ÁlláspontMilyen ,,kormányunk” lészen?

2008. február 13., szerda, Közélet

Végre a mi napunk is felderülhet! A jóízű abszurd tartományába sorolható, de igen szellemes egy lehetőség felvetődése: a Nemzeti Liberális Párt lehetséges ,,forgatókönyvei" között egy olyan variáns is szerepel, hogy miniszterei és miniszterelnöke kivonul Románia kormányából, s akkor — a papírforma szerint — nem marad más lehetőség, mint az, hogy az országlás terheit egyedül vállalja fel az RMDSZ mint az utolsó, még fungáló kormánypárt.

Viccnek nagyon jó, s ha senki nem is hisz ebben a lehetőségben, azért az abszurd drámák kategóriájában akár Oscar-díjas ötlet is lehetne. Képzeljük el: Markó Béla miniszterelnök, Frunda György igazságügyi miniszter, Seres Dénes belügyér, Winkler gazdasági és pénzügyi tárcavezető, Szabó Károly honvédelmi főnök, egészségügyinek esetleg vissza lehetne hívni Hajdú Gábort, tanügyi lehetne Kötő József, művelődési Kelemen Hunor, mezőgazdasági — mondjuk — Kelemen Attila, az európai ügyekért felelős pedig Verestóy Attila... Aztán még nem is szóltam a funkcióban leledző minisztereinkről, kik közül csak Nagy Zsolt (felfüggesztett) nem tarthatná meg tárcáját. Pontosabban: nem szerezhetné vissza. Az elképzelés nem is rossz, ezek az emberek pontosan olyan jól elvezethetnék az országot, mint a mostaniak, a baj csak ott kezdődik, hogy egy ilyen RMDSZ-es ,,magánkormány" fölesketése után a nemzeti bank, a Román Hírszerző Szolgálat, a Külföldi Hírszerzés, a hadsereg, a SZIVOT, az országos főügyészség, a Legfelsőbb Törvényhozási Tanács, a Vé­delmi Tanács élére is RMDSZ-eseket kellene állítani. Persze, Băsescu államelnök maradna, de hát őt a népakarat tette oda és őrizte meg ott, ahol van.

Viccelhetünk, de mindez egy valódi demokráciában meg is történhetne. Nyilván, hogy soha nem fog megtörténni, de néha egyenesen élvezetes az abszurd lehetőségek ,,forgatókönyveivel" eljátszani.

A valós helyzet az, hogy Băsescu államelnök már most abban kezdett gondolkodni, hogy az idei választások után egy demokrata-liberális párti kormányt állít fel a szocdemek ,,jófiúinak" bevonásával. Iliescu, Năstase és Hrebenciuc nemkívánatosak a feltételezhető nagy nemzeti szövetségben. Esetleg a nagyromániások és a ,,konzervatívok".

Románia — a nagy felfutás után — csendesen, de biztosan elindult lefelé a lejtőn, a fölfúvott és fölfuvalkodtatott eredmények után kiderül, nem fogják itt kolbászból fonni a kerítést. Nem is volt igazán érthető, mi táplálta a végtelen optimizmust, mikor napról napra látni lehetett, hogy az egész mesterséges buborék, s a lopás, rablás ugyanúgy folytatódik, mint korábban. Jó lenne tehát egy RMDSZ-kormány. Bizonyosan, mert néhány kivételtől eltekintve mi még nem lettünk teljesen gazdaságilag és politikailag korrumpáltak. De ez kevés a boldogsághoz. Nem rajtunk múlott.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 714
szavazógép
2008-02-13: Közélet - B. Kovács András:

Úgy látszik, komoly (Jegyzet)

Nevetségesnek minősítette a román elnök nemrég Brüsszelben a kisebbségek kollektív jogok iránti igényét.
2008-02-13: Közélet - x:

Székelyföld, fejlesztés, szakmaiság (Vita a Székelyföldről)

A Székelyföld-vita gyakorlatilag meghódította a romániai magyar írott és elektronikus médiát. A blogokra, levelezői fórumokra is kiterjedő vita számos olyan területet körbejárt (gazdasági, környezeti, kulturális aspektusokat), amely fontos szerepet fog játszani a térség életében.