UkrajnaVisszalépés anyanyelvhasználat terén

2014. július 10., csütörtök, Világfigyelő

A hatályos ukrán alkotmányhoz képest a hatalommegosztás terén nem helyez kilátásba jelentősebb változást a Petro Porosenko államfő által benyújtott alkotmánymódosítási tervezet, de annak a nemzeti kisebbségi nyelvek különleges jogállására vonatkozó új rendelkezése kedvezőtlenül befolyásolná a kisebbségek életét – hangsúlyozta Tóth Mihály kisebbségjogi szakértő.
 

Az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség Kijevben élő tiszteletbeli elnöke, a jogtudományok doktora rámutatott: ezek a kérdések mind a hatalom forradalmi megújítására vonatkozó „majdanos” (a Kijev főterére utaló elnevezés – szerk megj.) ígéretek teljesítése, mind a keleti régiókban a béke és a kiegyezés feltételeinek megteremtése szempontjaiból jelentősek. Tóth Mihály utalt arra, hogy az alkotmánymódosítási javaslat mindenekelőtt a parlament, a kormány és az államfő közötti hatalom újraelosztását, illetve az önkormányzatok és a központi államhatalmi szervek közötti viszonyt érinti. Az alkotmány 2004-ben módosított olvasatához viszonyítva a tervezet nem irányoz elő jelentősebb változást a hatásköröknek a hatalmi ágak közötti megosztása terén, de pontosítja a kormányalakító parlamenti koalíció létrehozását célzó eljárást, valamint a koalíció és az államelnök közötti viszonyt a kormányfő, illetve egyes kormánytagok és más vezető tisztségviselők kinevezése, illetve leváltása tekintetében – mutatott rá a szakértő.
Az európai uniós koncepcióhoz való közelítésre Tóth Mihály szerint egyetlen jel mutat a tervezetben: a javaslat szerint a megyéket ezután régióknak fogják hívni. Területi felosztásukra számukra, illetve ezen közigazgatási egységek hatásköreire vonatkozóan a dokumentum nem tartalmaz módosítási javaslatokat.
Arra kérdésre válaszolva, hogy miként változtatná meg az új tervezet életbelépése Kárpátalja és a többi, kisebbség lakta térség életét, Tóth Mihály úgy vélte, hogy a módosítási javaslatok esetleges életbelépése nem jelentene érdemi változást a kárpátaljai és a többi kisebbség mindennapi életében. E tekintetben talán a javaslatnak a közigazgatási alapegységek eddigi megnevezésének (falu, nagyközség, város) közösségre történő cseréje rejthet veszélyt – vélte. Ez ugyanis alapul szolgálhat községi-közösségi összevonások, egyesítések elindításához, ami sok esetben a magyarok lakta vidéken már bejáratott falusi önkormányzati struktúrák felbomlását, sok esetben etnikailag vegyesebb közösségek létrejöttét jelentheti majd. Amire úgyszintén számos példával szolgált a közelmúlt ukrajnai történelme. A szakértő szerint a nemzeti kisebbségi lét további alakulása szempontjából különösebb figyelmet érdemel Porosenko alkotmánymódosítási javaslatának azon tétele, mely szerint a helyi és regionális tanácsok jogosultságot kapnának arra, hogy a törvényben meghatározott rendben döntsenek az orosz, illetve más kisebbség nyelvének az adott közigazgatási egység területére vonatkozó különleges jogállásáról. Ennek az első látásra talán demokratikusnak tűnő formulának alkotmányos szintre emelése több szempontból is kedvezőtlenül befolyásolná a nyelvi jogok gyakorlását Tóth Mihály szerint. A hatályos 2012. évi nyelvtörvény szerint ugyanis, amennyiben egy közigazgatási egységen belül valamely kisebbségi nyelvet anyanyelvüknek tekintők aránya eléri a tíz százalékot, ott a szóban forgó nyelvet automatikusan különleges jogállás – regionális nyelvi státus – illeti meg. Az új javaslat szerint értelemszerűen legalább ötvenszázalékos jelenlétettel kell számolni, hiszen nehezen feltételezhető, hogy egy olyan közigazgatási egységben, melyben e nyelvet beszélők kisebbségben vannak, olyan összetételű képviselő-testület alakulna, mely támogatná e kisebbségi nyelv kivételezett jogállásának megadását. A javaslat megvalósulása tehát gyakorlatilag az érvényes tízszázalékos küszöb ötven százalék fölé emelését jelentené – mutatott rá Tóth Mihály.
A tervezetet várhatóan a július 22–25-i plenáris ülések hetében tárgyalja az ukrán parlament.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 734
szavazógép
2014-07-10: Világfigyelő - :

Junker készül az EP-elnökségre

Az Európai Parlament a jövő hét elején minden bizonnyal az Európai Bizottság elnökévé választja Jean-Claude Junckert. A volt luxemburgi kormányfőt, az Európai Nép­párt jelöltjét a szocialista EP-frakció számos tagja után tegnap a liberálisok is támogatásukról biztosították. Juncker két nap alatt egymás után találkozott az EP-ben képviselt politikai csoportokkal, szám szerint héttel.
 
2014-07-10: Világfigyelő - :

Szlovénia felvételét szorgalmazza a V4-be

A cseh államfő továbbra is azt szorgalmazza, hogy a visegrádi négyek csoportját bővítsék ki Szlovéniával. Álláspontom nem változott, örülök, hogy ebben a kérdésben bizonyos támogatást kaptam a szlovák elnöktől is – jelentette ki Milos Zeman tegnap Prágában, az Andrej Kiskával folytatott tárgyalásai utáni közös sajtóértekezleten.