Röviden

2008. február 19., kedd, Világfigyelő
Oroszországnak erős elnöki hatalom kell

Oroszországban erős elnöki hatalomra van szükség, s ha az ország parlamenti köztársasággá alakulna, megszűnne létezni — jelentette ki Dmitrij Medvegyev első miniszterelnök-helyettes, az orosz államfői tisztség várományosa. A politikus az Itogi hetilap legújabb számában kifejtette: Oroszország föderatív állam, amely előtt nagy távlatok állnak, de amely súlyos problémákkal is küzd. Egy ilyen országot csakis erős elnöki hatalom segítségével lehet kormányozni, függetlenül attól, hogy éppen ki a kremlbeli elnöki dolgozószoba lakója. ,,Orszá­gunk elnöki köztársaság volt, és az is marad, más lehetőség nincs. Nincsen se két, se három, se több központ: az élen az elnök áll, s az alkotmány értelmében csak egyetlen elnök lehet" — mondta Medvegyev.

Pakisztánban választottak

A pakisztáni választási bizottság szerint békés volt a szavazás, valójában tizenketten életüket vesztették. És ennél csak rosszabb jöhet, az ellenzék előre csalást emleget, és tömegtüntetéseket szervez. A választást az előrejelzések szerint a meggyilkolt Benazír Bhutto Pakisztáni Néppártja (PPP) nyerhette, de egyedül nem lesz kormányképes. A párt új vezetője, Bhutto özvegye előre bejelentette, hogy Musharraf elnök el fogja csalni a választásokat, és máris tömegtüntetéseket szervezett. A választást megelőző hetekben tombolt az erőszak, vasárnap hat, szombaton negyvenhét ember vesztette életét. Mivel szoros eredmény várható, borítékolhatóak az újabb összecsapások. Valószínűleg a választások eredménye is az utcán dől majd el.

Öngyilkos merényletek Afganisztánban

Öngyilkos merényletet követtek el Afganisztánban a nemzetközi katonai erők egyik kanadai konvoja ellen tegnap; a támadásban harmincöt civil vesztette életét — közölték a kandahári hatóságok. A pakisztáni határ közelében fekvő Szpin-Baldak város egyik forgalmas piacán hajtotta végre a támadást egy robbanószerrel teli gépkocsit vezető öngyilkos merénylő. A robbantásnak a harmincöt halálos áldozaton kívül legkevesebb huszonhét sérültje van a polgári lakosság körében. A kanadai katonák közül hárman könnyebben megsérültek, legkevesebb százan haltak meg a legújabb adatok szerint a dél-afganisztáni Kandahár városában vasárnap végrehajtott öngyilkos merényletben — közölte Kandahár tartomány kormányzója. A terrorakciót egy kutyaviadal nézői ellen követték el.

Marad a gázai blokád

Az izraeli miniszterelnök szerint továbbra is fenntartják a Gázai övezet blokádját, ahonnan rendszeres rakétatámadások érik Izrael déli részét. ,,Továbbra is alkalmazzuk a szankciókat, hogy világos legyen: az életkörülményeket nem lehet egyoldalúan megváltoztatni részünkről" — jelentette ki tegnap a hadsereg rádiójában Ehud Olmert arra utalva, hogy az övezetből nap mint nap rakétákkal lövik országát, és erre válaszol Izrael a terület zárlatával. Mindenért, ami történik, a Hamasz palesztin iszlamista mozgalom a felelős — mondta Olmert. A béketárgyalásokról Olmert közölte, hogy Jeruzsá­lem témáját utoljára kívánja hagyni, mert különben a tárgyalások kudarcba fulladnak.

Zavargások a dán fővárosban

Alábbhagytak ugyan, de nem szűntek meg Dániában az egy hete kezdődött zavargások; Koppenhágában gyújtogatás miatt részben leégett egy iskolaépület, tizenegy fiatalt vettek őrizetbe, közülük négyet a fővárosban. Országszerte huszonöt kisebb tüzet okoztak a gyújtogatók, ebből tizennégyet Koppenhágában. Csak a fővárosi iskolatűz volt jelentősebb: némely tanári szobák égtek ki. Egyik tűzesetben sem sérült meg senki. A csoportokba verődve garázdálkodó fiatalok — javarészt bevándorlók — immár egy hete esténként kivonulnak az utcára, s parkoló autókat és szemeteskonténereket gyújtanak föl. A hét nap alatt összesen mintegy hetven személyt — 15 és 25 év közöttieket — vettek őrizetbe szerte Dániban. A tűzoltóság és a rendőrség szerint a legutóbbi éjszakákon alábbhagytak a zavargások, az összkép enyhébb, mint korábban, még akkor is, ha az őrizetbe vettek száma most sem kevesebb.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1542
szavazógép
2008-02-19: Világfigyelő - Bogdán László:

Magyar tükör

Az elmúlt hét magyar belpolitikai eseménykerengője az egészségügyi törvény másodszori megszavazásával kezdődött. Az MSZP, noha tizenkét újabb módosító javaslattal finomította a törvénytervezet szövegét, szakértők szerint figyelmen kívül hagyta Sólyom László fenntartásait.
2008-02-20: Máról holnapra - Simó Erzsébet:

A mi legdrágább gázunk

Románia vásárolja a legdrágábban a földgázt az orosz Gazpromtól, 376 dollárt fizet ezer köbméterért, hatvan-hetven dollárral többet, mint a nyugat-európai országok, százzal, mint Magyarország és közel kétszázzal többet, mint Bulgária vagy Ukrajna. A lakossági gázár is nálunk a legmagasabb, miközben a fizetések és nyugdíjak jóval az európai átlag alatt állnak.