Röviden

2008. február 21., csütörtök, Világfigyelő
Jóváhagyták a Lisszaboni Szerződést

Az Európai Parlament tegnap Strasbourgban nagy többséggel jóváhagyta az EU intézményi és döntéshozatali rendszerét megreformáló, tavaly december 13-án aláírt Lisszaboni Szerződést. A végszavazásnál 525 képviselő voksolt igennel, 115 nemmel, és 29-en tartózkodtak.

Az eredményt a képviselők nagy többsége felállva ünnepelte, miközben az euroszkeptikusok népszavazást követelő transzparenseket lobogtattak. A voksolás végén az EP elnöke, Hans-Gert Pöttering üdvözölte a szavazás eredményét, és hangsúlyozta, hogy a most jóváhagyott szerződés több demokráciát és ugyanakkor hatékonyságot hoz az uniónak. A képviselők többsége sajnálkozásának adott hangot, hogy kimaradtak a szerződésből a 2005-ös francia és holland népszavazáson elbukott alkotmánytervezet egyes elemei, de ezt elfogadható politikai árnak tartják a demokrácia erősödéséért, a hatékonyság és az átláthatóság fokozásáért.

Nehezebb lesz a diplomatáknak Belgrádban

Nehezebben végzik ezentúl munkájukat a Koszovó függetlenségét elismerő országok belgrádi nagykövetei — magas rangú szerb vezető hosszú ideig nem áll szóba velük. Szerbia úgy döntött, hogy konzultációra hazarendeli nagyköveteit azokból az országokból, amelyek elismerik az önálló Koszovót. Ez a diplomáciai tiltakozásnak enyhe formája, mert nem jelenti a kapcsolatok felmondását, és fenntartja a lehetőségét annak, hogy a képviselő bármikor visszatérjen állomáshelyére. A Koszovót elismerő országok nagykövetei jó darabig nem számíthatnak rá, hogy fogadja őket a szerb külügyminiszter vagy a helyettese. Szerb hivatalos személyek nem fognak részt venni a Koszovót támogató országok nagykövetségeinek rendezvényein, s a nagyköveteket nem hívják meg egyetlen, a szerb állami szervek által adott fogadásra sem.

A NATO lezárta Koszovó határait

Szerb vezetők szervezhették a koszovói határállomások elleni keddi támadásokat a békefenntartók szerint, melyet most a NATO alakulatai biztosítanak. Koszovó és Szerbia határát azután zárták le a KFOR amerikai, francia és észt alakulatai, hogy kedden szerbek csoportja támadt két határállomásra. A támadás a KFOR szerint gondosan megszervezett és kivitelezett akció volt. Egyik parancsnokuk szerint a támadásokat a szerb vezetők szervezték. Ezt támasztja alá Slobodan Samardzic, a koszovói ügyekért felelős szerb miniszter nyilatkozata is, aki közölte, hogy kormánya át kívánja venni az ellenőrzést a határállomások felett, hogy ezzel is biztosítsa országa fennhatóságát a tartomány felett — írja a BBC. A határt amerikai, észt és francia csapatok zárták le ma délutánig.

Függetlenséggel kacérkodnak a palesztinok

Mahmúd Abbász palesztin elnök egyik magas rangú tanácsadója szerint a palesztinok fontolóra vehetik a függetlenség egyoldalú kikiáltását, amennyiben nem vezetnek eredményre a tárgyalások Izraellel. Maga Abbász azonban elvetette ezt az elképzelést. Jászir Abed Rabbo tegnap a ciszjordániai Rámalláhban úgy nyilatkozott, hogy amennyiben a zsidó állam nem állítja le jelenlegi telepbővítési tevékenységét, és az izraeli—palesztin tárgyalások nem vesznek komoly irányt, a palesztinok is a függetlenség egyoldalú kikiáltásának eszközéhez folyamodhatnak, ahogy azt vasárnap Koszovó tette. Ahmed Korei palesztin főtárgyaló azonban gyorsan elutasította Rabbo felvetését, hangsúlyozva: a palesztin vezetés soha nem számolt ezzel az elképzeléssel. A két palesztin tisztségviselő egy nappal azután nyilatkozott, hogy ismét találkozott egymással Abbász elnök és Ehud Olmert izraeli kormányfő, de megbeszélésük nem hozott látható eredményeket.

Szerzs Szargszján az új örmény államfő

Szerzs Szargszján kormányfő nyerte meg az örményországi elnökválasztást a hivatalos eredmények szerint — jelentette be tegnap az országos választási bizottság a szavazatok teljes feldolgozottsága alapján. Az ellenzék kiterjedt csalásokra hivatkozva vitatja az eredményt, és Szargszján fő ellenfele, Levon Ter-Petroszján tiltakozó nagygyűlést hirdetett meg támogatóinak tegnap a fővárosban. Miután Szargszjánt hivatalosan győztesnek nyilvánították, Ter-Petroszján több ezer híve vonult az utcára Jerevánban, de az országos választási bizottság székházának közelében rohamrendőrök útjukat állták.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1542
szavazógép
2008-02-21: Világfigyelő - x:

Eurómilliárdokkal támogatja Brüsszel a megújuló energiaforrásokat

A 2013-ig tartó hétéves költségvetési időszakban az Európai Unió összesen kilencmilliárd euróval támogatja a megújuló vagy megújítható energiaforrások kiaknázását, illetve az energiatakarékosságot a tagországokban az elmaradottabb régiók és ágazatok felzárkóztatását szolgáló keretből — jelentette be Danuta Hübner, az Európai Bizottság regionális fejlesztési kérdésekért felelős tagja brüsszeli sajtótájékoztatóján.
2008-02-21: Közélet - Sylvester Lajos:

Két Ojtoz egymás mellett

Laktanyaépületek Ojtozban
1968 nevezetes esztendő volt Székelyföld történetében. Háromszéken nagy csatákat kellett vívni azokkal a helybeliekkel, brassóiakkal és bukarestiekkel, akik egy részét Brassóhoz akarták csatolni.