Sólyom László köztársasági elnök továbbra is fenntartja azon ellenvetések többségét, amelyeket a társadalombiztosítási törvény elfogadásának módja és a jogszabály tartalma alapján a politikai vétó indokaként kifejtett, de hétfőig köteles aláírni és kihirdetni az egészségbiztosítási pénztárakról február 11-én elfogadott törvényt.
A jogszabályt Szili Katalin szerdán megküldte a köztársasági elnöknek. Az államfő alkotmányos kötelezettségének teljesítése nem jelenti azt, hogy a köztársasági elnök egyetért a megszavazott jogszabállyal, hiszen a képviselők csak kismértékben, részlegesen módosítottak a törvényszövegen — fejtette ki Kumin Ferenc, a Köztársasági Elnöki Hivatal főosztályvezetője.
’56-os emlékmű Brüsszelben
A Fidesz európai parlamenti képviselőinek reményei szerint még az idei év végén, de legkésőbb a jövő év elején Brüsszelben felavathatják az 1956-os magyarországi forradalom emlékművét — mondta Schmitt Pál. Hozzátette: kezdeményezésük célja, hogy az EU fővárosában, az unió intézményeinek otthont adó Schuman-negyedben méltó és maradandó emléket állítsanak az 1956-os forradalom hőseinek. A megvalósítás érdekében a képviselőcsoport már felvette a kapcsolatot Brüsszel önkormányzatával, és megkezdődött a szponzorok keresése is.
Bush bírálja a kongresszust
George Bush amerikai elnök arra figyelmeztetett, növekszik annak a veszélye, hogy az Egyesült Államokat újabb terrortámadás éri, mert a kongresszus nem hosszabbítja meg a lehallgatási törvény hatályát. A kormány — a terrorizmus elleni közdelem jegyében elfogadott törvény alapján — lehallgathat az Egyesült Államokon keresztül bonyolított külföldi telefonbeszélgetéseket, és átvizsgálhat külföldről érkező e-mail üzeneteket. A törvény hatálya azonban ma éjfélkor lejár, miközben a törvényhozók 12 napos szabadságra mentek. Bush szerint a törvény nélkül a felderítő szerveket megfosztják a terrorellenes küzdelemhez szükséges eszközöktől. A demokraták azzal vádolják az elnököt, hogy félelemre építő politizálást folytat. A lehallgatási törvény meghosszabbítására nem hajlandó ellenzék azzal érvel, hogy a terrorista üzenetváltások lehallgatását Bush törvényi felhatalmazás nélkül is elrendelheti.
Václav Klaus újra elnök
Václav Klaust tegnap délután újabb öt évre a Cseh Köztársaság államfőjévé választották. A megismételt elnökválasztás harmadik fordulójában Klaus megszerezte a képviselők és a szenátorok szavazatainak többségét. Előzőleg két választási forduló is sikertelennek bizonyult, a két jelölt — Václav Klaus és Jan Svejnar — közül ugyanis egyik sem kapta meg a győzelemhez szükséges abszolút többséget a parlament két házában.
Vita az EU-ban a többnyelvűségről
Parázs vita bontakozott ki tegnap Brüsszelben az európai uniós országok kulturális miniszterei között arról, milyen célokat kell kitűzni a többnyelvűség előmozdítása érdekében. Azok az országok — köztük Magyarország is —, amelyek saját anyanyelvük ápolását és fejlesztését nemzeti önazonosságuk fontos építőkövének tartják, zömmel arra hajlanak, hogy az anyanyelv mellett legalább egy idegen nyelvet, de azt magas színvonalon sajátítsanak el a polgárai. Néhány más olyan országban azonban, amelynek nyelvét máshol is sokan beszélik, érdekes gondolatnak tartják az anyanyelven kívül két idegen nyelv elsajátítását is.
Lövöldözés egy illinois-i egyetemen
Lövöldözés volt csütörtökön a Chicagótól mintegy száz kilométerre nyugatra fekvő Northern Illinois Egyetemen: az elkövetővel együtt hatan meghaltak, tizenhat a sebesültek száma. A fiatal ámokfutó néhány perccel az óra vége előtt a terem előadói emelvényén termett, onnan lövöldözött egy vadászpuskával és két másik lőfegyverrel. A tanulók sikoltozva rohantak a kijáratok felé, de a vérengzés szinte pillanatok alatt véget ért; az öldöklő fiú önmagával is végzett. A rendőrség közlése szerint a lövöldöző nem az egyetem diákja volt, és tettének indítéka nem ismert. Az illinois-i vérengzés a negyedik iskolai lövöldözés volt az Egyesült Államokban egy hét leforgása alatt.