Száz évvel az első világháború után címmel tartott vitát tegnap az Európai Parlament (EP) az első világégés kirobbanásának évfordulójával összefüggésben.
A vitában a frakcióvezetők fejtették ki álláspontjukat. Joseph Daul, a néppárti képviselőcsoport vezetője történelmi távlatba helyezte az első világháborút, amelyet a nacionalista önzés megnyilvánulásának nevezett, és amely miatt egy teljes nemzedék veszett oda a harcmezőkön, és amely 20 évvel később „a pokolba vezető utat” nyitotta meg a második világháborúval és a holokauszttal. A békét fel kell építeni, és karban is kell tartani – mondta az elzászi politikus. Joseph Daul arra is figyelmeztetett: a nacionalista önzés továbbra is jelen van, és ha a választásokon az euroszkeptikus nacionalisták győzedelmeskednek, akkor újra visszatérhet a káosz és a háború.
Hannes Swoboda, a szocialista EP-frakció vezetője arra mutatott rá, hogy a bosznia-hercegovinai Szarajevó az együttélés jelképe volt, de a felelőtlen politikusok nacionalizmusa elpusztította. Az osztrák szociáldemokrata politikus is figyelmeztetett, hogy Európa sok szempontból nem képes teljesíteni a második világháború után tett ígéreteket, a nacionalista csoportok ismét a gyűlöletre építenek, és újra megjelent az idegengyűlölet. Ezzel összefüggésben a romákat és bevándorlókat érő támadásokat említette. Swoboda kitért Oroszországra is, és úgy fogalmazott, hogy Moszkva az Európában tapasztalható határok eltörlése helyett új határokat húz szuverén államok területén, majd figyelmeztetett: a helyi konfliktusok könnyen világháborúvá szélesedhetnek, ahogyan az Szarajevóban is történt.
Tőkés László EP-képviselő írásbeli nyilatkozatot nyújtott be a napirendhez. Románia és Magyarország viszonylatában tekintett vissza a „nagy háborúra”, és levonta annak jövőre néző tanulságait. Románia nyert, Magyarország veszített az első világháború következtében – emlékeztetett. „Az Európai Történelem Házának szellemében legyünk azon, hogy kontinensünk egyszer s mindenkorra a béke honává váljék, és hogy valamennyi nemzete – köztük Románia és Magyarország – ne vesztese, hanem nyertese legyen az uniónak” – írta nyilatkozatában Tőkés László. Az Európai Unió csak úgy tudja megőrizni vonzerejét, ha maga is példát mutat a demokrácia, az alapvető jogok tiszteletben tartása terén – áll a képviselő nyilatkozatában.
Fordított az Európai Néppárt
A tegnap közzétett friss közvélemény-kutatási eredmények szerint az Európai Néppárt az elmúlt hetekben átvette a vezetést az európai szocialistáktól a május végi európai parlamenti választás előtt. A két héttel ezelőtti eredmények még mandátumegyenlőséget mutattak a korábban orrhosszal vezető szociáldemokraták és a jobbközép, konzervatív európai pártcsalád között; mindkét nagy politikai erő 212–212 mandátumot kapott volna. A tegnap közzétett legújabb állás szerint viszont a néppárt 222, a balközép pedig 209 mandátumot szerezne a strasbourgi parlamenti patkóban. A liberálisok támogatottsága is csökkent, a két héttel ezelőtti prognózis a mostani 85 helyett 62, a mai pedig már csak 60 helyet jósol számukra.