Porosenkót támogatják a kárpátaljai magyarok

2014. május 2., péntek, Világfigyelő

Választási megállapodást kötött tegnap Ungváron a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) Petro Porosenkóval, a 2014. május 25-re kitűzött ukrán elnökválasztás legesélyesebbnek tartott jelöltjével.
 

Az ünnepélyes keretek közt aláírt egyezmény értelmében Porosenko – a KMKSZ által szá­mára nyújtott teljes körű támogatás fejében – vállalja, hogy megválasztása esetén segíti a magyar kisebbség ügyét. Megígérte, hogy elősegíti a kárpátaljai magyarok nyelvhasználati jogai európai szabványoknak megfelelő biztosítását, a magyar nyelvű oktatási rendszer fejlődéséhez szükséges feltételek megteremtését. Köz­reműködik abban, hogy az ukrajnai közigazgatási reform során vegyék figyelembe a tömbben élő magyarság érdekeit, valamint váljon lehetővé az ukrajnai magyarok parlamenti kép­viselete. Az elnökjelölt előmozdítja továbbá a kárpátaljai magyar történelmi egyházak elkobzott vagyonának visszaszolgáltatását és a sztálini lágerekbe elhurcolt kárpátaljai magyar férfiak hivatalos rehabilitációját – áll a megállapodásban.
A szerződést a magyar szervezet nevében kézjegyével ellátó Brenzovics László, a KMKSZ elnöke elmondta: a május 25-re kiírt ukrán elnökválasztásra rendkívül nehéz, instabil helyzetben kerül sor, s a kárpátaljai magyarságnak is elsőrendű érdeke, hogy minél hamarabb rendeződjenek a dolgok Ukrajnában. A KMKSZ ezért tanulmányozta az elnökjelöltek programjait abból a szempontból, hogy melyik jelölt európai irányultságú és tartja fontosnak az országban élő nemzetiségek jogainak biztosítását – tette hozzá, hangsúlyozva: ezeknek a feltételeknek egyedül Petro Porosenko felelt meg, akivel ráadásul a KMKSZ-nek mintegy másfél évtizedre visszatekintő politikai kapcsolata van. Porosenkót olyan európai gondolkodású, nagy műveltségű és jelentős politikai tapasztalattal rendelkező emberként ismertük meg, akiben meg lehet bízni – mondta. Hozzáfűzte: ezért is szerették volna azt, hogy elnökjelöltként vállalja fel azoknak a problémáknak a megoldását, amelyek rendezéséért a kárpátaljai magyarság régóta küzd. A KMKSZ elnöke úgy vélte, Porosenkóban megvan az őszinte szándék az általa vállaltak teljesítésére.
A kárpátaljai választási kampánykörútját a KMKSZ-szel kötött megállapodás aláírásával kezdő Petro Porosenko ungvári sajtókonferenciáján a többi között elmondta: megválasztása esetén – a helyzet stabilizálása és az ország egyben tartása mellett – a decentralizációt és Ukrajna európai integrációját, a korrupció leküzdését tekinti fő feladatának. Kiemelte: biztosítani kívánja a nemzetiségek jogait, fejlődésük feltételeit, hogy szabadon használhassák anyanyelvüket és állíthassanak emlékműveket. Szerinte Kárpátalja „európai mintául” szolgálhat egész Uk­raj­na számára, mert a régióban a nemzetiségek, kultúrák, felekeze­tek egymás mellett élése nem prob­lémákat okoz, hanem kölcsö­nösen erősíti egymást. Annak a meggyőződésének is hangot adott, hogy megválasztása esetén Ukrajna tíz éven belül az Európai Unió tagja lesz, és az ukránok már ez év végétől vízum­mentesen utazhatnak Európába. Fontosnak nevezte, hogy a választást még az első fordulóban megnyerje, mert szerinte ezzel megfelelő legitimitásra tenne szert a reformok végrehajtásához.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1220
szavazógép
2014-05-02: Világfigyelő - :

Malina Hedvig mellett tüntettek

Többszáz fős tömeg gyűlt össze szerda este a pozsonyi Vármegyeház téren azon a tüntetésen, amelyet a Szlovákiai Magyarok Kerekasztala civil ernyőszervezet hirdetett meg a 2006-ban Nyitrán megvert egykori diáklány, Zsák Malina Hedvig mellett azt követően, hogy a nő ellen hamis tanúzás miatt vádat emelt a szlovák főügyészség.
2014-05-02: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Kiakadtak a román pártok (Tüntetne az MPP december elsején)

Felháborodással fogadták a román politikusok az MPP kezdeményezését, amellyel – válaszként a székely szimbólumok használatának korlátozására – tüntetés jóváhagyását kéri a sepsiszentgyörgyi polgármesteri hivataltól december elsején, hogy a Gyulafehérvári Nyilatkozatban megígért, de meg nem adott jogokat követelje a magyarság.