Válságban a MOGYELemondtak a magyar vezetők

2014. április 26., szombat, Közélet

Benyújtotta lemondását a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) magyar rektorhelyettese és két magyar dékánhelyettese tiltakozásul amiatt, hogy elnapolták az intézmény magyar főtanszékeinek megalakítását. Szilágyi Tibor, Frigy Attila és Sipos Emese lemondó nyilatkozatát tegnap iktatták az egyetemen, a MOGYE szenátusának és kari tanácsainak magyar tagjai pedig közös nyilatkozatban tudatták, hogy tiltakozásuk jeléül nem vesznek részt a testületek munkájában.
 

Az egyetem magyar vezetői a magyar tagozati közgyűlés határozatának megfelelően jártak el, az ellen tiltakozva, hogy az egyetem román többségű szenátusa márciusban egy évvel elnapolta az in­tézmény magyar főtanszékeinek megalakítását. A főtanszékek bizonyos fokú szervezeti önállóságot biztosítottak volna a magyar tagozatnak. Szilágyi Tibor közlése szerint a megüresedett tisztségeket törvényesen csak a magyar ta­gozat jelölése alapján töltheti be az egyetem vezetése.
Szilágyi Tibor kifejtette: „Akár ott vagyunk, akár nem, úgyis azt döntik el, amit akarnak. A kulcsfontosságú kérdésekben egyáltalán nem tudtuk érvényesíteni akaratunkat. Jelenlétünk csak arra lenne jó, hogy hitelesítse a törvényszegő vezetést.”
A belső konfliktust a csütörtökön Marosvásárhelyre látogató Mihnea Costoiu felsőoktatásért felelős tárca nélküli miniszternek sem sikerült feloldania. A miniszter nyilatkozataiban az egyetemi autonómia fontosságát hangsúlyozta, és ezzel burkoltan az intézmény román vezetői mellett foglalt állást.
A MOGYE-n 2011-ben alakult ki éles konfliktus az egyetem román vezetése és magyar tagozata között amiatt, hogy az egyetem vezetése az intézményi autonómiára hivatkozva nem léptette életbe az új oktatási törvény magyar szempontból fontos előírásait. A konfliktus rendezésére tett kísérlet 2012 májusában az Ungureanu-kormány bukásához vezetett. A főtanszékek létrehozása abban a megállapodásban is szerepelt, amelyet Victor Ponta miniszterelnök közvetítésével 2012 szeptemberében kötött az egye­tem román vezetése a magyar tagozat vezetőivel.
A MOGYE kizárólag magyar tannyelvű intézményként alakult 1945-ben. A román nyelvű oktatást 1962-ben a kommunista pártvezetés szóbeli utasítására vezették be, és fokozatosan háttérbe szorította a magyar orvosképzést. Ma az egyetem vezetőtestületei a román oktatók kétharmados többségével működnek.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 726
szavazógép
2014-04-26: Világfigyelő - :

Vonják vissza a csapatokat (Keleti Partnerség)

A prágai európai uniós keleti partnerségi konferencia résztvevői azt ajánlják Oroszországnak, hogy vonja vissza csapatait az ukrán határokról, amivel meggátolhatná a konfliktus további kiéleződését – jelentette be Milos Zeman cseh államfő a konferencia utáni tegnapi sajtóértekezleten. Kijevnek ugyanakkor azt ajánlják, hogy haladéktalanul tegyen lépéseket az ország decentralizációja és a demokratikus elnökválasztás lebonyolítása érdekében.
 
2014-04-26: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Sokan érdeklődtek (Állásbörze Sepsiszentgyörgyön)

Több mint kétezer felkért háromszéki vállalkozás közül félszáz népszerűsítette tegnap kínálatát a sepsiszentgyörgyi általános állásvásáron, ahol a nyitást követő fél órában már 250 érdeklődőt fogadtak a szervezők.