Bíróság előtt az SZNT panasza
A bukaresti táblabíróság elé került tegnap a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) elnökének a román miniszterelnök és államfő ellen emelt diszkriminációs panasza.
Izsák Balázs azt sérelmezte, hogy a román vezetők kizártnak nevezték egy magyar többségű régió létrehozását Romániában. A panaszt októberben az Országos Diszkriminációellenes Tanács (ODT) megalapozatlannak minősítette, ez ellen fellebbezett a táblabíróságnál az SZNT elnöke. Az első tárgyalást elhalasztották, mivel a feleket nem sikerült szabályosan beidézni. „Az elgondolás, hogy csak azért nem lehet egy önálló régió Székelyföld, mert ott a magyarok többséget alkotnak, súlyosan diszkriminatív. Nem vagyunk alsóbbrendűbbek román honfitársainknál. Teljes jogú polgárai vagyunk Romániának, jogunk van ott, ahol mi élünk, a magunk ügyeit intézni” – nyilatkozta Izsák Balázs. Az ODT szerint a román vezetőknek egy magyar többségű régiót kizáró kijelentései nem lépték túl a szabad véleménynyilvánítás határait, és nem minősíthetők a magyar nemzetiségű személyek elleni izgatásként. Az SZNT elnöke szerint „nem lehet azt mondani, kizárt, hogy magyar többségű régió jöjjön létre, mert ilyen régió létezik. Székelyföld a maga 13 ezer négyzetkilométerével, 800 ezer lakosával 75 százalékban magyar többségű. Nem kell kitalálni, nem kell létrehozni, mindössze elismerni kell, és hagyni, hogy az ott élő emberek szabadon szervezzék meg a maguk életét” – magyarázta Izsák.
Bűnvád Kiss Sándor ellen
Bűnvádi eljárást indított Kiss Sándor Bihar megyei tanácselnök ellen a Korrupcióellenes Ügyészség. Az RMDSZ megyei szervezetének elnöki tisztségét is betöltő politikust csúszópénz elfogadásával, hivatali visszaéléssel és pénzmosással gyanúsítják. A vádhatóság azt állítja, hogy három, 2003 és 2006 közötti ügy során Kiss Sándor és Mudura Sándor nagyváradi üzletember, a Lotus Pláza tulajdonosa összesen egymillió euró csúszópénzhez jutott. Az ügy hét gyanúsítottja között szerepel Miklóssy Ferenc, a debreceni Keviép Kft. ügyvezetője is, akit pénzmosás miatt vizsgálnak. A romániai ügyészség a nyomozásban együttműködött a magyarországi, hollandiai és németországi hatóságokkal, és a gyanúsítottak mindegyikét értesítette a bűnvádi eljárás elindításáról. Kiss Sándor 2000 óta tölt be vezető tisztséget a Bihar megyei önkormányzatban. 2004 és 2008 között a megyei tanács elnöke volt. Tegnapi nyilatkozatában arról tájékoztatta a közvéleményt, hogy az ügyészség közleményében szereplő ügyeket már többször is vizsgálták, és mindig vádemelés nélkül zárták le.