Junker készül az EP-elnökségre

2014. július 10., csütörtök, Világfigyelő

Az Európai Parlament a jövő hét elején minden bizonnyal az Európai Bizottság elnökévé választja Jean-Claude Junckert. A volt luxemburgi kormányfőt, az Európai Nép­párt jelöltjét a szocialista EP-frakció számos tagja után tegnap a liberálisok is támogatásukról biztosították. Juncker két nap alatt egymás után találkozott az EP-ben képviselt politikai csoportokkal, szám szerint héttel.
 

Az uniós országok állam-, illetve kormányfőinek testülete, az Európai Tanács a múlt hónap végén minősített többséggel jelölte Junckert az unió központi javaslattevő-végrehajtó intézményének élére. David Came­ron brit és Orbán Viktor magyar miniszterelnök ellenszavazattal élt. Az EP-ben elég, ha a jelölt megkapja a képviselők egyszerű többségét. Ez minden jel szerint biztosított lesz. A néppártiak soraiból a Fidesz–KDNP EP-képviselői – korábbi közlésük szerint – Juncker ellen fognak szavazni. A zöldpártiak soraiban megejtett próbaszavazás közel egyharmados támogatói arányt mutatott. A tegnapi konzultációs partnerek egyike, a liberális frakció a jelölttel való találkozó után meggyőződéses európaiként méltatta Junckert. A volt luxemburgi miniszterelnök a  nap folyamán találkozott a radikális baloldaliakkal is, akiknek azt hangsúlyozta, hogy az ő politikai meggyőződését nem lenne helytálló neoliberálisként megbélyegezni.
A zöldekkel találkozva Jun­cker úgy fogalmazott, hogy a gazdasági válságkezelés társadalmi, szociális következmé­nyei nem voltak méltányosak. Fegyelemre szükség van, de túlzott megszorításokra nem – hangoztatta. Az egyik képviselő Ma­gyarországot is szóba hozta azzal összefüggésben, hogy Jun­cker bizottsági elnökként mi-ként kívánja betartatni az EU alapértékeit. Juncker nem említette Magyarországot, hanem általánosságban beszélt arról, hogy nem lehet úgy tenni, mintha az ilyen esetekre kidolgozott 7. cikk az EU szerződésében nem létezne. Az Európai Bizott­ságnak pedig készen kell állnia, hogy alkalmazza az abban leírtakat, ha egy tagállam megsérti az unió alapértékeit – jelentette ki. Az EU-szerződés 7. cikke – egy többlépcsős folyamat utolsó állomásaként – azt is lehetővé teszi, hogy teljes egyetértés esetén az elmarasztalt tagállamot megfosszák szavazati jogától.
Az EP szocialista frakciója kedden hallgatta meg Junckert. Tegnapi közleményük szerint nem adtak biankó csekket Jun­ckernek, de több dologban sikerült közös nevezőre jutniuk.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 745
szavazógép
2014-07-10: Világfigyelő - :

A nemzeti integráció lehetőségei (Martosi szabadegyetem)

A nemzeti integráció jövőbeli lehetőségeiről, a külhoni magyar közösségek céljairól és a magyar kormány nemzetpolitikájának eddigi eredményeiről beszéltek magyar politikusok a felvidéki magyarság legnagyobb nyári rendezvénye, a martosi szabadegyetem nyitónapján tegnap.
 
2014-07-10: Világfigyelő - :

Visszalépés anyanyelvhasználat terén (Ukrajna)

A hatályos ukrán alkotmányhoz képest a hatalommegosztás terén nem helyez kilátásba jelentősebb változást a Petro Porosenko államfő által benyújtott alkotmánymódosítási tervezet, de annak a nemzeti kisebbségi nyelvek különleges jogállására vonatkozó új rendelkezése kedvezőtlenül befolyásolná a kisebbségek életét – hangsúlyozta Tóth Mihály kisebbségjogi szakértő.