Keleti PartnerségVonják vissza a csapatokat

2014. április 26., szombat, Világfigyelő

A prágai európai uniós keleti partnerségi konferencia résztvevői azt ajánlják Oroszországnak, hogy vonja vissza csapatait az ukrán határokról, amivel meggátolhatná a konfliktus további kiéleződését – jelentette be Milos Zeman cseh államfő a konferencia utáni tegnapi sajtóértekezleten. Kijevnek ugyanakkor azt ajánlják, hogy haladéktalanul tegyen lépéseket az ország decentralizációja és a demokratikus elnökválasztás lebonyolítása érdekében.
 

Amennyiben a felek elfogadnák a prágai konferencia résztvevőinek ajánlatait, Cseh­ország kész közvetítői szerepet vállalni az Oroszország és Ukrajna közötti esetleges tárgyalásokon – közölte Zeman. Amíg a tárgyalások tartanak, nem folyik a háború. Ha azonban a háború elkezdődik, minden felszólításunk feleslegessé válik – szögezte le a cseh államfő.
Min­den kezdeményezést, amely a helyzet megnyugtató rendezését célozza, szívesen fogadunk – értékelte Andrij Descsicja ügyvivő külügyminiszter a Keleti Part­nerség ajánlásait újságírói kérdésre válaszolva.
Jelenleg vitathatatlanul az 1945 utáni legkomolyabb válsággal szembesülünk – jelentette ki Ukraj­nával kapcsolatban Stefan Füle, az EU bővítési biztosa. Eljött az ideje, hogy határozottabbak és erősebbek legyünk a Keleti Partnerség irányában. Ukrajna, annak polgárai és szabadságjogaik nem válhatnak a politikai játékok martalékává – tette hozzá Füle.
Az Európai Unió keleti partnerségi programja elindításának ötödik évfordulója alkalmából megrendezett prágai konferencia résztvevői megállapították, hogy a tervek megvalósításában előrelépés történt, elsősorban a vízumbeszerzés kölcsönös megkönnyítése terén. A projektet 2009 első felében, a cseh uniós elnökség idején indították el. A Keleti Partnerség célja elősegíteni hat volt szovjet köztársaság – Azer­baj­dzsán, Fehéroroszország, Grúzia, Moldova, Örmény­ország, Ukrajna – közeledését az Európai Unióhoz. Fehéroroszország nem képviseltette magát a prágai fórumon. Négy egykori szovjet köztársaságból az államfő, míg Ukrajnából Andrij Descsicja ügyvivő külügyminiszter érkezett Prágába.
Az EU legfőbb vezetői, José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke, valamint Herman van Rompuy, az Európa Tanács elnöke mellett hiányozott a találkozóról Catherine Ashton, az uniós diplomácia vezetője is. Mindhárman az ukrajnai fejleményekre való hivatkozással mondták le részvételüket a konferencián. Az EU-t Stefan Füle uniós bővítési biztos képviselte Prágában. Részt vett a tanácskozáson a lengyel, a litván, az osztrák és a szlovák elnök is.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 724
szavazógép
2014-04-26: Világfigyelő - :

Megszakadt a kapcsolat (EBESZ-misszió)

Megszakadt a kapcsolat az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetnek (EBESZ) a kelet-ukrajnai Donyeck megyében tartózkodó katonai ellenőrző küldöttségével. Jevhen Perebijnisz, az ukrán külügyminisztérium szóvivője szerint nem kizárt, hogy a misszió tagjait terroristák, azaz Moszkva-barát szakadár fegyveresek ejtették foglyul. Ha valóban ez történt, akkor botrányos bűncselekményt követtek el a terroristák, megsértve az EBESZ alapelveit, és erre megfelelő válaszlépést tesz Ukrajna, illetve a nemzetközi közösség – hangsúlyozta a szóvivő.
 
2014-04-26: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Lemondtak a magyar vezetők (Válságban a MOGYE)

Benyújtotta lemondását a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) magyar rektorhelyettese és két magyar dékánhelyettese tiltakozásul amiatt, hogy elnapolták az intézmény magyar főtanszékeinek megalakítását. Szilágyi Tibor, Frigy Attila és Sipos Emese lemondó nyilatkozatát tegnap iktatták az egyetemen, a MOGYE szenátusának és kari tanácsainak magyar tagjai pedig közös nyilatkozatban tudatták, hogy tiltakozásuk jeléül nem vesznek részt a testületek munkájában.