A prágai európai uniós keleti partnerségi konferencia résztvevői azt ajánlják Oroszországnak, hogy vonja vissza csapatait az ukrán határokról, amivel meggátolhatná a konfliktus további kiéleződését – jelentette be Milos Zeman cseh államfő a konferencia utáni tegnapi sajtóértekezleten. Kijevnek ugyanakkor azt ajánlják, hogy haladéktalanul tegyen lépéseket az ország decentralizációja és a demokratikus elnökválasztás lebonyolítása érdekében.
Amennyiben a felek elfogadnák a prágai konferencia résztvevőinek ajánlatait, Csehország kész közvetítői szerepet vállalni az Oroszország és Ukrajna közötti esetleges tárgyalásokon – közölte Zeman. Amíg a tárgyalások tartanak, nem folyik a háború. Ha azonban a háború elkezdődik, minden felszólításunk feleslegessé válik – szögezte le a cseh államfő.
Minden kezdeményezést, amely a helyzet megnyugtató rendezését célozza, szívesen fogadunk – értékelte Andrij Descsicja ügyvivő külügyminiszter a Keleti Partnerség ajánlásait újságírói kérdésre válaszolva.
Jelenleg vitathatatlanul az 1945 utáni legkomolyabb válsággal szembesülünk – jelentette ki Ukrajnával kapcsolatban Stefan Füle, az EU bővítési biztosa. Eljött az ideje, hogy határozottabbak és erősebbek legyünk a Keleti Partnerség irányában. Ukrajna, annak polgárai és szabadságjogaik nem válhatnak a politikai játékok martalékává – tette hozzá Füle.
Az Európai Unió keleti partnerségi programja elindításának ötödik évfordulója alkalmából megrendezett prágai konferencia résztvevői megállapították, hogy a tervek megvalósításában előrelépés történt, elsősorban a vízumbeszerzés kölcsönös megkönnyítése terén. A projektet 2009 első felében, a cseh uniós elnökség idején indították el. A Keleti Partnerség célja elősegíteni hat volt szovjet köztársaság – Azerbajdzsán, Fehéroroszország, Grúzia, Moldova, Örményország, Ukrajna – közeledését az Európai Unióhoz. Fehéroroszország nem képviseltette magát a prágai fórumon. Négy egykori szovjet köztársaságból az államfő, míg Ukrajnából Andrij Descsicja ügyvivő külügyminiszter érkezett Prágába.
Az EU legfőbb vezetői, José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke, valamint Herman van Rompuy, az Európa Tanács elnöke mellett hiányozott a találkozóról Catherine Ashton, az uniós diplomácia vezetője is. Mindhárman az ukrajnai fejleményekre való hivatkozással mondták le részvételüket a konferencián. Az EU-t Stefan Füle uniós bővítési biztos képviselte Prágában. Részt vett a tanácskozáson a lengyel, a litván, az osztrák és a szlovák elnök is.