Vay Ábrahám, a mecénás

2014. július 12., szombat, Magazin

Kétszázhuszonöt éve, 1789. július 13-án született a Borsod vármegyei Alsózsolcán gróf Vay Ábrahám földbirtokos, mecénás, aki jelentős pénzösszeggel járult hozzá a Magyar Tudományos Akadémia megalapításához.
 

Szabolcs vármegye egyik legrégebbi nemesi családjából származott, amely nevét a megye Va­ja nevű településéről vette. Isko­láit Sárospatakon, a Református Kollégiumban végezte, tanulmányai befejeztével közpályára lépett. 1810-ben feleségül vette Kazinczy Zsófiát, akitől tizenkét gyermeke – öt lány és hét fiú –született. 1825-től Borsod vármegye első alispánja, megyéje képviseletében az 1825–1827-es első reformországgyűlés követe volt.
Vay Ábrahám neve elsősorban mint a Magyar Tudós Társaság (1840-től: Magyar Tudományos Akadémia) egyik alapítója maradt fenn. A testület létrehozásának gondolata már 1791-ben felmerült, ám sokáig nem történt előrelépés. Az ügy a diéta 1825. november 2–3-i kerületi ülésén ismét napirendre került, s november 3-án elhangzott Széchenyi István felajánlása: birtokainak egy évi jövedelmét, 60 ezer forintot a Tudós Társaság megalapítására szánja. Ugyanitt Károlyi György 40 ezer, Andrássy György 10 ezer, Vay Ábrahám pedig 8 ezer forinttal járult hozzá a megvalósításhoz. Végül az 1827. évi XI. törvény mondta ki: „Az önkéntes és szabad adakozással összeszedett tőke vagyonából Tudós Társaság vagy Magyar Akadémia állíttassék fel.” A Társaság 1830-ban tartotta alakuló ülését, Vay tagja az igazgató választmánynak.
I. Ferenc király 1830-ban Vay Ábrahámot Bereg vármegye főispáni helytartójává tette, s ugyanebben az évben grófi címet is adományozott számára. Vay később is több uralkodói elismerésben részesült: császári és királyi kamarási, valóságos belső titkos tanácsosi címet kapott, s elnyerte a Szent István-rend középkeresztjét. 1832-ben Máramaros vármegye főispánja lett, de 1845-ben lemondott e tisztéről. Szabolcs vármegyébe, berkeszi birtokára vonult vissza, ahol közgazdasági kérdésekkel foglalkozott.
Húszezer forintos hozzájárulásával ő kezdeményezte a Magyar Kereskedelmi Társaság létrehozását. Mecénása volt a művészeteknek is: borsodi alispánsága idején támogatta a miskolci színház belsőépítészeti munkálatait, nagyobb összeget adott a szobrász Ferenczy Istvánnak arra, hogy megtalálja a magyar márványt (ez Ruszkicán, Krassó-Szörény vármegyében történt meg), illetve arra, hogy Budán műtermet állítson fel.
1848-ban a Batthyány-kormány Vay Ábrahámot ismét Má­ramaros vármegye főispánjává nevezte ki, de a harcok idején berkeszi birtokára húzódott vissza, majd itt is halt meg 1855. március 3-án.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 704
szavazógép
2014-07-12: Sport - :

Újabb német szakaszsiker (Kerékpározás)

A mezőnyhajrá ismét német szakaszsikert hozott a Tour de France-on, de ezúttal nem a háromszor első Marcel Kittel, hanem Andre Greipel nyert.
2014-07-12: Magazin - :

Expedíció a Marsra

Húsz-huszonöt év múlva megvalósulhat az ember Marsra utazása – jelentette ki Alekszandr Danyiljuk, az orosz állami központi tudományos kutatóintézet űripari vállalatának igazgatója egy nyilvános kerekasztal-beszélgetésen.