alelnöke szólt az egybegyűltekhez. Csoma nem találta meg a magyarság őshazáját, de kimagasló örökséget hagyott a világra, 2014-ben is modern tudósnak számít – vélekedett. Thiesz János, Kovászna polgármestere a Csoma-napok szervezőit is említette beszédében. „Büszkék vagyunk azokra, akik az eseményt évről évre megszervezik” – mondta, majd felolvasta Puskás Bálint Zoltán alkotmámánybíró levelét.
Csige Sándor László, Magyarország csíkszeredai főkonzulátusának vezető konzulja Csoma Sándor életének tanulságára világított rá. Olyan ember volt, akinek élete arra tanít, hogyan lehet megvalósítani álmainkat, válassza őt példaképnek minél több fiatal – hangoztatta.
Bíró András Zsolt a magyarországi Magyar Turán Szövetség üdvözletét tolmácsolta, egyúttal meghívta a Csoma-egyesületet, vegyenek részt a hamarosan sorra kerülő magyar törzsi gyűlésen. Szerencsés helyzetben vagyunk, akkora történelmünk van, hogy azt nem kell kitalálnunk, mint más nemzeteknek, kultúrában, politikában, tudományban is össze kell fognunk, csak az összefogás segítheti a nemzet megmaradását – mondta. Szavait a jelenlévők vastapssal jutalmazták.
Az ünnep fénypontjaként adták át a Kőrösi-egyesület emlékérmét. A jeles kitüntetést Gazda József nyújtotta át dr. Csáji László Koppánynak. Az idei díjazott sokszínű személyiség, költő, kulturális antropológus, néprajzkutató és ügyvéd, járja a világot, keresi a helyeket, ahol megtalálhatja a magyarokat. Nem magának, hanem a magyar közösségnek gyűjti a tudást – mondta méltatásában Sudár Balázs történész. Csáji tömören fogalmazta meg köszönőbeszédében: keressetek, kutassatok, ez a Csoma-parancsolat.
Az idei háromnapos Csoma-napok záróbeszédében Gazda József így fogalmazott: szent ember szent napjaira került sor, ezért különlegesek a Kőrösi Csoma Sándor-napok.
A szombati ünnepségen fellépett a helybeli Gyenge Tímea, a kovásznai Kádár Izabella, a nagykanizsai Csere Andrea, Horváth István Radnóti-díjas szavalóművész, a Molnár János rendező vezette kovásznai Diákszínpad, valamint a fürdőváros ifjúsági fúvószenekara. Karnagyuk, Kertész Barna elmondta, először kaptak meghívást a Csoma-ünnepségre, ezért a zenekar a Honfoglalás egyik részletével mondott köszönetet.