Kilencedik alkalommal szervezett kézműves- és néptánctábort Kovászna és Hargita megyei pedagógusok, diákok, néptáncoktatók és zenészek részére a Kovászna Megyei Művelődési Központ és a megyei tanács Rétyen. A 37 résztvevő június 30-a és július 4-e között szerzett ismereteit az iskolai és az iskolán kívüli oktatás keretében adja majd tovább.
A játék a zenei, a táncos és a beszélt anyanyelv elsajátításának egyik fontos eszköze. A mozgás, a ritmusos mozgás, a tánc, a játék életszükséglet, bizonyos korig a gyermeknek szinte egész világát betölti. Sajátos módon alakítja magához a felnőttvilágot, fő tevékenysége az állandó utánzás, átformálás, így teljes. Kodály Zoltán ezt írja A magyar népzene tára előszavában: „a nevelő nem lehet el a játékok beható ismerete nélkül. Szomorú gyermekkora nyomait holtáig viseli, aki úgy nőtt föl, hogy nem volt része bennük. Annak nincs sürgősebb teendője, mint utólag megtanulni, beleélni magát, mert e nélkül nem férkőzik a gyermek lelkéhez.”
Jó volna ismét körtáncot járó gyermekeket látni az iskolák udvarán a karatemozgásokat mímelő, rugdosó, ordító gyermekek helyett! A közelmúltban a gyerekek végkimerülésig játszottak, mondókák kíséretében ugróköteleztek, és a játékokat sok esetben a tanítóinktól tanultuk, sokszor ők is beálltak a körbe, együtt énekeltek velünk, így vidáman repült el a tíz perc. Mai, felnőtt és oktató fejemmel azt is tudom, hogy ezek a játékok jól elősegítik az összerendezett mozgást, fejlesztik a ritmusérzéket, s közvetve segítik az olvasás, az írás és a többi tárgy tanulását is. Nem valószínű, hogy a mai tanárság összefogható volna egy új gyermekjáték-gyűjtemény megalkotására, efféle közös tevékenység ma már nem lehetséges. De talán az megvalósítható, hogy összefogjunk népi hagyományaink népszerűsítésében, hogy ének zengje be az iskolát, és boldog(abb) gyermekeket neveljünk. Ezért szükséges az ilyen tábor: mert a program során a napi foglalkozások alatt táncok, gyermektáncok módszertanának tanítására, szilágysági és székelyföldi hagyományos táncok, énekek, az ezekhez kötődő táncos és játékos szokások élményszerű oktatására került sor. Mindezek mellett a résztvevők kézműves-tevékenységeken vettek részt, illetve meg is tanulták azokat.
A táborban a táncokat és a módszertant a kolozsvári Népi Alkotások Házának táncszakelőadója, Both József és Both Zsuzsanna tanította (az Ördögtérgye Néptáncegyüttes vezetői, a Népművészet Ifjú Mesterei), kézművességet a sepsiszentgyörgyi Szász Etelka (gyöngyfűzés) és Benkő Éva (nemezelés), pedagógusok, kézművesek oktattak. A táncoktatásnál, énektanulásnál, táncházban Ábri Béla, Csűrös Imre, Kovács Sándor népzenészek húzták a talpalávalót. A szállás, az étkezés és a kézműves-foglalkozások a rétyi Antos János Általános Iskola épületében zajlottak.
Virág Endre programfelelős