A sepsiszentgyörgyi Szent József-plébániatemplomban húsvét első napján a közel két évtizede verbuválódott Pro Musica Kamarakórus hangversenye igazi élményt jelentett sokak számára.
Az igényes hallgató éppen azt a pillanatot leste, amit Mária a sírkertben, amikor találkozott a feltámadott Úrral. Először azt hitte, hogy ő a kertész, és megkérdezte, vajon hol lehet az Úr teste. De amikor megszólította, amikor nevén szólította, akkor először a csend beszélt.
Egy budapesti történet: 1962-ben a Kálvin téri templomban Lajtha László híres zeneszerző jelenlétében Schütz egyik oratóriumát játszották. A koncert után Lajtha azt mondta a karmesternek: látja, a feltámadott Jézus megszólítása és Mária válasza közé a zeneszerző beiktatott egy teljes szünetet. Amikor sem a szólisták, sem a zenekar, sem a kórus nem énekel. Nos, az európai zenetörténetben ez az első ilyen teljes értékű szünet. Schütz felismerte, hogy itt valami rendkívüli történt. Halandó először találkozott a feltámadott Úrral. Az örökkévalóság behatolt az ideigvalóságba, hogy az élet, az újraélesztés gondviselését, a megváltást, Isten szeretetét ismét nyilvánvalóvá tegye.
Az a szünet Sepsiszentgyörgyön is létrejött. Először a pillanatnyi önvizsgálat sűrített esszenciája volt, de ugyanakkor a csodálat nagyszerű pillanata. Kozmikus váltság történt, ezt próbálta összesűríteni a Pro Musica. Nagycsütörtök Jézus vérverejtékező imádságától indult. Az Úr megtapasztalta az elhagyatottság érzését, majd hivatását Isten akaratából elfogadva, megváltó halált halt a Golgotán. A húsvéti feltámadás hallelujája égbe emelte a hangversenyt. M. Haydn, Deák Bárdos György, William Byrd, Schütz, R. Thompson művei magukon hordozzák ezt a fentről jövő érintettséget. A telt templom és a visszajelzések bizonyítják ezt. Nt. Szabó Lajos kanonok, a kórus keresztapja szintén méltatta az eseményt. Köszönjük az élményt.
Sipos Zoltán karnagy közlése szerint a kórus júliusban nemzetközi megmérettetésen vesz részt a görögországi prevezai fesztiválon. A megpróbáló úthoz támogatókat keresnek.
BANCEA GÁBOR kóruselnök