Sikkasztással, pénzmosással és adócsalással vádolták a volt elnököt a gelencei Nagycsoport Közbirtokosság szombat délutáni éves közgyűlésén a Bodor György Művelődési Otthonban, ahol a tagság hatvan százaléka vett részt. Elhangzott, a közbirtokosságot 1,6 millió lejes anyagi kár érte, a bűnvádi iratcsomót már az ügyészség vizsgálja.
Ifj. Cseh András erdőmérnök, a gelencei Nagycsoport Közbirtokosság elnöke azzal kezdte múlt évi beszámolóját, hogy a közgyűlésre meghívták a kézdivásárhelyi magánerdészet főnökét is, aki nem jött el. A múlt évre 800 000 lejes bevételt terveztek, amelyhez képest 1,1 milliót valósítottak meg, mert a tervezettnél magasabb áron tudták értékesíteni az árverésre kerülő fát. Kiadásaikat minimálisra csökkentették, adósságaikat törlesztették, új üzemtervet készítettek, bankszámlájukon jelenleg több mint 400 000 lej található.
Az elnök ismertette a közbirtokosságot ért anyagi kárt is. Elmondása szerint a két könyvelési szakértő által megállapított kár 1,28 millió lej, ennyi pénz hiányzik a közbirtokosság számlájáról, és ha mindehhez hozzáadják a pénzügy által meghatározott büntetőkamatot, akkor ez az összeg kereken 1,6 millió lej – hangsúlyozta az elnök. Azt is javasolta ugyanakkor, hogy az idei jövedelemből vásároljanak saját székházat az egykori gyógyszertár helyén, amit a községben működő négy közbirtokosság közösen használhatna. Egy másik felvetése az volt, hagyják faképnél a magánerdészetet, és menjenek át az állami erdészethez, mivel „elég rosszul viselkedtek velünk”, és az erdőőrzést is magasabb áron, hektáronként 44 lejért, míg a Romsilva 35 lejért végzi. Kövesdi Anna főkönyvelő az idénre tervezett bevételekről és kiadásokról számolt be a tagságnak: faeladásból 510 ezer és egyéb forrásokból 5300 lejes bevételre számítanak, a kiadási részen többek között erdőőrzésre és egyéb fenntartási munkálatokra 60 000 lejt, beruházásokra 100 000 lejt, bérköltségekre pedig 65 000 lejt akarnak elkülöníteni. A tagok hektáronként 300 lejt kapnak. Cseh József polgármester arra kérte a négy közbirtokosság vezetőjét, húsvét után üljenek le, és közösen beszéljék meg a teendőket, mert szerinte az utóbbi években a közbirtokosságok tevékenysége „vegetálási időszak volt”.
Dezső Csongor Attila kézdivásárhelyi ügyvéd arról számolt be, a volt elnök megtámadta azt a bírósági határozatot, amellyel az új vezetőséget kinevezték, s ez a per jelenleg is zajlik, a legutóbbi tárgyalást gyűlés előtt két nappal tartották. A közbirtokosság védőügyvédje, Gábor Imre a volt elnök elleni rendőrségi eljárásról is tájékoztatta a jelenlevőket. Elmondása szerint az elmúlt években a közbirtokosságot hatalmas anyagi kár érte: 800 000 lejt nem számoltak el, több mint 200 000 lej elköltéséről pedig nincsenek megfelelő papírok. Azt is közölte, a kézdivásárhelyi rendőrség átadta az iratcsomót az ügyészségnek, ahol elindították a nyomozást sikkasztás, pénzmosás és adócsalás bűntettével. Véleménye szerint az ügyészség hamarosan átadja a vádiratot a Kovászna Megyei Törvényszéknek. Márkos Imre erdőgazda arról számolt be, hogy egyetlen kivételtől eltekintve a vágterekben nem dolgoznak.
A közgyűlésen a tagság megerősítette tisztségében a vezetőséget, és minden napirendi pontot látható többséggel megszavazott.