A Nemzeti Liberális Párt (NLP) ellenzékbe vonulása és a Demokrata Liberális Párttal (DLP) való szövetkezése kényszeríti a kormány fő erejét képező Szociáldemokrata Pártot (SZDP) arra, hogy kormánykoalíciós megállapodást kössön a populista Dan Diaconescu-féle Néppárttal (DDNP) – magyarázta tegnap a médiának Victor Ponta miniszterelnök.
Ponta – aki a napokban folytat tárgyalásokat a 2012-es parlamenti választásokon a jutott DDNP-vel – egy televíziós műsorban kifejtette: az SZDP meg akarja őrizni a megyei önkormányzatokban a többséget, ott, ahol ez lehetséges, a DDNP-vel összefogva. A szociáldemokraták és a liberálisok alkotta egykori Szociál-Liberális Szövetség februári felbomlását és a május végi romániai európai parlamenti választásokat követően ugyanis az NLP úgy döntött, hogy az ellenzéki DLP-vel szövetkezik az SZDP ellenében. A kormányfő hozzátette, a parlamentben is együttműködést akar kialakítani a DDNP-vel, hiszen a kormányzati többség erősítése is célja. Mint mondta, csak így remélheti, hogy a jelenlegi kormány kitöltheti mandátumát 2016-ig. Az év végén ugyanis elnökválasztás lesz, és Románia nemzetközi hitelezői Ponta szerint aggódva érdeklődtek már, hogy decemberben ismét új kormány alakul-e. Ponta szerint nagyon fontos a politikai stabilitás Románia számára, mert így olcsóbban lehet finanszírozni a gazdaságot a nemzetközi pénzpiacokról. Megerősítette, hogy a DDNP egy miniszteri tisztségre is igényt tart. A felek várhatóan a héten állapodnak meg a populista párt kormányba lépéséről. Ponta leszögezte, hogy az SZDP másik három kis koalíciós partnerének, a Konzervatív Pártnak (KP), a Románia Haladásáért Országos Szövetségnek (RHOSZ) és az RMDSZ-nek egyetlen politikai tisztségről sem kell lemondania azért, hogy helyet csináljanak a DDNP-nek.
Nem támogatják a fúziót
Az RMDSZ ellenzi a DDNP kormányba emelését. Kelemen Hunor szövetségi elnök tegnap kijelentette, ez a lépés a kormánykoalíció megítélése szempontjából „katasztrófával” érne fel. Véleménye szerint a jelenlegi koalíciónak elegendő támogatottsága van a törvényhozásban, ezért nem indokolt a DDNP-vel való koalícióra lépés. Hozzátette: a megyei önkormányzatokban az SZDP szövetkezhet Diaconescu pártjával, de ez nem teszi szükségessé, hogy együtt is kormányozzanak. Az RMDSZ elnöke szerint Ponta tegnapi találkozójukon nem akart alapos tárgyalásba bocsátkozni erről, ami szerinte azt jelenti, hogy a DDNP koalícióba való bevonása nem tartozik az aktuális kérdések közé. Kelemen szerint Ponta azért sem kérte ki az RMDSZ véleményét, mert a szociáldemokratáknak a Diaconescu pártjával folytatott tárgyalásai többnyire a helyi önkormányzatokban való együttműködésről szólnak. Ponta tegnap délután a koalíciós partnerekkel folytatott tárgyalást követően már kitérő választ adott arra a kérdésre, hogy továbbra is szükségesnek tartja-e a populista politikai erővel a kormányzati megállapodást. Liviu Dragnea, az SZDP ügyvezető elnöke tegnap este megerősítette, egyelőre nem született megállapodás a Diaconescu pártjával történő szövetkezésről.